خدمات داوطلبانه آسیب‌های اجتماعی را کمتر می‌کند

ضیایی رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به اینکه هر چقدر خدمات داوطلبانه و رایگان در کشور افزایش یابد، آسیب‌های اجتماعی کمتر و حفظ اعتماد در جامعه بیشتر می‌شود از ارائه خدمات داوطلبانه سلامت‌یاران این جمعیت در ۱۱ بیمارستان کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، سیدامیرمحسن ضیایی در مراسم آغاز به کار رسمی طرح سلامت‌یار که با حضور وزیر بهداشت در بیمارستان حضرت رسول اکرم برگزار شد اظهار داشت: به مناسبت هفته هلال‌احمر همزمان با سال سوم شروع به کار طرح تحول سلامت طرح سلامت‌یار نیز به کمک طرح تحول خواهد آمد تا کیفیت خدمات بر اخلاق پزشکی ارتقا و متمرکزتر شود.

وی ادامه داد: اجرای طرح تحول سلامت با توجه به شرایط کشور کار بسیار سختی است و بلاواقع یکی از بهترین دوران وزارت بهداشت و حوزه سلامت کشور مربوط به اجرای طرح تحول سلامت می‌شود زیرا سلامت جزو اولویت‌های اصلی کشور قرار گرفت.

رئیس جمعیت هلال‌احمر با تأکید بر افزایش کیفیت درمان و بهتر خدمت کردن به نیازمندان که متکی بر بهتر شدن اخلاق پزشکی و حرفه‌ای است، گفت: مطمئنا وزارت بهداشت برای این امر برنامه‌هایی برای آینده نیز دارد و طرح سلامت‌یار نیز به این امر کمک خواهد کرد.

ضیایی در ادامه بیان داشت: وقتی یک خدمت پزشکی ارائه می‌شود مکمل آن مراقبت مهربانانه است که طرح سلامت‌یار به عنوان یک خدمت داوطلبانه این امر را انجام خواهد داد و در جوامع امروزی ارزش این کارهای داوطلبانه و رایگان در کنار مسائل مادی و معنوی به نوعی سرمایه اجتماعی بزرگی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به گزارش سال 2013 فدراسیون صلیب سرخ و هلال احمر جهانی عنوان کرد: صلیب سرخ در این گزارش آورده است که در سال 2009، 6 میلیارد دلار خدمت داوطلبانه به 30 میلیون نفر ارائه کرده است.

رئیس جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه هلال‌احمر بزرگترین نهاد داوطلبانه مردم‌نهاد ایران محسوب می‌شود، افزود: براساس برآوردها در طول 3 سال گذشته هلال‌احمر به 14 میلیون نفر خدمت داوطلبانه به ارزش 390 میلیارد تومان ارائه کرده است که این خدمات توسط 730 هزار داوطلب صورت پذیرفته است و به واقع این خدمات رایگان و داوطلبانه یک سرمایه اجتماعی محسوب می‌شود کما اینکه ما نیز باید بستری را ایجاد کنیم تا مردم بیایند در چنین نهادهایی کارهای داوطلبانه و بدون چشمداشت برای هم‌نوعان‌شان انجام دهند.

ضیایی با اشاره به اینکه بهترین خدمت انجام خدمات از مردم برای مردم است، تصریح کرد: هر چقدر در ایران خدمات داوطلبانه و رایگان شود آسیب‌های اجتماعی کمتر و مردم حس اعتماد بیشتری پیدا خواهند کرد و در جامعه اتحاد بیشتری صورت می‌پذیرد.

وی در تکمیل طرح سلامت‌یار نیز توضیح داد: طرح سلامت‌یار نیز در پی توافقی با معاونت درمان وزارت بهداشت صورت پذیرفت تا از ظرفیت‌های داوطلبانه هلال‌احمر در بیمارستان‌ها برای یک حلقه مفقوده که همان انجام کارهای همراه بیماران است صورت پذیرد. به هر حال در بیمارستان‌های خدمات پاراکلینیک خوبی انجام می‌شود ولی شرط بر آن است که بیمار از خدمتی که دریافت می‌کند رضایت کسب کند.

رئیس جمعیت هلال‌احمر در توضیح بیشتر عنوان کرد: امروزه از بیماران سوال می‌کنند که آیا حاضر هستند برای بیماری مجدد به همان بیمارستان قبلی برگردند و پاسخ مثبت گرو در ارائه خدمات مناسب است یعنی یک بیمار که کسی را ندارد، بتواند در بیمارستان خوب پذیرش شود، مورد دلداری  و حمایت‌های روحی و روانی قرار گیرد بنابراین این جنس خدمات دیگر کار پرستاران نیست چون از حیطه فعالیتی آنان خارج است و در هیچ جای دنیا نیز پرستاران این کار را انجام نمی‌دهند و از این به بعد این کار را سلامت‌یاران انجام خواهند داد.

ضیایی با اشاره به اینکه هم‌اکنون 1550 نفر در طرح سلامت‌یار آموزش‌های لازم را فرا گرفتند، بیان داشت: سلامت‌یاران در وهله نخست یاد می‌گیرند که چه کاری را انجام ندهند زیرا فعالیت در بیمارستان کار پیچیده‌ای است و نباید به ایمنی بیمار صدمه وارد شود و بعد آموزش می‌بیند که چه کاری را با هماهنگی‌های لازم برای حمایت‌های روحی و روانی بیمار انجام دهند زیرا خدمت به بیمار باید با امنیت کامل و در بهترین زمان و با بهترین مهارت و در نهایت با محوریت بیمار صورت پذیرد بنابراین سلامت‌یاران هلال‌احمر در 11 بیمارستان کشور فارغ از سن، جنس خدمات داوطلبانه و بدون چشمداشت را به بیماران ارائه خواهند کرد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خدمات داوطلبانه آسیب‌های اجتماعی را کمتر می‌کند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X