حلب، نبرد سرنوشت ساز

در ادامه اين يادداشت آمده است: گو اينكه توافق رفع مخاصمه ميان نيروهاي ارتش سوريه و مخالفان شامل حلب نمي شد و گروه هاي تروريستي همچون جبهه النصره و داعش اصلا جزو اين توافق نبودند اما برخي معتقد بودند كه حلب هم مثل ديگر مناطق سوريه شاهد آرامش خواهد شد.
از همان ابتدا هم همه مي دانستند پس از پيشروي چشمگير ارتش سوريه و همپيمانانش اينان نياز داشتند كه مواضع آزاد شده را پاكسازي و مواضع خود را تثبيت كنند ودر مقابل مخالفان نياز داشتند كه خود را جمع و جور كنند.
آزادي حلب به عنوان قلب تپنده (البته سابق) اقتصاد سوريه و شهر دوم اين كشور نه فقط اهميت معنوي دارد بلكه مي تواند راه تركيه را براي مخالفان كاملا ببندند و منجر به آزاد سازي شمال غربي سوريه گردد.
با اين شرايط هم ارتش خود را آماده اين جنگ كرده بود و هم مخالفان. اما نقشه مخالفان سوريه مبني بر آن بود كه هر طور شده اجازه ندهند ارتش سوريه و همپيمانانش مواضع خود را مستحكم كند و به باقيمانده مواضع آنها در حلب حمله نمايد.
طي يك ماه اخير، عليرغم اختلافات بسيار شديد موجود ميان گروه هاي تروريستي مختلف، تركيه — عربستان سعودي — قطر و امارات عربي متحده توانستند نيروهاي وابسته به خود در اين منطقه را متحد كنند و تعداد زيادي نيرو و تسليحات پيشرفته جديد در اختيار آنها قرار دهند و در حالي كه ايالات متحده و سازمان ملل سر روسيه و دولت سوريه را سرگرم گفتگو كرده بود.
نيروهاي مخالف ارتش سوريه با تصور اينكه به آمادگي كامل براي يك عمليات غافلگيرانه رسيده اند بمباران مناطق مسكوني شهر حلب وحتي برخي مناطق تحت تصرف خود را گلوله باران كردند (طبق تاييد آقاي جان كري) و فضاي رسانه اي بوجود آوردند تا دولت سوريه را در حالت دفاع قرار دهد و جامعه جهاني را متوجه مسايل انسان دوستانه كنند، البته بماند كه مشخص نيست اين جامعه جهاني در موارد ديگر مانند بمباران بيمارستان هاي افغانستان و يا يمن و كشتار مردم بيگناه در اين كشورها كجاست.
به هر حال اينان با اميد غافلگير كردن ارتش سوريه و همپيمانانش عمليات خود را شروع كردند و با تمام قدرت تلاش كردند چند وجبي پيشروي كنند اما با مقاومت بسيار شديد ارتش سوريه و همپيمانانش مواجه شدند. وقتي مشخص شد كه نقشه وعمليات غالفگير كننده آنها شكست خورده بلا فاصله ايالات متحده و كشورهاي اوروپايي دست به كار شدند تا يك آتش بس برقرار شود و ارتش سوريه به مخالفان حمله نكند و در مناطق آنها پيشروي نكند. توجه داشته باشيد وقتي روسيه به نمايندگي از سوريه اين توافق را انجام داده ارتش سوريه براي احترام به همپيمان خود به اين توافق پايبندي نشان خواهد داد اما در مقابل گروه هاي تروريستي خود را ملزم به پايبندي به تعهدي كه آمريكا انجام داده نمي دانند. يعني عملا دست ارتش سوريه و همپيمانانش بسته مي شود و دست گروه هاي تروريستي باز.
به همين دليل هم گروه هاي تروريستي با سوء استفاده از اعلام آتش بس به خان طومان شبيخون زدند.
با توجه به اين شرايط نمي توان پيش بيني كرد كه آتش بس در حلب ادامه پيدا كند و قطعا همين ماجرا مستمسكي براي ارتش سوريه و همپيمانش خواهد شد تا كار گروه هاي تروريستي را در حلب يكسره كنند.
*منبع: پايگاه خبري خرداد
** اول ** 1337

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حلب، نبرد سرنوشت ساز» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X