چه وقت سكوت آسمان را فرا مي گيرد

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني سازمان حفاظت محيط زيست، مجيد خرازيان مقدم در يادداشتي به مناسبت روز جهاني پرندگان افزود: روز جهاني پرندگان مهاجر، مناسبتي است كه از سال 2006 توسط دو نهاد بين المللي فعال در زمينه حفاظت از حيات وحش شامل كنوانسيون حفاظت از گونه هاي مهاجر وحشي (CMS) و تفاهم نامه همكاري حفاظت از پرندگان مهاجر آبي آفريقا و اوراسيا (AEWA) و با هدف جلب توجه همگان به موضوع حفاظت پرندگان مهاجر و زيستگاه هايشان ترتيب داده شده است.
برنامه هاي مرتبط با اين مناسبت هر ساله طي يك يا دو روز در ماه مي ميلادي مطابق با ارديبهشت ماه به طور هماهنگ در جهان به اجرا درمي آيد. مراسم روز جهاني پرندگان مهاجر در سال جاري، در روز 21 ارديبهشت برگزار مي شود.
روز جهاني پرندگان مهاجر در سال جاري با شعار '... و چه وقت سكوت آسمان را فرا مي گيرد؟ ' به شمار بالاي تلفات پرندگان مهاجر اشاره دارد، تلفات سنگين پرندگان مهاجر در نتيجه فعاليت هاي غيرقانوني اعم از شكار، صيد و زنده گيري، و تجارت غيرقانوني اتفاق مي افتد.
چنين فعاليت هايي دور از چشم قانون صورت مي گيرد و آمار موجود حاكي از آن است كه سالانه ميليون ها پرنده در نتيجه اين تخلفات از بين مي روند. اين ميزان تلفات در كنار تهديدات ناشي از تخريب زيستگاه ها و تغيير اقليم موجب مي شود پرندگاني كه زماني از گونه هاي معمولي به حساب مي آمدند، در معرض خطر انقراض باشند.
در حال حاضر در سراسر جهان دولت ها به ياري قوانين ملي و نيز معاهدات بين المللي گوناگون، ميزان برداشت از جمعيت هاي پرندگان را تنظيم و در مواردي ممنوع مي كنند. در همين راستا لازم است تلاش كنيم تا قوانين و مقررات موجود به درستي اجرا شوند؛ درغيراين صورت مسئوليت از بين رفتن اين گنجينه هاي گرانبهاي به جا مانده از گذشتگان برعهده ما است.
هرساله علاقمندان به محيط زيست اعم از مؤسسات، دولت ها و شهروندان كشورها در سراسر جهان مراسم و برنامه هايي را به منظور گراميداشت اين روز، تنوير افكار عمومي جامعه و افزايش مطالبه همگاني در خصوص حفاظت از پرندگان مهاجر به عنوان يكي از نيازهاي جوامع امروزي برگزار مي كنند.
از زمان برگزاري اولين مراسم روز جهاني پرندگان مهاجر در سال 2006 تاكنون 130 كشور جهان برنامه هاي مرتبط با بزرگداشت اين مناسبت را در ماه مي ميلادي (ارديبهشت) برگزار مي كنند.
علمي 9014**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چه وقت سكوت آسمان را فرا مي گيرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X