دولت ایران به دنبال ایجاد مانع در برابر جرائم سازمان یافته است

ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت: ایجاد مانع در برابر جرائم سازمان یافته و بالا بردن ضریب امنیت مرزها از اهداف ایران است.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در هشتمین اجلاس بین المللی مدیریت شناسایی مسافر و اسناد قابل خواندن با ماشین، بیومتریک و امنیت مرز، گفت: امنیت یکی از موضوعاتی است که ذهن بشر را دراعصار مختلف به خود مشغول داشته و یک کالای جهانی است و از ضروریات زندگی امروز می باشد.

وی ادامه داد: صاحبنظران امنیت را به دو بخش امنیت داخلی و خارجی تقسیم می کنند درحالی که امروزه امنیت و ارتباطات بین المللی دو مقوله وابسته و در ارتباط تنگاتنگ با یکدیگر محسوب می شوند از این رو مفاهیم امنیت و گسترش ارتباطات هم می توانند تأثیر افزایشی بر هم داشته باشند و هم تأثیر کاهشی، به این معنا که افزایش یا کاهش امنیت باعث رونق یا رکود ارتباطات خواهد شد و بالعکس.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور افزود : چنانچه شاهدیم، امروز دستاوردهای دانش و فن آوری مشکلات امنیت را چنان گسترش داده که ذهن بشر را بیش از گذشته در جهت شناخت وضعیت حال و آینده مهیا ساخته و در این مسیر امنیت چیزی جز تفاهم و مشارکت جمعی برای رسیدن به مطلوب عمومی نیست. از این رو ایجاد امنیت، قطعاً بدون تجزیه و تحلیل های دقیق و ایجاد تسهیلات و ملزومات آن توسط دولت‌ها کامل نخواهد بود و توسعه زیرساخت‌ها و ملازمات امنیتی همزمان با توسعه ارتباطات، امنیت داخلی و امنیت بین المللی را نیز به همراه خواهد داشت.

ذوالفقاری تصریح کرد: به موازات گسترش تردد بین کشورها خطراتی نظیر تروریسم، انواع قاچاق، کلاهبرداری‌های سازمان یافته، پول شویی و سایر موارد نیز افزایش یافته است، زیرا وقوع بسیاری از اتفاق‌ها ریشه در جعل و سوء استفاده از هویت های جعلی و اسناد غیرواقعی دارد .

وی اظهار داشت: یکی از مهم ترین اهداف جمهوری اسلامی ایران در برگزاری این نشست پیشگیری و ایجاد مانع در برابر جرائم سازمان یافته و مقابله با هرگونه تهدید دیگری است که مجاری و الزامات آن می‌تواند اسناد مسافرتی جعلی باشد که ضریب امنیت، به خصوص در مرزها را با چالش روبرو می سازد.

 معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور گفت: نگرانی‌های امنیتی سبب مکانیزه شدن سیستم‌های شناسایی یا تشخیص هویت و رشد و توسعه فناوری‌های بیومتریک شده است و به طور کل فعالیت‌های مرتبط با تحقیقات بیومتریک سرعت زیادی به خود گرفته اند.

ذوالفقاری اضافه کرد: این رشد نه تنها به واسطه افزایش نگرانی‌های امنیتی صورت گرفته، بلکه متاثر از ملاحظات مربوط به حریم خصوصی کاربران، در زمینه استفاده محرمانه و امن از اطلاعات شخصی افراد است که در فضاهای مجازی ذخیره شده یا از طریق اینترنت انتقال می یابند.

وی تصریح کرد: این پیشرفت انعکاسی از نیاز جامعه و جهان است، نیازی که پیشرفت در آن سبب کاهش تخلفات، افزایش امنیت و سرعت بخشیدن به ارتباطات شده است.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور با بیان اینکه تشخیص هویت از طریق بررسی‌های بیومتریک به سرعت در حال همه گیر شدن است، افزود: ظاهر شدن فناوری‌های مرتبط با بیومتریک در بسیاری از جنبه‌های زندگی روزمره ما آغاز شده و یکی از دلایل محبوبیت اندازه گیری‌های بیومتریک راحتی و یکتایی آن است زیرا هر انسانی خصوصیات بیومتریک منحصر بفردی دارد که می‌تواند به صورت خودکار اندازه گیری و ضبط شده و به سادگی قابل تغییر و تعویض نیست.

ذوالفقاری اضافه کرد: از آنجا که سند الکترونیکی می‌تواند توسط ماشین خوانده شود و به راحتی با زیر ساخت‌های فناوری و بانک‌های اطلاعاتی مرتبط شود، می‌توان آن را به عنوان یک حلقه مهم در زنجیره دولت الکترونیکی و مقوله‌ای غیرقابل چشم پوشی در ارتقاء امنیت مرزها در سطح بین المللی قلمداد نمود.

وی گفت: اولین کار ویژه در گذرنامه الکترونیکی شناسایی و تصدیق هویت و دوم به کارگیری زیر ساخت کلید PKI و شناسه‌های بیومتریکی هماهنگ و استاندارد شده در این سیستم به عنوان اساس امنیت است و سوم مرحله اجرایی نمودن این پروژه در سطح جهانی است که به چالش کشیده شدن بسیاری از مشکلات فنی، تکنیکی، اجرایی و انجام اقدامات اساسی در حل آن می باشد.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با بیان اینکه شاید مهم ترین چالش در راه همه گیر شدن این تجهیزات، گسترش مرزهای فناوری بیومتریک در عرصه‌های جدید نباشد افزود: به نظر می رسد تلاش‌ها حداقل در آینده نزدیک باید روی افزایش دقت این تجهیزات و کاهش نرخ خطای تشخیص متمرکز شوند.

ذوالفقاری امنیت و تسهیل امور کشورها را در بهره مندی از فرصت‌های نوین، در جهت مهار تهدیدات جدید عنوان کرد و ادامه داد: روش‌های نوینی نظیر ضرایب امنیت جدید در اسناد بیومتریک، شبکه‌های تبادل و اشتراک گذاری اطلاعات، بانکهای اطلاعاتی ملی و بین المللی، فناری بازرسی خودکار در مرزها و ایجاد بستر حقوقی و فنی برای کار مشترک بین سازمان‌ها و کشورها، فرصت جدیدی برای اعضای جامعه بین المللی ایجاد نموده است.

وی ازجمله اقدامات فنی کشور ما در حوزه اسناد هویتی و شناسایی مسافر، پیوستن جمهوری اسلامی ایران به ساز و کاری تحت عنوان دایرکتوری عمومی PKD است که توسط ایکائو ایجاد شده است و مشارکت در آن مستلزم امضای تفاهم نامه مربوطه از سوی دولت های عضو است .

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان راه اندازی مرکز صدور گواهی دیجیتال ریشه CSCA و مرکز امضای دیجیتال گذرنامه الکترونیک DSCA گفت: به منظور ایجاد امکان کنترل گذرنامه‌های صادر شده در این سامانه توسط سایر کشورهای صادر کننده گذرنامه‌های الکترونیک لازم بود تا ایران نیز به کلید عمومی ایکائو یا PKD وصل شود.

ذوالفقاری با یاد آوری اینکه گذرنامه الکترونیکی در ابتدای راه است اظهار داشت: تعداد محددی از کشورهای نسبت به آن اقدام کرده اند و دوم اینکه صدور گذر نامه برای شهروندان نیاز به فرصتی چند ساله خواهد داشت و در عین حال نیازمند دوره زمانی است تا محاسن و معایب سیستم‌های طراحی و پیاده سازی شده و همچنین روش‌ها و راه‌های نفوذ به این سیستم را روشن شود و در نهایت این فناوری به بلوغ نسبی و ثبات و تعادل برسد.

وی تصریح کرد: رویکرد همکاری‌های مشترک بین کشورها می‌تواند سبب کاهش پیچیدگی‌های معمول شود، ایجاد زیر ساخت‌ها و ظرفیت‌های این کار نظیر PKD  با همکاری دراز مدت کشورها بستری مشترک جهت بهره برداری جمعی را فراهم می‌سازد .

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور اضافه کرد: وجود اسناد بین المللی، استاندارهای ISO و ایکائو، ظرفیت‌های قابل بهره برداری است که همزمان می‌تواند امنیت و تسهیلات را در امور تردد های مرزی افزایش دهد.

ذوالفقاری گفت: اگر دنیای فناوری بتواند به وعده‌های خود در زمینه بیومتریک عمل کند، دنیای آینده با آنچه اکنون می‌شناسیم بسیار متفاوت خواهد بود زیرا با توسعه روز به روز تجهیزات و پردازش‌های مورد نیاز تشخیص هویت بیومتریک، این سیستم‌ها به سادگی در تمام وسایلی که به صورت روزمره با آنها سر و کارداریم سرایت خواهند کرد.

وی دلیل اصلی دعوت از کشورها برای شرکت در این اجلاس را بیان و نمایش موفقیت‌های ایران در حوزه اسناد هویتی و خصوصا گذرنامه‌ها و همچنین سایر اسناد هویتی طی سال‌های اخیر و تبادل اطلاعات و تجربیات کشورهای موفق در این حوزه دانست و افزود: میزبانی ما همچنین بیانگر اراده کامل جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم و سایر اعمال مجرمانه به عنوان عضوی از جامعه جهانی و پرچمدار مبازه با تروریسم است.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور گفت: خرسندیم که در زمینه کنترل اسناد مسافرتی در منطقه و حتی میان بسیاری از دیگر کشورهای خارج از منطقه خاورمیانه که اتفاقاً عضو ایکائو هستند، پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌ایم و به لطف پروردگار این مسیر را با جدیت دنبال خواهیم کرد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دولت ایران به دنبال ایجاد مانع در برابر جرائم سازمان یافته است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X