ضرورت همكاري متخصصان عروق براي درمان ضايعات ارتوپدي

دكتر رضا شهريار كامراني روز دوشنبه درگفت وگو با خبرنگارعلمي ايرنا افزود: براي اينكه بتوانيم مشكلات بيماران به خصوص بيماران ترومايي را به بهترين حالت مديريت كنيم، بايد يا خودمان اشراف داشته باشيم يا اينكه با كار تيمي آن را انجام دهيم.
در دانش پزشكي به هر نوع ضربه، جراحت، شوك٬ آسيب و حادثه وارد شده بر بدن انسان تروما گفته مي‌شود به اين شرط كه از خارج به بدن وارد شود و عامل دروني يا بيماري در بدن علت ايجاد آسيب نباشد.
كامراني ادامه داد:زماني كه بيمار با پاي ديابتي و زخم پا مراجعه مي كند يك متخصص ارتوپد مي گويد بايد قسمت سياه شده پا را برداشته يا پا را از زير زانو قطع كنيم، در صورتي كه امروزه با پيشرفت هايي كه در درمان هاي عروقي وجود دارد خيلي از اين موارد را بر خلاف سابق مي توان بازسازي عروقي كرد.
وي گفت:با يك كارتيمي بين متخصصان عروق و ارتوپد پايي كه قبلا قرار بود تا زير زانو قطع شود حالا در حد قطع يك انگشت ممكن است متوقف شود.
كامراني بيان كرد:در گذشته فقط براي 10 درصد بيماران پاي ديابتي مي توان كارعروقي انجام داد، اما امروزه با پيشرفت درجراحي عروق، اين درصد خيلي بالاتر رفته است.
دبيرانجمن جراحان ارتوپدي ايران اظهاركرد:در كشورما چون مشكلات عروقي دربيماران ضايعات ارتوپدي بسيار جدي است، در بيمارستان ها ومراكز درماني تيم تروما تشكيل شده است.وقتي يك بيمار ترومايي مراجعه مي كند تكليف مشخص است، هرمركزي جراح عمومي يا ارتوپد و يا جراح اعصاب دارد و در كنار آن پرستارهاي ويژه تروما و نيز متخصصان مرتبط وجود دارند.
وي افزود: همكاري متخصصان ارتوپد با عروق عمدتا در مشكلات تروما است، اما درموارد غيرترومايي همكاري متخصصان ارتوپدي با متخصصان عروق مشاوره اي است.
علمي **9340**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ضرورت همكاري متخصصان عروق براي درمان ضايعات ارتوپدي» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X