شهرداد روحاني: سمفوني خليج فارس با اركستر و گروه كر لندن اجرا شده است

به گزارش ايرنا، شهرداد روحاني كه به تازگي رهبري اركستر سمفوني تهران را عهده دار شده، امروز (دوشنبه) در نشست خبري در رشت افزود: آلبوم سوئيت سمفوني خليج فارس در تكريم ارزش و عظمت خليج فارس ساخته شد و با سه اجرا در لندن، لس آنجلس و پراگ نسبت به سرزمين خويش اداي دين كرده است.
وي اظهار كرد: پرداختن به مسائل تاريخي، اجتماعي و فرهنگي اولويت و وظيفه هنرمندان هر سرزمين است و نقش تاثيرگذار سوئيت سمفوني خليج فارس با هر بار اجرا در مخاطبان داخلي و خارجي مشهود بوده است.
رهبر اركستر سمفونيك تهران در ادامه نشست خبري كه در حاشيه برگزاري كنسرت رسيتال پيانو او در رشت برپا شد، افزود: با هر بار سفر به كشور، از ديدن استعدادهاي جوان كم نظير موسيقي شاد مي شوم و به قطع حمايت هاي دولتي، نقش تعيين كننده اي در پيشرفت و شناساندن هنر و فرهنگ اين سرزمين به دنيا خواهد داشت.
روحاني اضافه كرد: در يك بررسي ساده نسبت به موسيقي كشورهاي اطراف، مشاهده مي كنيم سرمايه گذاري هاي گزافي در زمينه موسيقي انجام مي شود بطوريكه براي تشكيل اركستر فيلارمونيك در كشوري چون قطر، سرمايه گذاري هاي بسياري انجام شده و اين در حاليست كه نوازندگان بومي اين اركستر كمتر از انگشتان دست است اما ايران به لحاظ استعداد موسيقايي، غني است و نيازي به نوازندگان غير ايراني ندارد.
وي ادامه داد: سرمايه گذاري هاي كشورهاي اطراف بيهوده نيست بلكه هزينه اي است كه در راستاي معرفي كشورشان انجام مي دهند.
آهنگساز و رهبر اركستر جهاني كشور در ارتباط با برگزاري كنسرت هاي خويش در استان ها گفت: متاسفانه بيشتر امكانات در پايتخت تمركز يافته و بهره مندي مخاطبان استان ها از كنسرت ها كمتر است به همين دليل، اجراي كنسرت هاي من در شهرهاي بزرگ و كوچك كشور برنامه ريزي شده است.
وي كه از مادر گيلاني و پدر تهراني متولد شده، خود را گيلاني و تهراني خطاب مي كند و مي گويد: از موسيقي گيلان نيز به طور قطع در خلق آثار خويش بهره خواهم گرفت.
وي خلق اثر را بسيار جذاب تر از رهبري اركستر توصيف مي كند و مي افزايد: خلق اثر با هنرمند است و از آنجا به بعد اثر نيازمند حمايت دولتي است.
روحاني اضافه كرد: سوئيت سمفوني خليج فارس خلق شد و بعنوان يك فرهنگ و هويت قابل ارائه است اما حمايت از اين اثر و معرفي آن به جهان، نيازمند تعامل و همكاري است.
شهرداد روحاني در خردادماه 1333 در تهران به دنيا آمد. پدر وي رضا روحاني، موسيقيداني شناخته شده بود و شهرداد و تمام برادرانش پا جاي پاي پدر گذاشتند.
شهرداد روحاني آهنگساز و رهبر اركستر، ويولنيست، پيانيست ايراني مسير حركت به سمت موسيقي را از سن پنج سالگي آغاز كرد، زماني كه تحت تعليم پدر خويش نواختن ويولن را آموخت؛ هنگامي كه وارد هنرستان موسيقي تهران شد، با آموزگاري سوئيسي به نام بازيل و معلمي ارمني به نام حق نظريان كه نواختن پيانو را به او آموزش مي داد، درس خواند؛ آنها به مدت هفت سال با يكديگر كار كردند.
شهرداد نه تنها از تمام بزرگان موسيقي كه در آن زمان در هنرستان درس مي دادند از جمله مصطفي كمال پورتراب، بلكه از برادر بزرگترش انوشيروان روحاني و جواد معروفي هم آموزش گرفت.
شهرداد روحاني پس از تحصيل در هنرستان موسيقي تهران، خانواده خود را كه بسياري از آنان هنوز در ايران هستند، ترك و به اتريش سفر كرد. او در اتريش در آكادمي و هنرستان هاي موسيقي وين حاضر شد. سپس در اوايل دهه 80، بورس تحصيلي براي مطالعه موسيقي در دانشگاه UCLA آمريكا را پذيرفت و به اين كشور رفت.
وي تاكنون نه تنها قطعات مختلفي را در سبك هاي متفاوت ساخته، بلكه جوايز زيادي را نيز دريافت كرده است. وي همچنين از دانش آموختگان هنرستان هنرهاي زيبا (كنسرواتوار) وين در اتريش است و جوايز و بورسيه هاي تحصيلي مختلفي، هم در اروپا و هم در آمريكا دريافت كرده است.
كنسرت رسيتال پيانو شهرداد روحاني امروز (بيستم ارديبهشت ماه) در دو نوبت عصر در مجتمع فرهنگي هنري خاتم الانبياء (ص) رشت اجرا مي شود.
1881/2007

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شهرداد روحاني: سمفوني خليج فارس با اركستر و گروه كر لندن اجرا شده است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X