همكاری های فرهنگی ایران و تركیه توسعه می یابد

به گزارش ايرنا، صالحي اميري در راس هياتي براي گفت و گو در خصوص همكاري هاي فرهنگي، علمي و مبادله اطلاعات در زمينه اسناد و دست نوشته هاي تاريخي و همكاري كتابخانه اي و آرشيو بين ايران و تركيه روز يكشنبه وارد آنكارا شده است.
در اين ديدار كه حسن صفرخاني رايزن فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در آنكارا نيز حضور داشت، قائم مقام وزير فرهنگ و گردشگري تركيه ضمن استقبال از سفر هيات ايراني به تركيه، گفت: ايران و تركيه ارزش هاي فرهنگي مشتركي دارند، كه خميرمايه جامعه شناسي فرهنگي دو ملت و دو دولت را تشكيل مي دهند و اين موضوع ايجاب مي كند كه ديپلماسي فرهنگي دو كشور بسيار فشرده و گسترده باشد.
او با اشاره به حضور فعال دانشجويان ايراني در دانشگاه هاي تركيه بر لزوم تبادل بيشتر دانشجو و استاد بين دانشگاه هاي دو كشور تاكيد كرد.
يايمان گفت: روابط ايران و تركيه در چنان نقطه اي قرار دارد كه بايد عمق آن را به خوبي درك كرد. براي مردم تركيه، مردم ايران كشور دوست و برادر است.
قائم مقام وزارت فرهنگ تركيه با اشاره به اينكه منطقه از دوران گذار بسيار حساسي عبور مي كند، گفت: قدرت هاي بزرگ دوباره طرح سايكس – پيكو را مطرح كرده اند و خواسته مي شود كه مرزها دوباره ترسيم شود. اگر تركيه و ايران مشترك حركت كند، به يقين تاريخ به شكل ديگري نوشته خواهد شد. اما اگر هر دو راه هاي متفاوتي را طي كنند، احتمال مي رود كه شاهد رويدادهاي غم انگيز بيشتري شويم.
وي تصريح كرد: روشن است كه برخي مراكز قدرت مي خواهند خاورميانه را سوي هرج و مرج و جنگ نامتقارن بكشند. در چنين شرايطي مواضع ايران و تركيه بسيار مهم است و ما بايد در هر سطحي روابط را توسعه دهيم كه در راس آن روابط فرهنگي و عرفاني است.
صالحي نيز با تاكيد بر اينكه خارج از عرف ديپلماتيك، ما حوزه فرهنگي را حوزه پايدار مي دانيم و آماده گسترش همكاري هاي همه جانبه فرهنگي با تركيه مي باشيم. نكته اي كه خيلي مهم است متاسفانه در فضاي فعلي كمتر به حوزه فرهنگي پرداخته ايم.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي گفت: در سه دهه اي كه بنده در حوزه مطالعات منطقه اي و قومي مشغول تهيه تز بودم، به اين نتيجه رسيدم كه تركيه تنها كشور منطقه است كه مي توان يك رابطه بلند مدت استراتژيك فرهنگي با اين كشور تعريف كرد. چون مسائل ما باهم مشترك است. نقطه اساسي هر دو كشور اسلام است.
وي با اشاره به تغييرات مهم در بيش از يك دهه اخير در ساختار دولتي و حكومتي تركيه و تقويت اسلام گرايي در اين كشور گفت: اكنون دو كشور دليلي براي همكاري نكردن در همه حوزه ها ندارند و بايد توسعه رابطه بين دو ملت در اولويت قرار گيرد.
صالحي با اشاره به ذهنيت مثبت مردم ايران نسبت به مردم تركيه گفت: علت اين امر رفت و آمدهاي گسترده مردم ايران به تركيه و تماس با آحاد مختلف مردم تركيه مي باشد.
او اين نگرش را بسيار ارزشمند توصيف و بر لزوم حفظ اين وضعيت تاكيد كرد و گفت: راه حفظ اين فضا نيز تعامل نخبگان و دانشگاهيان دو كشور، تبادل تجربيات علمي و فرهنگي، افزايش تعامل جامعه ديني دو كشور، برگزاري نمايشگاه هاي فرهنگي در دو كشور كه تصوير دقيق تري از فرصت هاي فرهنگي بين دو كشور به دست خواهد داد. نكته ديگر سرمايه گذاري روي اشتراك هاي فرهنگي دو كشور مي باشد و در اين راستا مولانا مي تواند نماد وحدت فرهنگي ايران و تركيه باشد.
صالحي مورد ديگر را حوزه عرفان و اهل بيت خواند و با يادآوري رونمايي از دو جلد كتاب شرحي بر فصوص الحكم محي الدين ابن العربي توسط سيد حسن خميني، گفت: در جامعه تركيه محي الدين از جايگاه والايي برخوردار است و جوهر انديشه حضرت امام (ره) عرفان و تمركز ايشان نيز بر عرفان محي الدين بود.
صالحي قرار است امروز پس ديدار و گفت و گو با رئيس كتابخانه ملي تركيه، از مركز آرشيو دولتي در آنكارا و موزه هنرهاي معاصر آنكارا بازديد كند.
صالحي و هيات همراه سپس عازم قونيه و استانبول خواهند شد. هيات در قونيه ضمن بازديد از مقبره مولانا، گفت و گوهايي با مسئولان فرهنگي اين شهر خواهد داشت.
در استانبول نيز قرار است در خصوص نسخ خطي فارسي در كتابخانه هاي استانبول و شناسايي اين آثار براي محققان و علاقه مندان ايراني مذاكراتي داشته باشد.
خاورم/2011**1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همكاری های فرهنگی ایران و تركیه توسعه می یابد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X