ثبت نقل و انتقال املاك بدون اخذ گواهی ماده 187، مغایر قانون است

بر پايه ماده 187 قانون ماليات هاي مستقيم، در همه مواردي كه معاملات موضوع فصل چهارم از باب دوم و همچنين فصول اول و ششم باب سوم اين قانون به ‌موجب اسناد رسمي صورت مي‌گيرد، صاحبان دفاتر اسناد رسمي ‌مكلفند پيش از ثبت يا اقاله يا فسخ سند معامله‌، مراتب را با شرح و مشخصات كامل و چگونگي نوع و موضوع معامله مورد نظر به اداره امور مالياتي محل وقوع ملك يا محل سكونت ماليات دهنده حسب‌ مورد اعلام كنند و پس از كسب گواهي انجام معامله به ثبت يا اقاله‌ يا فسخ سند معامله حسب مورد اقدام و شماره مرجع صدور آن را در سند معامله قيد كنند.
به گزارش سازمان امور مالياتي كشور، قائم مقام سازمان امور مالياتي كشور گفت: صاحبان دفترهاي اسناد رسمي مكلفند در همه معاملاتي كه به موجب اسناد رسمي صورت مي گيرد، پيش از ثبت يا اقاله يا فسخ سند معامله، مراتب را به اداره امور مالياتي اعلام و پس از اخذ گواهي، شماره آن را در سند معامله قيد كنند.
اگر كسي پس از خريد يا فروش كالايي، پشيمان شده و از فروشنده يا خريدار به هم زدن معامله (فسخ و رفع عقد) را درخواست كند و فروشنده يا خريدار اين درخواست را قبول كند، به آن اقاله اطلاق مي شود.
«محمدقاسم پناهي» يادآوري كرد پيش از اين بر اساس قانون «تسهيل تنظيم اسناد در دفاتر اسناد رسمي» اشخاص مي‌توانستند در صورت قبول بدهي بدون اخذ مفاصاحساب به نقل و انتقال اقدام كنند.
پناهي اضافه كرد: از امسال هرگونه نقل و انتقال بدون اخذ گواهي ماده 187 خلاف قانون است.
قائم مقام سازمان امور مالياتي كشور ادامه داد: براساس قانون جديد ماليات هاي مستقيم، دفترهاي اسناد رسمي مكلفند از آغاز سال 1395 پيش از ثبت يا اقاله يا فسخ سند معامله گواهي انجام معامله موضوع ماده 187 قانون ماليات‌هاي مستقيم را از اداره هاي امور مالياتي دريافت كنند.
ماليات مستقيم برخلاف ماليات غيرمستقيم، مبلغي است كه مشموليت پرداخت آن به طور مستقيم از سوي بدهكار مالياتي به وجود مي‌آيد.
اقتصام ** 3065 **1961

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ثبت نقل و انتقال املاك بدون اخذ گواهی ماده 187، مغایر قانون است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X