کیفیت خدمات خوابگاهی دانشگاه اراک بهبود می‌یابد

خوابگاه دانشجویی معاون دانشجویی دانشگاه اراک بابیان اینکه کیفیت خدمات خوابگاهی دانشگاه اراک بهبود می‌یابد گفت: بیش از ۲۰۰۰دانشجو از خدمات خوابگاهی دانشگاه اراک استفاده می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، علیرضا بهرامی ظهر امروز در جلسه‌ای که به‌مناسبت هفته خوابگاه دانشجویی در دانشگاه اراک برگزار شد با اشاره به برنامه‌های در نظر گرفته شده برای این هفته اظهار داشت: هر روز این هفته تحت‌عنوان موضوعی ویژه نامگذاری شده و برای تحقق آن با تدابیر اندیشیده شده اقداماتی انجام می‌شود.

وی افزود: نخستین روز  هفته دانشجویی که 25 اردیبهشت است با موضوع زندگی جمعی، تعامل فرهنگی، انسجام و وحدت ملی نامگذاری شده است که در آن به تمرین زندگی دسته جمعی پرداخته و دانشجو برای پذیرش زندگی گروهی و رویارویی و برخورد با مسائل آن آماده می‌شود، همان‌طور که تحقیقات نشان داده است افرادی که در دوران دانشجویی زندگی خوابگاهی را تجربه کرده‌اند بهتر با مسائل جامعه روبرو می‌شوند و افراد موفق‌تری هستند.

معاون دانشجویی دانشگاه اراک تصریح کرد: در دومین روز این هفته به تبیین زندگی خوابگاهی، مدیریت مشارکتی( با حضور خود دانشجویان در ارتباط با نظم و انضباط و دیگر مسائل ) و حقوق شهروندی می‌پردازیم، زندگی خوابگاهی اصول و قواعد ویژه خود را دارد که با وجود افکار مختلف باید یک نوع همکاری و مدیریت مشارکتی برای وحدت گروهی ایجاد شود و در این راستا حقوق شهروندی دانشجویان لحاظ شود.

بهرامی با اشاره به کارآمدی دانشجو گفت: در سومین روز از این هفته موضوع زندگی خوابگاهی، کارآفرینی و نوآوری مورد بررسی قرار گرفته و به آماده‌سازی دانشجو به‌منظور کارآفرینی پس از فراغت از تحصیل می‌پردازیم، دانشجو نباید صرفا با هدف پشت میز نشستن در یک نهاد دولتی به تحصیل بپردازد، چراکه دانشجویی موفق است که بتواند از آموخته‌های علمی خود در 4 سال تحصیل، در حوزه عمل قدم بردارد و به کارآفرینی بپردازد.

وی خاطرنشان کرد: چهارمین روز این هفته با موضوع خیران خوابگاه ساز دنبال می‌شود و با توجه به اینکه جمعیت دانش آموزی در حال کاهش و جمعیت دانشجویی رو به افزایش است، دولت به ‌تنهایی پاسخگوی هزینه‌ها نیست.

معاون دانشجویی دانشگاه اراک افزود: تلاش ما براین است که از پتانسیل‌های خیران در راستای کمک به تجهیزات خوابگاهی استفاده کنیم و به خیران  قول نامگذاری خوابگاه را به نام آنها به‌منظور ماندن نامی نیک از آن بزرگواران می‌دهیم تا علاوه بر اجر معنوی در آخرت، در دنیا نیز تا ابد به نیکی از آنها یاد شود.

بهرامی عنوان کرد: در پنجمین روز از این هفته به موضوع سلامت، بهداشت، ایمنی و محیط زیست پرداخته و برنامه‌هایی را تدوین می‌کنیم، در این راستا اقداماتی طرح‌ریزی شده و بخشی از آن در گذشته به مرحله اجرا رسیده است، بنا به وظیفه ما در تامین بهداشت، سلامت و ایمنی دانشجویان  برنامه‌هایی از جمله برگزاری کلاس آموزشی به‌منظور آگاهی خدمه‌ها در موارد مختلف مانند چگونگی مصرف مواد شوینده و غیره در نظر گرفته شده است.

وی بیان داشت: در این راستا سال گذشته نیز اقداماتی از قبیل نصب تجهیزات آگاهی از آتش‌سوزی، قرارداد با یک متخصص بهداشت برای حضور مستمر در خوابگاه در طول سال تحصیلی و حضور یک پزشک در خوابگاه انجام شده است.

معاون دانشجویی دانشگاه اراک ادامه داد: ما وظیفه داریم که سلامت دانشجو چه به‌لحاظ سلامت جسمانی و چه سلامت روان‌شناختی را فراهم کرده و مورد بررسی قرار دهیم، که به این منظور همان‌طور که مستحضر هستید اقدامات گسترده‌ای انجام شده و همان‌گونه که شاهد هستید استخر این دانشگاه به‌لحاظ بهداشتی از استاندارد بالایی برخوردار است.

بهرامی افزود: اصلاح الگوی مصرف-اقتصاد مقاومتی موضوع روز ششم این هفته است که به عملی کردن مصرف بهینه پرداخته و از طریق آگاهی بخشی مجازی و چاپ بروشور سعی در اصلاح الگوی مصرف به‌ویژه در زمینه آب و برق دارد، در زمینه توزیع غذا و مصرف نان نیز اقدامات انجام شد که نتیجه‌بخش بوده است.

وی تصریح کرد: در ارتباط با اقتصاد مقاومتی نیز در دانشگاه طی 1 سال گذشته اقداماتی از قبیل تشکیل 16 شرکت دانش‌بنیان انجام شده که این شرکت‌ها با ساخت تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز کشور سعی دارند بجای واردات، این تجهیزات را در داخل تولید کنند و از دیگر اقدامات  برگزاری چند نشست با عنوان استارت آپ لیکن بود که با حضور صاحبان صنایع و به‌منظور آگاهی‌بخشی دانشجویان از چگونگی موفقیت آنها انجام شد.

معاون دانشجویی دانشگاه اراک با اشاره به برنامه‌ها ورزشی گفت: ورزش و اوقات فراغت موضوع آخرین روز این هفته است که به‌منظور آن برنامه‌های متنوعی در طول ترم در نظر گرفته شده است مانند کوهپیمایی هفته‌ای، برگزاری مسابقات مختلف و غیره که ما موفق به اعزام 50 نفر از دانشجویان به المپیادهای دانشجویی که در تابستان امسال در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود شدیم.

بهرامی خاطرنشان کرد:  انتخاب دانشجوی نمونه، بهترین اتاق، تقدیر از خوابگاه خصوصی، تقدیر از بهترین خدمه، خاطره نویسی و عکس سلفی من و خوابگاهم، پخش فیلم و شب‌نشینی خوابگاهی، اردو، کارگاه‌های آموزش راهکار غلبه بر خشم و استرس، کارگاه آموزشی ویژه آموزش سرپرستان خوابگاه، برپایی نمایشگاه حجاب و عفاف، جشنواره پخت غذاهای محلی و برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی از دیگر برنامه‌های انجام شده است.

دانشگاه اراک بهترین خدمات را در خوابگاه‌های خود با ظرفیت بیش از دو هزار نفر ارائه می‌دهد

معاون دانشجویی دانشگاه اراک با اشاره به ظرفیت خوابگاه‌های دانشگاه اراک گفت:  ظرفیت پذیرش ما در خوابگاه‌های دولتی 820 دانشجوی دختر و 570 دانشجوی پسر و در خوابگاه‌های خصوصی 392 دختر و 340 پسر است که با وجود این مقدار پذیرش که از استاندارد ابلاغ شده توسط وزارت علوم بیشتر است هنوز با کمبود جا حدود 240 نفر در حوزه دختران و 400 نفر در حوزه پسران مواجه هستیم که به این منظور خوابگاهی با ظرفیت 400 نفر و با هزینه مورد نیاز بالغ بر 2 میلیارد  در دست احداث است.

وی افزود: تعداد کل خوابگاه‌های ما در بخش دولتی که شامل خوابگاه‌های فاطمیه و الزهرا برای دختران و امیرکبیر و شهید رضایی به‌منظور پسران است و در بخش خصوصی خوابگاه‌های مهتاب، نرجس، اطهر 1 و2 و مهدیه برای دختران و نیز حضرت امیر و امام علی(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) برای پسران است می‌شود.

بهرامی تصریح کرد: به علت کمبود فضا دانشجویان روزانه‌ای که پذیرفته می‌شوند از ترم دوم-سوم وارد خوابگاه دولتی می‌شوند و دانشجویان دانشگاه اراک در حدود 7 هزار و 300 نفر هستند که از این تعداد 160 نفر در دوره‌های تکمیلی و مابقی در دوره کارشناسی در 5 دانشکده این دانشگاه مشغول تحصیل هستند و قریب به 230 نفر  عضو هیئت علمی به‌صورت تمام وقت در رشته‌های مختلف داریم.

شناسایی آسیب‌های مطرح در خوابگاه‌ها در دانشگاه اراک

معاون دانشجویی دانشگاه اراک با اشاره به آسیب‌های اجتماعی گفت: در دانشگاه‌ها در مقایسه با حوزه‌های دیگر سطح جامعه این آسیب به قدری کمرنگ است که قابل مطرح شدن نیست چراکه قشر دانشجو به لحاظ فرهنگی در سطح بالایی قرار دارد اما نمی‌شود این موضوع را نادیده گرفت و گفت که اصلا وجود ندارد به همین سبب اقداماتی به‌منظور آگاهی‌بخشی دانشجو برای انتخاب راه صحیح انجام شده است.

وی ادامه داد: تا اگر احیانا افرادی در این حوزه شناسایی شدند تحت پوشش و مددکاری قرار گیرند تا محیط دانشگاه و خوابگاه از حیث این معضل پاک‌سازی شود و فضایی سالم برای رشد و پرورش دانشجو ایجاد شود.

بهرامی عنوان کرد: در بحث حجاب نیز می‌توان گفت دانشگاه اراک از بهترین دانشگاه‌ها در سطح استان است و خوشبختانه درک دانشجو در این حوزه نیز بالاتر از سطح جامعه بوده و نگاه مسولان دانشگاه به دانشجو یک نگاه هدایت محور و پدرانه است.

معاون دانشجویی دانشگاه اراک بیان داشت: در بحث تغذیه  ما از بهترین مواد غذایی موجود در سطح شهر استفاده می‌کنیم که از کیفیت بالایی برخوردارند، میانگین قیمت غذا برای دانشگاه در هر وعده غذایی 4500 تومان است که این قیمت برای دانشجو 1000 تومان لحاظ می‌شود و شورای صنفی دانشجویان به‌منظور کنترل کیفیت غذا در محل توزیع غذا حضور مستمر داشته و با مشاهده هرگونه مشکل تذکر لازم را می‌دهد.

وی ادامه داد: ما در امر تغذیه با وجود بدهکاری 700 میلیون تومانی به کسبه شهر خوشبختانه هیچ‌گونه مشکلی نداشته و به جرات می‌توان گفت که جزء 6 دانشگاه برتر کشور به‌لحاظ کیفیت غذایی هستیم و انتظار ما رضایت 25 درصدی دانشجویان است که وجود دارد.   

بهرامی خاطرنشان کرد: در بحث هزینه خوابگاه‌ها در بخش دولتی به‌طور میانگین 150 هزار تومان و در بخش خصوصی این مبلغ به 550 هزار تومان تغییر می‌کند، در مورد خوابگاه‌های خصوصی باید گفت که مجوز ساخت و راه‌اندازی این خوابگاه‌ها از فیلترهای ویژه‌ای عبور کرده و کمیته‌ای ناظر بر فعالیت این خوابگاه‌ها هست.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کیفیت خدمات خوابگاهی دانشگاه اراک بهبود می‌یابد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X