همكاری ایران و چین در زمینه بازگرداندن مفسدان مالی

«ناصر سراج» كه در راس هیاتی به منظور شركت در نهمین اجلاس سالیانه و مجمع عمومی انجمن بین المللی مبارزه با فساد وارد پكن پایتخت چین شده است، روز دوشنبه با عالی ترین مقام قضایی چین دیدار كرد و با وی در خصوص مباحث مختلف همكاریها به گفت وگو پرداخت.
رئیس سازمان بازرسی كل كشور در این دیدار به تفاهمنامه امضاء شده میان سازمان بازرسی كل كشور و وزارت نظارت جمهوری خلق چین در جریان سفر سال گذشته «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین به تهران اشاره كرد و خواستار اجرای مفاد آن شد.
وی اظهار داشت كه یكی از دلایل سفرش به چین علاوه بر شركت در اجلاس مزبور، پیگیری یادداشت همكاری امضاء شده میان دو كشور است.
رئیس سازمان بازرسی كل كشور با بیان اینكه حاكمیت قانون یكی از موارد مهم در اداره كشورها محسوب می شود، همكاری، تبادل نظر، تبادل اطلاعات، برگزاری نشست های تخصصی میان دو كشور و تبادل كارشناس در حوزه های مختلف بویژه نظارت و بازرسی در امور مربوط به نفت، گاز، پتروشیمی، نفت، معدن و.... را در اجرای بهتر اهداف و برنامه های مورد نظر طرفین موثر دانست.
او همچنین خواستار همكاری دو كشور در زمینه برخورد جدی تر با افراد فاسد و فراری، بازگرداندن آنها و همچنین اموال به یغما رفته توسط آنان شد و ابراز امیدواری كرد كه همه كشورهای درگیر با این مسائل بتوانند با همكاری مستمر و جدی تر محیط ناامنی را برای چنین افرادی در اقصی نقاط دنیا ایجاد كنند.
رئیس سازمان بازرسی كل كشور در بخش دیگری از سخنان خود به فرمان هشت ماده ای حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص مبارزه با فساد (فرمان مربوط به اردیبهشت ماه سال 1380) اشاره كرد و گفت: خوشبختانه ایران و چین در خصوص مبارزه با فساد نقطه نظرات و دیدگاههای مشترك فراوانی دارند.
او تاكید كرد كه این موضوع حتی در دیدار بهمن ماه سال گذشته «شی جین پینگ» و «حسن روحانی» رئیسان جمهوری دو كشور در تهران نیز مورد تاكید قرار گرفت و آنان اعلام كردند كه در زمینه مبارزه با فساد یك موضع واحد دارند و آن برخورد شدید و قاطعانه با مفسدان اقتصادی در تمامی سطوح است.
سراج همچنین به تشكیل دادگاههای ویژه در ایران جهت رسیدگی به پرونده افراد فرصت طلبی اشاره كرد كه با سوء استفاده از دوران ناعادلانه تحریم ها، به اموال بیت المال دست درازی كرده و آن را به یغما بردند.
وی تاكید كرد كه با اتخاذ تدابیر ویژه خوشبختانه فرار افراد فاسد و خروج اموال از كشور تقریبا به صفر رسیده و این موضوع نشان می دهد كه جمهوری اسلامی ایران عزم خود را در مبارزه جدی با پدیده شوم فساد، جزم كرده است.
سراج همچنین به صعود 14 پله ای ایران در آخرین رتبه بندی سازمان «شفافیت بین المللی» اشاره كرد و گفت: هر چند رتبه های اعلامی از سوی سازمان مزبور مورد انتقاد ایران است اما تعاملات این سازمان با شفافیت بین المللی برای اعلام واقعی فارغ از جانبداری، در آینده ای نزدیك تحقق خواهد یافت.
رئیس سازمان بازرسی كل كشورمان به بی توجهی برخی كشورهای غربی به اجرای قوانین نیز اشاره داشت و اظهار داشت: برخی كشورهای غربی آنچه را كه قوانین بین المللی در خصوص چگونگی مبارزه با پولشویی مشخص كرده، نادیده می گیرند و در این زمینه فقط شعار می دهند.
به گفته سراج، كشورهای غربی نه تنها به گفته های خود عمل نمی كنند بلكه با زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی، خود نیز در غارت اموال كشورهای پیش‌قدم هستند.
«هوانگ شو شیان» وزیر نظارت كشور چین نیز در این دیدار مبارزه با فساد مالی را از محورهای مهم همكاری میان دو كشور عنوان و بر آمادگی كشورش جهت تبادل تجربیات و همكاری بیشتر با ایران تاكید كرد.
وی با اشاره به سفر بهمن ماه سال گذشته رئیس جمهوری چین به تهران، آن را نشان دهنده روابط عالی دو كشور دانست و اعلام كرد كه این سفر روابط تهران - پكن را در همه زمینه با رشد و توسعه قابل توجه روبرو خواهد كرد.
مقام عالی قضایی چین همچنین یادداشت تفاهم امضا شده میان سازمان بازرسی كل كشور و وزارت نظارت چین را به عنوان نقشه راهی تعبیر كرد كه همكاریهای دوجانبه را در آینده ترسیم خواهد كرد.
وی یكی از وظایف مهم وزارت متبوع خود را حفظ روند جدی مبارزه با فساد و برخورد با افراد خاطی براساس مقررات حزب كمونیست چین دانست تا از این طریق كشور چین بتواند جریانات سوء اداری و مالی، رشوه خواری، اختلاس و سایر آثار این پدیده شوم را متوقف و در نهایت ریشه كن سازد.
«هوانگ شو شیان» یادآور شد كه جدیت وزارت نظارت و كمیسیون بازرسی حزب كمونیست در امر مبارزه با مفسدان اقتصادی و اداری باعث شده طی ماههای اخیر بسیاری از پرونده های مقامات فاسد در سطوح مختلف اعم از وزیر و معاون وزیر رسیدگی و با افراد خاطی به شدت برخورد شود.
او در ادامه یادآور شد: خوشبختانه ایران و چین در زمینه مبارزه با فساد دیدگاههای مشتركی دارند و تا به امروز نیز توانسته اند به پیشرفت های قابل توجهی نیز در این زمینه دست یابند.
وی با اشاره به اقدامات اخیر چین در خصوص استرداد اموال و مجرمان مالی از سایر كشورها، این موضوعات را دیدگاه مشترك دو كشور دانست و اعلام كرد كه كشورش آماده است همكاری خود با ایران را در این زمینه بیش از پیش گسترش دهد.
وزیر نظارت چین همچنین از حمایت كشورش در خصوص تاسیس آكادمی انجمن آمبودزمانی در ایران خبر داد و گفت كه در چارچوب انجمن آمبودزمانی آسیایی دستگاه نظارتی دو كشور همواره از یكدیگر حمایت كرده و این حمایت ها همچنان تداوم خواهد یافت.
گفتنی است، نهمین اجلاس سالیانه و مجمع عمومی انجمن بین المللی مسئولان مبارزه با فساد طی روزهای چهارشنبه الی جمعه هفته جاری (22 الی 24 اردیبهشت) با حضور مقامات مبارزه با فساد و روسای دستگاههای نظارت و بازرسی بیش از 100 كشور در شهر تیانجین چین برگزار می شود.
«ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی كل كشورمان نیز كه در راس هیاتی در این اجلاس حضور دارد، به عنوان یكی از سخنرانان اصلی به ایراد سخن خواهد پرداخت.
او همچنین قرار است قبل از شروع این اجلاس با «كائو جیان مینك» دادستان عالی خلق چین در شهر تیانجین دیدار و گفت وگو داشته باشد.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همكاری ایران و چین در زمینه بازگرداندن مفسدان مالی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X