دست اندركاران دانشگاه ها براي بهره مندي دانشجويان از فضاي معنوي قم تلاش كنند

به گزارش ايرنا، آيت الله سيد هاشم حسيني بوشهري روز دوشنبه در ديدار رييس و جمعي از مسئولان و هيات علمي دانشگاه صنعتي قم بيان داشت: قم به يك مركز علمي و دانشگاهي تبديل شده و اين امر مايه خرسندي است و از اين كه دانشگاه و حوزه در قم توسعه پيدا مي كند بايد مسرور باشيم چرا كه قم حرم اهلبيت است و آن بزرگواران همواره مبلغ علم و دانش بوده اند.
وي اظهار داشت: گاهي تصور مي شود قم بايد به يك سري علوم خاص دانشگاهي در زمينه علوم انساني بپردازد كه كاري لازم است اما اگر قم را پيشرفته مي خواهيم بايد جوانان قم در كنار معنويت حرم اهلبيت كه در سايه حوزه و مرجعيت وجود دارد به دانش هاي ديگري چون فني و پزشكي مجهز شوند كه در سطح كشور تاثيرگذار باشند.
وي افزود: خوشبختانه در سال هاي اخير اقدام هاي خوبي در قم انجام شده است و دانشگاه هايي كه جنبه ملي دارند رو به گسترش هستند و حوزه و دانشگاه بر اساس برنامه ريزي هاي مشخص خود بايد بتوانند فارغ التحصيل خوب و نمونه به جامعه تحويل دهند.
عضو خبرگان رهبري ابراز داشت: روحاني بايد معتمد مردم باشد و مردم او را در همه مسائل محرم خود بدانند و تاريخ گذشته حوزه هاي علميه نشان مي دهد حوزه هاي علميه تا حد بالايي خروجي هاي شاخصي چون امام خميني(ره)، رهبر معظم انقلاب و ساير مراجع تقليد داشته اند.
وي افزود: دانشگاه ها نيز شخصيت هاي تاثيرگذاري را براي كشور تربيت كرده اند و كسي كه براي دانشجويي به قم مي آيد انتظار آن است كه پس از تحصيل از فضاي معنوي قم به طرز مناسبي بهره مند شده باشد.
وي ابراز داشت: دانشگاه ها در بخش فرهنگي در مناسبت هاي مذهبي و ملي بايد فعال باشند اين در حالي است كه بايد بدانيم تاثير كار شعاري مقطعي است و بايد سير مطالعاتي خوبي در زمينه كتاب هاي اشخاصي چون شهيد مطهري در دانشگاه وجود داشته باشد.
آيت الله حسيني بوشهري افزود: اگر برنامه ريزي ها درست باشد سيل دانشجو هم به قم بيايد جاي نگراني تغيير بافت فرهنگي قم نيست و رييسان دانشگاه ها دلسوزانه و با دغدغه كار كنند تا مسائل فرهنگي و ديني دانشجويان رها نشود و در اين صورت نه تنها دانشجويان غير بومي تاثير منفي روي قم نمي گذارند بلكه در كنار برنامه هاي مناسب مي توانند تاثيرپذير باشند.
وي ادامه داد: حوزه به سهم خود اعلام آمادگي مي كند تا برنامه هاي مشترك با دانشگاه ها داشته باشد كه براي رفع دغدغه هاي فرهنگي و ديني دانشجويان دانشجو در فضايي مناسب دغدغه هاي خود را مطرح كند.
رييس دانشگاه صنعتي قم نيز در اين ديدار گفت: پيش از اين جنبه هاي صنعتي در دانشگاه هاي قم مغفول واقع شده بود و لزوم تاسيس دانشگاه صنعتي براي استان امري ملموس بود.
بهرام خوشنويسان افزود: در حال حاضر 12 رشته صنعتي فني و مهندسي با 2200 دانشجو شاغل به تحصيل در دانشگاه صنعتي قم فعال و هم چنين 52 نفر اعضاي هيات علمي اين دانشگاه هستند.
وي ادامه داد: براي تدريس از فارغ التحصيلان نمونه و نخبه دانشگاه هاي صنعتي كشور استفاده كرده ايم و ارتباط علمي خوبي در قالب تفاهم نامه ها و پروژه هاي مشترك با دانشگاه هاي بزرگ صنعتي در تهران داريم.
وي ابراز داشت: شايد وجود دانشجويان زياد درقم به تغيير ماهيت اين شهر بينجامد اما فضايي در قم وجود دارد كه از اقصي نقاط كشور دانشجويان استفاده بهينه را بايد از اين فضا برده و با ذخيره معنوي بالايي پس از پايان تحصيلات از قم خارج شوند.
7408/ 6133/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دست اندركاران دانشگاه ها براي بهره مندي دانشجويان از فضاي معنوي قم تلاش كنند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X