تامین آب شرب دو میلیون روستایی با راه اندازی 370 مجتمع آبرسانی تا پایان سال

به گزارش وزارت نیرو، «علی اصغر قانع» افزود: پارسال در بخش آبرسانی روستایی برای ساخت مجتمع‌های آبرسانی روستایی مجوز پرداخت 500 میلیون دلار اعتبار معادل 15 هزار میلیارد ریال از سوی رهبر معظم انقلاب صادر شد كه 100 درصد این مبلغ تا پایان سال به حساب وزارت نیرو واریز شد.
قانع اعلام كرد: مطابق پیش بینی های انجام شده با این اعتبار 816 مجتمع از مجموع 924 مجتمع آب‌رسانی كه در كشور به‌صورت نیمه تمام وجود دارد، تكمیل می شود.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه شركت آبفای كشور شمار طرح‌های آبرسانی كشور را 121 مورد اعلام كرد و ادامه داد: برخی از این طرح‌ها به وسیله فاینانس (تایمن مالی) دو بانك سپه و پارسیان در حال انجام است و شماری نیز در قالب مشاركت بخش خصوصی و سرمایه گذاری به روش‌های بی.او.تی (BOT) و بی.او.او (BOO) به انجام می رسند.
به گزارش ایرنا، قراردادهای بی.او.او (BOO) مرتبط با تبدیل انرژی است و متن قرارداد خرید برق مصوب وزارت نیرو برای این مقصد مورد استناد و استفاده قرار می گیرد. برای هر قرارداد نرخ مورد عمل در قرارداد به تصویب وزیر نیرو می رسد.
در مدت اجرای قرارداد خرید برق شركت توانیر نسبت به تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه اقدام می كند و این سوخت را بدون دریافت هزینه در اختیار سرمایه گذار قرار می دهد و پس از آن فقط تامین آن را تعهد می كند.
در روند بی.او.تی (مخفف Build Operate Transfer)، مجموعه ای از شركت های خارجی و داخلی در قالب یك جوینت ونچر است (واحد تجاری مشتركی كه توسط دو یا چند مشاركت كننده برای مقصود مشخص تجاری، مالی، یا فنی ایجاد می‌شود).
قرارداد ساخت و بهره برداری محدود «از نظر بازه زمانی» با كشور میزبان با شركت دولتی یا غیردولتی بهره بردار سیستم نیروگاهی و الكتریكی آن كشور منعقد و پس از پایان مدت بهره برداری، نیروگاه به كشور میزبان ترانسفر می شود.
معاون برنامه ریزی و توسعه شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور اضافه كرد: پس از برجام، شماری از سرمایه‌گذاران خارجی شامل سرمایه‌گذاران اروپایی و آسیایی ابراز تمایل كردند در طرح‌های آبرسانی كشور حضور پیدا كنند كه به همین منظور مذاكره هایی نیز انجام شده است.
قانع ابراز امیدواری كرد با توجه به مذاكره‌های انجام شده در این زمینه، تا اواسط امسال شماری از این طرح‌ها از طریق فاینانس خارجی به مرحله اجرا برسد.
به گفته وی، تامین اعتبار طرح‌های آب شیرین كن همچنان از سوی بخش خصوصی در حال انجام است و و بقیه طرح‌ها نیز با برگزاری مناقصه و از محل اعتبارات منابع خارجی اجرا می‌شود.
این مقام مسئول اضافه كرد: تاكنون فاینانس كشور چین عملیاتی شده است و باید پس از برجام بتوانیم از ارز خطوط اعتباری جدید دیگر كه با ورود كشورهای دیگر ایجاد شده است، استفاده كنیم.
به گزارش ایرنا، شامگاه بیست و ششم دی ماه با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترك (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.
اقتصام ** 3065 **1961

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تامین آب شرب دو میلیون روستایی با راه اندازی 370 مجتمع آبرسانی تا پایان سال» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X