سئوالات وزیر بهداشت دولت دهم از وزیر بهداشت روحانی

عکس وزیر سابق بهداشت با اشاره به اینکه یکی از بزرگترین ایرادات طرح تحول سلامت آن است که هزینه‌های بستری که بخش قابل توجه‌ای از هزینه‌های درمانی را شامل می‌شود زیر پوشش طرح تحول نیامده است، سئوالاتی را از متولیان وزارت بهداشت مطرح کرد.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، محمد حسن طریقت منفرد بهداشت و درمان در 50 سال گذشته به لحاظ اقتصادی در همه جای دنیا تحولات جدی پیدا کرد و ایران نیز در قالب برنامه‌ای با عنوان اصلاح نظام سلامت و با تاخیر نسبت به سایر کشورها به تصویب رسید، اظهار داشت: طرح پزشک خانواده یکی از نتایج این برنامه بود که همچنان اجرا نشده و با عنوان یک تکلیف فقط مورد تاکید و تذکر مسئولان قرار گرفته است، این مسئله فقط یکی از موارد اجرا نشدن قانون در نظام سلامت کشور است.

وزیر سابق بهداشت گفت: بودجه وزارت بهداشت در سال 91، 16 هزار و 400 میلیارد تومان بود که امسال این رقم به 58 هزار و 600 میلیارد تومان رسیده است. طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب قرار بوده قدر مطلق پرداختی مردم با توجه به اختصاص این بودجه‌ها افزوده نشود ولی در عمل آیا واقعاً این اتفاق افتاده یا پرداخت از سوی مردم چندین برابر شده است.

وی با اشاره به اشکالات طرح تحول نظام سلامت گفت: یکی از بزرگترین ایرادات این طرح آن است که هزینه‌های بستری که بخش قابل توجه ای از هزینه‌های درمانی را شامل می‌شود زیر پوشش طرح تحول نیامده است. از طرف دیگر تعرفه برخی خدمات تا 100 درصد افزوده شده و این در حالی است که این خدمات تحت پوشش بیمه هم نیستند.

طریقت منفرد در همایش نقد واقعی طرح تحول نظام سلامت گفت: در حقیقت هیچ کجا و در هیچ بخشی پرداخت مردم از جیبشان کم نشده ولی همه جا می‌شنویم که گفته می‌شود پرداختی مردم کاهش پیدا کرده است.

وزیر سابق بهداشت خاطرنشان کرد: اطلاع رسانی در این خصوص با موضع گیری و پوشاندن حقایق صورت می‌پذیرد و ظاهر امر به گونه دیگر نمایش می‌دهند.

ثبت نامه‌های پرستاران از وزیر بهداشت در کتاب گینس

همچنین در این برنامه علی محمد آدابی - رئیس کل نظام پرستاری با گلایه از بی توجهی‌های وزیر بهداشت گفت: تاکنون 7 نامه به شخص وزیر به عنوان عالی ترین مقام وزارت بهداشت ارسال کردیم تا در جلسه شورای عالی سازمان نظام پرستاری به عنوان برگزیدگان و منتخبین پرستارانکشور شرکت کنیم اما متاسفانه تاکنون هیچ پاسخی از سوی ایشان دریافت نکردیم.

وی ادامه داد: اما ما به عنوان نماینده پرستاران هیچ گاه به دلیل ناملایمات و بی توجهی‌ها از تلاش باز نمی‌ایستیم و به فعالیت‌ها و پیگیری‌های خود ادامه می‌دهیم. تا جایی که تعداد نامه‌ها و دعوت‌های ما از وزیر بهداشت در کتاب رکوردهای گینس ثبت شود.

رئیس کل نظام پرستاری تصریح کرد: یکی از لوازم ایجاد تعادل در هر جامعه ای تعامل ارکان قدرت با نخبگان و برگزیدگان آن جامعه است. که متاسفانه این امر در وزارت بهداشت ما مشاهده نمی‌شود.

به گزارش نظام پرستاری، وی با اشاره به تفاوت پرداخت‌ها در میان گروه های پزشکی و پرستاری گفت: در بحث پرداخت‌ها یک اصل پذیرفته شده در همه جای دنیا این است که فاصله بین کمترین و بیشترین دریافت‌ها بیش از 7 تا 8 برابر نباشد به شرط اینکه آن پایین ترین رده هم امکانات کافی برای زندگی داشته باشد. درحقیقت هر دو گروه باید شرایط مساعد برای یک زندگی مساعد را داشته باشند.

آدابی تصریح کرد: متاسفانه چنین شرایطی در نظام سلامت پرداخت در بین گروه‌های پزشکی و پرستاری مشاهده نمی‌شود. این امر مصداق بارز ظلم است چرا که ظلم به معنای نوعی پراکندگی و عدم توزیع امکانات در بین بخش‌های مختلف است.

وی خاطر نشان کرد: پرستاران به دلیل ناآگاهی از حقوق حق خود در نظام سلامت مورد ظلم و اجحاف قرار گرفتند و هدف ما آگاه سازی این قشر خدوم نسبت به این مسائل است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سئوالات وزیر بهداشت دولت دهم از وزیر بهداشت روحانی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X