50 هزار هکتار از اراضی سبزوار به کشت کلزا اختصاص یافت

گندم مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: در حال حاضر ۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان زیر کشت محصول کلزا قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سبزوار، منصور برغمدی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر فصل برداشت محصول جو در شهرستان آغاز شده و کشاورزان برداشت محصول را از بخش روداب سبزوار آغاز کرده‌اند.

وی افزود: در حال حاضر از هزار هکتار از اراضی بخش روداب سه هزار تن جو جمع آوری شده که پیش بینی می‌شود این میزان در سال جاری در سطح شهرستان به 40 هزار تن برسد.

برغمدی قیمت خرید تضمینی محصول جو  را 10 هزار و 28 ریال ریال اعلام و افزود: بیشترین اراضی سطح کشت محصول جو در شهرستان در بخش مرکزی سبزوار با 9 هزار و 637 هکتار است.

برغمدی با بیان اینکه تسطیح اراضی نقش بسیاری در افزایش راندمان آب در کشاورزی دارد تاکید کرد: انجام این عمل و همچنین انتقال آب با لوله از دیگر اقدامات مدیریت کشاورزی برای بهره وری هرچه بیشتر آب در کشاورزی شهرستان است.

مدیرجهاد کشارزی همچنین به پایین بودن تولید محصول جو سبزوار نسبت به استان خبر داد و ادامه داد: متاسفانه کیفیت خاک زیر کشت یکی از عوامل بسیار مهم در کاهش تولید است که سعی شده با توزیع بذرهای مقاوم و کودهای متناسب با خاک، این نقیصه برطرف شود.

وی افزود: در سال زارعی گذشته از 14 هزار و 500 هکتار اراضی زیر کشت محصول جو در سبزوار  41  هزار تن محصول برداشت شد.

برغمدی همچنین با اشاره به آغاز برداشت محصول کلزا از اراضی سطح شهرستان سبزوار نیز گفت: در حال حاضر 50 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان زیر کشت محصول کلزا قرار دارد.

وی افزود:در حال حاضر از  10 هکتار از اراضی شهرستان 10 تن کلزا برداشت شده که میانگین برداشت در هر هکتار، یک تُن است.

برغمدی قیمت تضمینی خرید محصول کلزا را 25 هزار 300 ریال اعلام و عنوان کرد: بخش های ششتمد سبزوار با 18.5 هکتار و بخش روداب با 16.5 هکتار  بیشترین سهم تولید محصول کلزا در شهرستان را از آن خود کرده اند.

وی با بیان اینکه کاشت گیاه کلزا و توسعه سطح زیر کشت در سطح منطقه سبب کمک به خودکفایی کشور برای تولید این محصول می‌شود، یادآور شد: از مزایای کشت روغن کلزا در کشور می‌توان به کنترل آفت‌ها، علف‌های هرز و افزایش حاصلخیزی خاک اشاره کرد.

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار عنوان کرد: در سال زارعی گذشته نیز 68 هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت محصول کلزا قرار داشت که میزان 81 تن محصول جو برداشت شد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «50 هزار هکتار از اراضی سبزوار به کشت کلزا اختصاص یافت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X