مجالس المومنين دايره‌المعارف شيعه است

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگي ايرنا از بيست و نهمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، حجت الاسلام محمدعلي مهدوي‌راد در نشست تخصصي ترجمه آثار برتر ايراني ضرورت‌‌ها و چالش‌‌ها افزود: آستان قدس مراكز آموزش و پژوهش و نشر متعددي دارد كه بنياد پژوهش‌ ‌هاي آستان قدس يكي از نهادهاي پژوهشي در حوزه نشر كتب تاريخي است.
وي اضافه كرد: اين نهاد احياي متون كهن به صورت عام و هر متون تفسيري و حديثي را توسط مصححان خود تصحيح مي‌‌كند كه عمده كتاب‌‌هاي آن در زمينه‌‌هاي اخلاقي، اجتماعي و تاريخي است.
مهدوي راد، با بيان اينكه كتاب مجالس المومنين جديدترين اثر تاريخي شيعه در حوزه تصحيح متون كهن است كه در سال 1394 حايزه رتبه اول كتاب سال حوزه شده است افزود: به درستي كتاب مجالس المومنين دايره المعارف شيعه ناميده شده است، بهترين تاريخ تشيع به لحاظ فكري و تاريخي است، امروزه ما در هر حوزه فكري بايد حرف درست و اساسي بزنيم و پيشينه خود را معرفي كنيم كه اين كتاب مهمترين و ارزنده‌ترين كتاب تصحيح شده در تاريخ شيعه محسوب مي‌‌شود.
وي با بيان اينه كتاب مجالس المومنين جزو آثار ترجمه و تصحيح شده برتر تاريخ موضوعي شيعه است بيان كرد: مجالس المومنين كتاب مهم و ارزشمندي در تاريخ موضوعي شيعه است نه كتاب تاريخي سال به سال شيعه. تصحيح اين اثر بسيار خوب انجام شده است و با توجه به نسخه‌‌هايي كه در حال حاضر وجود دارد، نمايه خيلي كارآمدي در آن نوشته شده و از زاويه‌‌هاي مختلف تاريخ شيعه را بررسي كرده و به لحاظ موضوعي هم طبقه‌بندي‌‌هاي مختلفي از جمله بخش شاعران، متكلمان، صحابي، علما، فقها دارد كه از اين حيث كتاب ارزشمندي است و توانسته شرح حال مسايل اعتقادي شيعه را در عصر امروز بيان كند.
عضو هيات علمي دانشگاه تهران در ادامه گفت: اهميت اين كتاب به اين جهت است كه در حال حاضر تاريخ فرقه‌‌هاي مختلفي چون شيعه، سني، حنفي و ساير فرقه‌‌ها تاريخ خيلي دقيقي ندارند و اين كتاب تاريخ فكر شيعه به شمار مي‌‌آيد و هركس مجالس المومنين را مطالعه كند مي‌‌تواند سير تاريخ تفكر شيعه را از آغاز تاكنون مشاهده كند.
ابراهيم عرب‌پور از مصححان بنياد پژوهش‌‌هاي آستان قدس رضوي نيز در اين نشست گفت: در تاريخ شيعه كتاب‌‌هاي زيادي داريم اما كتاب خوب در تاريخ شيعه بسيار كم است. بايد توجه داشت كه آثار مكتوب گذشتگان مانند يك گنج است كه ما با تصحيح و نشر آنها مي‌‌توانيم ماهيت فكري آنها را آشكار كنيم.
وي با اشاره به اهميت تصحيح كتاب مجالس‌المومنين در ادامه اظهار كرد: كتاب مجالس المومنين اثر قاضي نورالله شوشتري است كه به تصحيح مصححان بنياد پژوهش‌‌هاي آستان قدس منتشر شده است. اگر كتاب‌‌هاي مهمي كه بعد از مرحوم قاضي نورالله شوشتري تاليف شده مانند ايان الشيعه، رياضي العالمات اثر ميرزا عبدالله افندي، الدرجات الرفيعه و كتاب‌‌هاي ديگري كه به چاپ رسيده را مطالعه كنيم، متوجه مي‌‌شويم كه مجالس المومنين چه كتاب ارزشمندي در تاريخ شيعه است.
نشست ترجمه آثار برتر ايراني ضرورت‌‌ها و چالش‌‌ها با حضور مجيد غلامي جليسه مديرعامل خانه كتاب، حجت الاسلام محمدعلي مهدوي‌راد، عضو هيات علمي دانشگاه تهران و ابراهيم عرب‌پور از مصححان بنياد پژوهش‌‌هاي آستان قدس رضوي در سراي اهل قلم برگزار شد.
سراي اهل قلم در بخش كميته‌‌هاي فرهنگي جنب نماد نمايشگاه كتاب ضلع غربي واقع شده است.
بيست و نهمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران با شعار «فردا براي براي خواندن دير است...» از 15 تا 25 ارديبهشت در مجموعه نمايشگاهي شهر آفتاب برگزار مي‌شود. مجموعه شهر آفتاب در اتوبان خليج فارس، روبه روي حرم مطهر امام خميني (ره) قرار دارد.
فراهنگ**1085**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مجالس المومنين دايره‌المعارف شيعه است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X