جنجال رسانه‌ای برای انتخاب رییس مجلس جز جدال سیاسی نتیجه دیگری ندارد

عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار گفت: رسانه‌های تندروی هر دو جناح سیاسی کشور با جنجال‌آفرینی شرایط انتخاب رئیس را با مشکل روبه رو می‌کنند. رئیس مجلس وترکیب هیئت رئیسه باید درجلسه رسمی و علنی مجلس مشخص ‌شود.

محمد نیشابوری در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: انتخابات مجلس دهم تفاوت زیادی با سایر انتخابات دردوره‌های گذشته داشت. دوره‌های گذشته با پیروزی مطلق یک جناح حالا یا اصول‌گرا یا اصلاح طلب ترکیب هیئت رئیسه مشخص می‌شد چرا که تعداد کرسی‌های به دست آمده توسط هر جناح مشخص می‌کرد که ترکیب هیئت رئیسه به چه صورت خواهد بود. اما به نظر می‌رسد انتخاباتی که این دوره برگزارشد افراد مستقل و معتدل ترکیب هیئت رئیسه را مشخص خواهند کرد.

وی ادامه داد: جناح اصول‌گرا طی روزهای گذشته مدعی این است که اغلب کرسی‌های مجلس را تصاحب کرده‌اند و دوستان آن‌ها که بر کرسی‌های مجلس نشستند می‌توانند ترکیب هیات رئیسه را هم مشخص کنند اما واقعیت اینگونه نیست.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه گروه معتدل و مستقلین نقش مهمی در تعیین ترکیب هیئت رئیسه خواهند داشت، افزود: اگر به تصاویر منتشر شده از همایش‌های اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان برای مجلس دهم دقت کنید متوجه می‌شوید برخی افراد در هر دو همایش حضور داشتند. یعنی افرادی هم در همایش اصلاح‌طلبان و هم در همایش اصول‌گرایان حضور یافته‌اند.

وی افزود: شاید علی مطهری یک نفر از آن‌ها باشد. اگر چه او فقط یک رای دارد اما خیلی وقت‌ها‌ همان یک رای باعث می‌شود میزان آرای یک جریان تغییر کند. بنابراین الان نمی‌شود پیش‌بینی دقیقی از این وزن کشی‌های سیاسی کرد و ترکیب هیئت رئیسه را از الان مشخص کرد یا حتی پیش بینی کرد. هر دو طرف شانس کسب کرسی ریاست و به دست آوردن اغلب کرسی‌های هیئت رئیسه را دارند و این شرایط حتی تا تعیین روسای کمیسیون‌ها و سخنگویای آن‌ها هم جاری و ساری است.

نیشابوری با بیان اینکه نباید برای ریاست مجلس جدال رسانه‌ای وجود داشته باشد، تصریح کرد: جدال رسانه‌ای که برای تعیین و شانس تعیین ریاست مجلس صورت می‌گیرد از اساس اشتباه است. زمانی که مجلس تشکیل شود با صلاحدید نمایندگان، هیات رئیسه مشخص خواهد شد. اینکه الان در رسانه‌ها گمانه زنی‌های فراوان و خارج از ظرفیت سیاسی کشور زده می‌شود بدون شک طراحی تندروهای یک جناح خاص است.

این عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گفت: چرا دراین شرایط که کشور درگیر مسایل مهم بین المللی و اقتصادی است برای رسانه‌های تندروی اصولگرا انتخاب رئیس مجلس به یک اولویت اصلی تبدیل شده است. من مطئنم که مسیردرحال طی شدن شبیه‌ همان چیزی است که درسال ۹۲ در شورای شهر تهران برای انتخاب شهردار تهران طی شد. تعداد نمایندگان مجلس ۲۹۰ نفراست خودشان دورهم می‌نشینند و در یک جلسه رسمی وعلنی مجلس دهم، ترکیب هیات رییسه را مشخص می‌کنند. چرا اینقدر در فضای رسانه باید موضوع بزرگ و حاد شود؟ مگر چه خبر است؟ ما با یک جمعیت ۸۰ میلیونی انتخاب کننده روبرو نیستیم تا بخواهیم با رسانه و مصاحبه نظرات را جلب کنیم و میزان رای گزینه خودمان را بالا ببریم. کل رای دهندگان برای تعیین ترکیب هیات رییسه فقط ۲۹۰ نفر (با احتساب خانم خالقی) هستند این تعداد نماینده هم بدون شک از نخبگان جامعه محسوب می‌شوند بنابراین این همه جنجال رسانه‌ای مگر چیزی جز ایجاد دعوا و جدال سیاسی نتیجه دیگری هم دارد؟ بدون شک طراحان این همه هجمه علیه این نامزد یا آن نامزد خواسته‌ای جزایجاد کدورت سیاسی بین دکترعارف ودکترلاریجانی ندارند.

نیشابوری افزود: رسانه‌ها اگر دلسوز مردم و کشور هستند می‌توانند درخصوص اولویت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و.. راهکارارائه دهند ومنتخبین هم ازاین راهکار‌ها استفاده کنند. این عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار در ادامه گفت: اینکه رسانه‌ها درتنورانتخابات ریاست مجلس هیزم می‌ریزند کاراشتباه و بی‌فایده‌ای است. باید اجازه داد منتخبان مردم به صحن مجلس وارد شوند و بعد طبق روال فرآیند انتخاب هیات رییسه هم صورت گیرد. این موضوعی که آقای لاریجانی در همایش اصول‌گرایان گفتند که پدربزرگ‌ها برای ریاست مجلس تصمیم نگیرند واکنش درستی نیست اما حکایت گر فشار از بیرون مجلس روی جریان‌های سیاسی است.

وی در ادامه به این نکته تاکید کرد که مجلس آینده باید درچه موضوعاتی ورود پیدا کند. اولویتش چه باشد. برای برنامه ششم چه بایدکند. دستورکار‌ها درمورد کاهش بیکاری، رفع رکود و... چیست؟

این عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در خصوص مهم‌ترین اولویت‌های مجلس دهم افزود: قطعاً هردو گروه اصلاح‌طلب و اصول‌گرا چه افرادی که به مجلس راه پیدا کردند وچه کسانی که حامیان آن‌ها بودند مثل شورای عالی انتخاباتی اصلاح‌طلبان یا جبهه متحد اصولگرایان برروی حل معضلات اقتصادی اشتراک دارند. این خیلی خوب است که بزرگان کشور به این نتیجه رسیده‌اند که باید برحل مشکلات اقتصادی در نخستین گام پافشاری بکنند. این دغدغه‌ای است که دولت هم دارد قطعا این اولویت، اولویت درستی برای مجلس آینده خواهد بود.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشورگفت: جوانان از بیکاری رنج می‌برند، کارگاه‌های تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیل شده‌اند و اصناف هم به تعدیل نیروهای انسانی خود پرداخته‌اند. ادامه این روند خیلی خطرناک ومشکل‌ زا است. افزایش بیکاری به افزایش طلاق، اعتیاد، خودکشی و سایر معضلات اجتماعی می‌انجامد. به همین دلیل می‌گویم منتخبین کشور از هر دو جناح اولویت خوبی را مدنظر قرار داده‌اند.

نیشابوری در پایان تصریح کرد: اما این اولویت نباید آن‌ها را از سایر موضوعات مهم چون علم و فنآوری، سیاسی و اجتماعی مغفول کند. باید توسعه‌ همه‌جانبه را دنبال کنیم.

اتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جنجال رسانه‌ای برای انتخاب رییس مجلس جز جدال سیاسی نتیجه دیگری ندارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X