فناوري تنها راه نجات كشور است/ ايجاد 10000 شغل دانش بنيان در دو سال

به گزارش ايرنا، پروفسور علي اكبر جلالي روز دو شنبه در آييني كه به همت دانشگاه صنعتي شاهرود براي تجيل از تلاش هاي وي در عرصه فناوري برگزار شد، با تأكيد بر ضرورت تغيير نگرش و نگاه ها در عرصه هاي مختلف اظهار داشت: مقام معظم رهبري در اغلب بيانات خود تأكيد بسياري بر علم، فناوري و قدرت پايدار دارند؛ اما چگونه است كه عكس العمل درستي در اين خصوص مشاهده نمي شود؟
وي افزود: ما با ذهنيتي قديمي و سنتي به پيش مي رويم در حالي كه در دنياي مدرن كنوني اين طرز فكر و مديريت ديگر پاسخگوي نيازها نيست.
اين پژوهشگر و استاد دانشگاه با بيان اينكه امروزه در دنيا زندگي حدود 80 درصد به فناوري وابسته است گفت: اين در حالي است كه ايران با رقم 20 درصدي خود 60 درصد از كشورهاي پيشرفته عقب تر است.
جلالي اضافه كرد: ما در هنگام انتخابات به دنبال تغييرات سياسي هستيم در حالي كه امروزه در دنيا تغييرات سياسي پايين ترين تأثير را در پي دارند.
وي با تأكيد بر اينكه نبايد از پايين آمدن ارزش پول و ركود اقتصادي ترسيد، خاطر نشان كرد: كم شدن ارزش پول پديده جديدي نيست و كشورهاي زيادي همچون آلمان و مجارستان اين موضوع را تجربه كرده اند؛ بنابراين بايد با اميد راه درست را انتخاب كرده و به پيش برويم.
مشاور علمي و فناوري رييس جمعيت هلال احمر كشور يادآور شد: ما داراي جامعه اسلامي غني هستيم و بايد جرات گسترش آن در دنيا را با استفاده از حضور بيشتر در فضاي مجازي به خود راه دهيم.
جلالي يكي از پروژه هاي پيشنهادي خود در سفر رياست جمهوري به استان را ايجاد مشاغل دانش بنيان عنوان كرد و گفت: اين طرح هم اكنون به تصويب رسيده و با اجراي آن در مدت دو سال 10 هزار شغل براي جوانان استان فراهم خواهد شد.
وي اضافه كرد: ما نه نيازي به دولت داريم و نه پولي در خواست ميكنيم؛ امروزه دنيا فناوري همه چيز را تغيير مي دهد.
عضو كميته ارتباطات كميسيون ملي يونسكو با تأكيد بر لزوم توجه دانشگاه ها در ايجاد شغل براي دانشجويان ابراز داشت: مي توانيم اين مدل را از دانشگاه صنعتي شاهرود آغاز كرده و به هر دانشجويي كه وارد دانشگاه مي شود مسئوليتي ويژه دهيم تا در يك زمينه به تخصص برسد در آن صورت شغل آينده او مشخص خواهد شد.
جلالي بزرگترين ثروت جهان را اعتبار دانست و يادآور شد: در دنياي كنوني نفت و پتروشيمي فقط سه درصد از اقتصاد را تشكيل مي دهند و 97 درصد ديگر اقتصاد دنيا بر پايه اعتبار است.
وي افزود: فروش و واگذاري هواپيما به ايران به دليل اعتباري است كه امروز در دنيا به دست آورده است.
مشاور علمي و فناوري استاندار گلستان ، فناوري، جهاني شدن و مشاغل دانش بنيان را سه محور اساسي توسعه عنوان كرد و تصريح كرد: دو محور از مجموع هشت محور برنامه پنج ساله توسعه ششم ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري به دانش و فناوري اختصاص داده شده و بايد با استفاده از اين فرصت در چارچوب دين و حفظ مملكت خود استفاده كنيم.
جلالي يادآور شد: متأسفانه شاهد ايجاد دودستگي و سياسي شدن جامعه هستيم و حرف هايي اين چنيني مجالي براي بيان پيدا نمي كنند.
وي همچنين با اشاره به تمدن برگ و پيشرفته ايران در دوره هايي از تاريخ كه تنها هشت تمدن بزرگ حضور داشتند، اظهار داشت: زماني علم در ايران در شكوفايي مطلق بود اما هرچه پيش رفتيم فرصت ها را از دست داديم.
پدر علم فناوري اطلاعات ايران با بيان اينكه با ظهور اسلام و گسترش تمدن اسلامي دانشمندان بسياري به دنيا عرضه شدند، خاطر نشان كرد: اما پس از مدتي تمدن ايران با تمدن اعراب مخلوط شد و خيلي چيزها را از دست داديم.
جلالي ادامه داد: امروزه حدود 40 خرده تمدن در دنيا وجود دارد؛ كشوري مانند آمريكا چه كرده است كه با تاريخ 400 ساله خود به اين جايگاه دست پيدا كرده است؟
وي گريزي نيز به مشكلات موجود در استان و شهرستان شاهرود زد و گفت: دانشگاه صنعتي شاهرود، دانشگاهي معتبر در عرصه علمي كشور است اما نمي توان به روش هاي سنتي شغلي براي دانشجويان فارغ التحصيل شهرستان ايجاد كرد.
جلالي ادامه داد: حل بحران آب نيز تنها با مديريت مصرف آب ممكن است نه با انتقال منابع آب؛ چرا كه منابع آبي هيچ گاه پايدار نيستند.
وي سهم سرمايه مالي و فيزيكي را نيز سه درصد از سهم توسعه و پيشرفت اقتصادي عنوان كرد و گفت: شاهرود داراي دو كارخانه مطرح در حوزه سيم و كابل و ژنراتور است؛ اگر فقط اين دو كارخانه را گسترش دهيم مي توانيم شهرستان را به قطبي اقتصادي و توليدي در اين خصوص تبديل كنيم.
جلالي افزود: بايد به منابع انساني، اجتماعي و فناوري روز اعتماد كرد تا شاهد پيشرفت روز افزون شهر و مملكت خود باشيم.
در اين مراسم كه با حضور اساتيد، دانشجويان و مسئولان شهرستان و استان برگزار شد، از زحمات چندين ساله اين استاد برجسته تقدير شد.
7359/6167

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فناوري تنها راه نجات كشور است/ ايجاد 10000 شغل دانش بنيان در دو سال» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X