در سینما و تئاتر چه خبر است؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مهلت ارسال نمایشنامه و طرح‌های اجرایی به پنجمین جشنواره تئاتر شهر روز 29 اردیبهشت ماه جاری به پایان می‌رسد.

به گزارش انتخاب، مطابق جدول زمان‌بندی جشنواره، تمامی هنرمندان و گروه‌های شهر تهران که علاقه مند هستند در بخش‌های مختلف تئاتر صحنه‌ای و تئاتر خیابانی و شورایی پنجمین جشنواره تئاتر شهر شرکت کنند تنها تا 29 اردیبهشت ماه جاری فرصت دارند نسبت به ارائه فرم ثبت نام ، نمایشنامه یا طرح های اجرایی خود به دبیرخانه اقدام کنند.

جشنواره تئاتر شهر در پنجمین دوره که شهریور ماه 1395 برگزار می‌شود شامل بخش‌های تئاتر صحنه‌ای ، تئاتر کودک و نوجوان، تئاتر خیابانی ، تئاتر شورایی، مسابقه نمایشنامه نویسی و بخش ویژه است که همراه با بخش آموزشی مدرسه تئاتر و بخش مسابقه عکاسی تئاتر برگزار خواهد شد.

در این دوره از جشنواره تاکید شده است که نمایش‌های متقاضی نباید پیش از این اجرای عموم شده و یا در هیچ جشنواره دیگری اجرا شده باشند.

در این جشنواره فقط نمایشنامه‌های ایرانی پذیرفته خواهد شد و هر گروه نمایش تنها امکان شرکت در یک بخش جشنواره را خواهد داشت.

مطالعه دقیق فراخوان ، شرایط حضور در هر بخش و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در جشنواره که در فراخوان درج شده است برای متقاضیان ضرورت دارد.

پنجمین جشنواره تئاتر شهر با شعار «تهران ، تکریم زندگی» و در موضوعات سبک زندگی و حقوق و اخلاق شهروندی ، هویت اسلامی و ایرانی در شهر تهران و نشاط و امید در زندگی شهروندان صرفا با حضور گروه های تئاتر حرفه ای و گروه‌های کانون‌های نمایش فرهنگسراهای تهران برگزار می‌شود.

نقش رسانه‌های نظام سلطه و هالیوود در پیشبرد اهداف استکبار

چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در بخش مسابقه بین‌الملل این‌بار، به "نقش رسانه‌های نظام سلطه و هالیوود در پیشبرد اهداف استکبار" می‌پردازد و این موضوع را به عنوان یکی از موضوعات اصلی این دوره جشنواره قرار داده است.

روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با اعلام این خبر افزود: امروزه، جنگ رسانه‌ای، از برجسته‌ترین مؤلفه‌های جنگ‌نرم و جنگ‌های مدرن در جهان کنونی محسوب می‌شود. جنگ نرم به مثابه راهبرد و استراتژی انتخابی نظام سلطه برای تسلط بر افکار و اراده ملت‌ها تدوین و طراحی شده است.

امروزه انسان‌ها شاهد فراگیری بی‌سابقه رسانه‌ها و وسایل ارتباطات جمعی مدرن و نوین هستند. و به تبع، آن‌ها در معرض شدیدترین امواج رسانه‌ها قرار دارند. رسانه‌ها کارکردی دوسویه دارند؛ اما بیشترین حجم بهره‌گیری از آن در دست نظام سلطه قرار دارد؛ چنانکه می‌توان به جرأت گفت حفظ و گسترش قدرت استکباری نظام سلطه به حضور و ظهور رسانه‌ها وابسته است. رسانه‌ها پل ارتباطی و بلکه وسیله تسلط بر افکار، اراده و احساسات بشریت دوران معاصر به شمار می‌آیند. مراکز رسانه‌ای این استکبار که به مدرن‌ترین فناوری جهانی مجهزند، از یک سو ابزاری در جهت اجرای عملیات روانی قدرت‌ها علیه ملت‌ها و دولت‌های مستقل هستند و از سوی دیگر، وسیله‌ای برای کنترل، تضعیف، جهت‌دهی و هدایت جوانان در سراسر جهان محسوب می‌شوند.

بر پایه این خبر، ستاد جشنواره بین المللی فیلم مقاومت با هدف ارزیابی و بررسی و تحلیل این موضوع امسال در ساختار مسابقات بخش بین‌المللی پذیرای فیلم‌های سینمایی و مستندی است که به این موضوع پرداخته باشند.

چهاردهمین جشنواره بین ­المللی فیلم مقاومت به منظور تبیین و گسترش "فرهنگ مقاومت"در سه بخش مسابقه بین­الملل، جایزه ویژه عماد مغنیه و چشم­انداز سینمای مقاومت در جهان، با حضور آثاری که به مقاومت مسلمانان و مظلومان جهان پرداخته­اند، برگزار می­گردد. کلیه فیلم‌های سینمایی و مستند که از ژانویه سال 2014 در ایران و سایر کشورها تولید شده‌­اند می­توانند در این بخش شرکت نمایند.

نمایش مستندی درباره موسیقی لرستان و هنرمندان آن

فیلم مستند «سیم‌آخر» به کارگردانی عزت ا... عزیزی در خانه هنرمندان ایران به نمایش در می‌آید.

در ادامه نمایش فیلم‌های مستند سینماتک خانه هنرمندان ایران، نمایش مستند «سیم‌آخر» به کارگردانی عزت ا... عزیزی و تهیه‌کنندگی هوشنگ صالحی پور با همکاری انجمن تهیه کنندگان مستند سه‌شنبه 21 اردیبهشت با حضور محمدرضا درویشی و ارد عطاپور در خانه هنرمندان ایران به نمایش در می‌آید.

این مستند به موسیقی لرستان و هنرمندان و نوازندگان آن می‌پردازد، هنرمندان و نوازندگانی که اگرچه در درازنای تاریخ، نگاه‌بان و گسترش دهنده فرهنگ، آیین و باورمندی‌های مردم آن خطه‌ی کهن بوده‌اند، اما دریغ که حرمت و جایگاه ایشان، پاس داشته نشده است.

این مستند در عین حال به بازنمایی و بازگویی گوشه‌هایی از زندگی، امیدها و نامرادی‌های روایت‌گران نغمه‌ها و نواهایی در گام ماهور از «علی‌دوستی»، «ماه رضایی»، «ساری خانی» تا «هوره»، «مویه» و «چمریونه» باکلام وسخن صاحب‌نظران و شماری از این هنرمندان بی‌ادعای زاگرس نشین می‌پردازد.

فیلم مستند «سیم‌آخر» سه‌شنبه 21 اردیبهشت ساعت 18 در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران به نمایش در می‌آید.

لازم به ذکر است حضور در این برنامه برای عموم آزاد است.

نمایش­ نامه ­خوانی و تحلیل و گفت­ وگوی آهنگ­‌های شکلاتی

چهارمین نشست نخستین جشنواره‌ی نمایش‌­نامه­‌خوانی آثار اکبر رادی، با نمایش نامه­ خوانی «آهنگ­‌های شکلاتی» نوشته­‌ی اکبر رادی به کارگردانی علی زارع ساعت 17 روز سه ­شنبه 21 اردی بهشت­ ماه 1395 در سالن مکتب تهران برگزار می­‌شود.

در این نمایش­‌نامه­‌خوانی الیاس رسولی، حمیدرضا دریایی و سعید ربیعی نقش ­خوانی می­‌کنند و مونا منصورپور صحنه ­خوانی آن را برعهده دارند.

علاقه ‌مندان برای دیدن نمایش­‌نامه‌خوانی و شرکت در این نشست می ‌توانند در تاریخ یادشده به نشانی خیابان کریم­ خان زند، خیابان شهید عضدی(آبان جنوبی)، کوچه­ ی کیوان، شماره­ ی 8، موسسه ­ی مکتب تهران مراجعه کنند.

بر اساس این گزارش، پس از اجرای این نمایش ­نامه­‌خوانی، جلسه­‌ی گفت ­وگو و تحلیل این اثر با حضور دکتر عطا الله کوپال، بهزاد صدیقی و حسن پارسایی برگزار می ­شود.

علاقه­‌مندان برای تهیه­‌ی بلیت این نمایش ­نامه ­خوانی نیم­ ساعت قبل از اجرای آن در موسسه­‌ی مکتب تهران حضور داشته ­باشند و بلیت خود را از گیشه تهیه کنند.

علاقه­‌مندان برای دیدن نمایش ­نامه ­خوانی و شرکت در این نشست می­ توانند در تاریخ یادشده به نشانی خیابان کریم ­خان زند، خیابان شهید عضدی(آبان جنوبی)، کوچه‌ی کیوان، شماره­ ی 8، موسسه­ ی مکتب تهران مراجعه کنند.

نخستین جشنواره­‌ی نمایش­ نامه ‌خوانی آثار اکبر رادی، توسط بنیاد اکبر رادی سه­ شنبه­‌های هر هفته در دو بخش مسابقه و مهمان در موسسه­ مکتب تهران برگزار می­‌شود.

انیمیشن بین المللی «آنتراکت» راهی بازار کن شد

انیمیشن بین المللی «آنتراکت» به کارگردانی سیدمحمدرضا خردمندان برای توزیع بین المللی توسط حوزه هنری انقلاب اسلامی در بازار فیلم کن 2016 حضور پیدا می کند. به همین مناسبت امروز از پوستر این انیمیشن رونمایی شد.

بازار فیلم کن به عنوان مرکز مبادله آثار سینمایی همزمان با جشنواره فیلم کن از روز سه شنبه 21 اردیبهشت 95 افتتاح می شود و به مدت 11 روز در شهر کن کشور فرانسه ادامه خواهد داشت.

انیمیشن کوتاه «آنتراکت» به نویسندگی و کارگردانی سیدمحمدرضا خردمندان از تازه‌ترین محصولات باشگاه فیلم سوره حوزه هنری است. باشگاه فیلم سوره به همراه این اثر، 6 فیلم کوتاه دیگر خود را برای معرفی در بازار جهانی به کن راهی کرده است.

«آنتراکت» برگرفته از «entract» کلمه ای فرانسوی و به معنای حدفاصل بین دو پرده موسیقی است. فیلم نیز در فاصله بین دو قطعه موسیقی روایت می شود. ایده ی آنتراکت برگرفته از داستان تک تیراندازی اسرائیلی است که در جریان جنگ 2014 غزه با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود ادعا کرد در یک روز توانسته 13 کودک فلسطینی را هدف قرار دهد...

داوران بخش مستند جشنواره سراسری فیلم کوتاه دانشجویی سنگر معرفی شدند

اسامی داوران بخش مستند جشنواره سراسری فیلم کوتاه دانشجویی سنگر اعلام شد.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی جشنواره سراسری فیلم کوتاه دانشجویی سنگر، نقی بهمنی دبیر جشنواره سراسری فیلم کوتاه دانشجویی سنگر حبیب ایل بیگی، مهرداد اسکویی و محمد وطن دوست را به عنوان داوران بخش مستند جشنواره معرفی کرد.

نخستین جشنواره سراسری فیلم کوتاه دانشجویی سنگر از 27 الی 30 اردیبهشت ماه سال جاری در واحد دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان فیروز کوه برگزار می‌شود.

[ منبع این خبر سایت انتخاب-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «در سینما و تئاتر چه خبر است؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت انتخاب-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X