معضل كتابخواني بايد از سوي آموزش و پـرورش حل شود

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار گروه فرهنگي ايرنا، حسن كياني درنشسـت تخصصي همايـش ملي كتـاب و نشـر؛ دستاوردها و افق هاي پيـش، در بيست و نهمين دوره نمايشگاه بين المللي كتاب تهران افزود: بسياري از خانواده ها با فرهنگ مطالعه بيگانه هسـتند و كتاب يك كالاي مظلوم بوده و فرهنـگ مطالعه در كشـور تابـع عوامل اقتصادي اسـت.
وي بـا بيـان اين كه ارتقـاي صنعـت نشـر و حـل معضـلات آن بيشـتر تبليغاتي و جنبـه خودنمايـي دارد، اظهار كرد: وضعيـت كنوني نبود مطالعه كتاب ها در كشور در شـرايط بحرانـي قـرار دارد.
كياني، تيـراژ كتاب را در كشور به طور متوسط 500 هزار نسـخه دانست و ادامه داد: بايـد بر وضعيـت حال كتـاب خوب گريـه كنيـم.
اين استاد دانشگاه با تاكيد بر اينكه وضعيت نشر كشور بايد هر چه سريعتر بهبود يابد، گفت: بايد بسـتري مناسـب در جامعه ايجاد كنيم، اگر بسترسـازي كاربـردي نباشـد هيـچ كمكـي بـه وضعيـت حال بد كتاب نمي توان كرد.
كياني تصريح كرد: آمـوزش و پـرورش حتـي يـك سـاعت مشـخص در مـدارس اختصـاص بـه مطالعـه نـدارد و دانـش آمـوزان مـا به جاي ارائه جـاي تحقيـق تنهـا از اينترنـت مطالبـي را جمـع مي كننـد.
عباس حسـيني نيـك، بازرس اتحاديه ناشـران و كتابفروشـان نيـز در ايـن نشست گفـت: بـراي مرتفـع شـدن مشـكلات صنعـت نشـر تـا زماني كه ناشـران احسـاس سـوددهي نكنند و نويسـندگان از شـغل خـود رضايـت نداشـته باشـند و دانش آمـوز از مطالعـه لـذت نبـرد و دولـت بـه صـورت عملـي از ناشـران و مولفـان حمايـت نكنـد مـا همچنـان مشـكل حـوزه نشـر و بـه خصوص معضـل كتابخواني خواهيم داشـت.
وي اظهـار كـرد: نيـاز بـه مطالعـه بايـد در جامعه ايجاد شـود وگرنـه ديگـر هيـچ كتابي بـه مـزاج مخاطبان خـوش نمي آمد.
بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران از 15 تا 25 ارديبهشت در شهر آفتاب برپا شده است.
فراهنگ**9022**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معضل كتابخواني بايد از سوي آموزش و پـرورش حل شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X