شرايط امروز جهان وظايف رايزنان فرهنگي را دشوارتر كرده است

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا از نمايشگاه بين المللي كتاب تهران، عباس خامه يار روز دوشنبه در نشست نقش رايزنان فرهنگي در گسترش و تعميق روابط فرهنگي بين المللي ايران دز غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، با اشاره به سابقه ديرينه تاسيس رايزني فرهنگي افزود: ديپلماسي فرهنگي، جهاني شدن و ديپلماسي عمومي در سال هاي اخير در عرصه رايزني فرهنگي مهم بوده است. ديپلماسي عمومي وقتي فعال مي شود كه رابطه با كشور ميزبان فعال تر شود.
وي با اشاره به وجود 83 نماينده فرهنگي ايران در 63 كشور جهان اظهار كرد: در اين چارچوب شرح وظايف رايزنان فرهنگي تدوين شده و نقطه اول اين وظايف، بهبود، گسترش و تعميق روابط با كشورها و مجامع ادبي و فرهنگي است.
خامه يار ادامه داد: ترسيم واقعي چهره ايران به معناي ايراني يا تمدن چند هزار ساله و ايران اسلامي و ارزش هاي نوين تمدني اسلامي، وظيفه بعدي رايزنان است كه باتوجه به شرايط حاكم بر جهان امروز و تهديدهاي جدي كه متوجه همه انسان ها و نهادها است، وظيفه رايزنان فرهنگي و سازمان تبليغات اسلامي را سخت تر و سنگين تر مي كند.
وي يكي از تهديدها را جهاني شدن، استيلاي فكري غرب و انتقال انديشه هاس غرب در جهان از جمله اين چالش ها و تهديدها دانست و افزود: در چارچوب اين وظايف توجه به نظريات امام خميني (ره) قابل توجه است.
خامه يار، با اشاره به اينكه آموزش و ترويج زبان فارسي به عنوان زبان دوم جهان اسلام و تمدن چندهزار ساله از جمله وظايف رايزنان فرهنگي است گفت: زبان فارسي با وجود همه مشكلات طرفداران جدي در جهان دارد.
وي تصريح كرد: رهنمودهاي مقام معظم در حوزه موضوعات فرهنگي اولويت رايزنان فرهنگي و سازمان تبليغات اسلامي است.
خامه يار تاكيد كرد: جهان گرايي با همه نقاط مثبت و منفي در حوزه روابط فرهنگي بين المللي است و در همه كشورها هم مطرح است. همه كشورها دنبال مصونيت فرهنگي براي خود هستند؛ از اين گذشته بحث قدرت نرم از ابتدا مورد توجه بشر بوده است و در شرايط امروز ما به عنوان يك تمدن چندهزار ساله خواهان آن هستيم و غرب يه عنوان قدرتي داراي نيرو از آن استفاده مي كند.
وي افزود: قدرت نرم در جامعه امروز به عنوان ابزاري كه رايزنان فرهنگي مي توانند از آن استفاده كنند مطرح است و مهم ترين مولفه آن، گفتمان، علم، محبت و اخلاق است. در مجموع با چالش هاي بزرگي رو به رو هستيم، تحولات عميق از نظر سياسي و ساختاري و فكري است و در آينده احتمالا با جغرافياي متفاوتي مواجه مي شويم كه بايد براي آن آماده باشيم.
شماري از رايزنان فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف، همچنين عبدالغفار عبدلجبار رييس روابط بين الملل وزارت فرهنگ تاجيكستان نيز در اين نشست حضور داشتند.
بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران 15 تا 25 ارديبهشت با شعار فرا براي خواندن دير است در مجموعه نمايشگاهي شهر آفتاب در اتوبان خليج فارس برپاست.
فراهنگ**9157**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شرايط امروز جهان وظايف رايزنان فرهنگي را دشوارتر كرده است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X