کاهش هزینه‌های فقرزای سلامت بعد از طرح تحول

قائم مقام وزیر بهداشت ضمن مقایسه وضعیت حوزه بهداشت و درمان پیش از طرح تحول با بعد از اجرای این طرح، از کاهش معنادار پرداخت از جیب مردم در حوزه سلامت و کاهش سه درصدی هزینه های فقرزای سلامت در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری وزارت بهداشت با بیان اینکه ما در زمینه شاخص توسعه انسانی بیش از دو برابر رشد داشته ایم، گفت: به عنوان مثال میزان مرگ و میر نوزادان در کشور از 51 به 10 نفر در 1000، میزان مرگ و میر اطفال زیر پنج سال از 60 به 19 نفر در 1000 کاهش یافته و میزان مرگ و میر مادران نیز از 140 به 20 در 100 هزار نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه پوشش واکسیناسیون در کشور از 20 درصد به 99 درصد افزایش یافته است، افزود: در عین حال اعزام بیماران به خارج از کشور و حضور پزشک خارجی در ایران برای انجام درمان به صفر رسیده است.

حریرچی ادامه داد: پیش از طرح تحول نظام سلامت، ایران جزو معدود کشورهایی بود که پرداخت مردم از جیب بابت هزینه های سلامت در آن بالا بود. به طوری که پیش از آن سالانه 70 هزار نفر از جمعیت کشور ما به دلیل هزینه های سلامت به زیر خط فقر سقوط می‌کردند و تا سال 2010 نیز 80 درصد هزینه های سلامت به 20 درصد مردم در کشور ما تحمیل می‌شد.

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به برخی اظهارنظرها درباره عدم نیاز کشور به تخت‌های جدید بیمارستانی، گفت: ما که شاخص تخت‌مان 1.7 به ازای هر 1000 نفر جمعیت است نمی‌توانیم مانند کشور آلمان که 8.5 تخت به ازای هر 1000 نفر دارد، تختهایمان را کاهش دهیم. باید توجه کرد که 57 درصد تخت‌های موجود ما هم فرسوده اند و تعداد قابل توجهی از بیمارستان‌ها اصلا ارزش بازسازی هم ندارند.

حریرچی به کاهش مراجعه مردم برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی در سال‌های 91 و 92 اشاره و اظهار کرد: اگر خانواری به حدی متحمل فشار مالی شود که هزینه و درآمدش بر هم بخورد به ناچار از هزینه های آموزش، بهداشت و تفریح خود کاسته و به هزینه های خوراک و مسکن منتقل می‌کند، بنابراین در این صورت یا دریافت خدمت حذف می‌شود یا به درمان‌های سطح پایین‌تر از نیاز و یا خوددرمانی روی می آورد. این موضوع اتفاقی است که در سالهای 91 و 92 شاهد آن بودیم. بر اساس آمار رسمی میزان مراجعه افراد تحت پوشش بیمه به پزشک متخصص، در سال 92 نسبت به 91، از 1.01 به 0.96 کاهش یافته بود.

وی با بیان اینکه در زمینه افرادی که تحت پوشش بیمه نبوده اند، وضعیت بدتر بوده، افزود: همچنین با کاهش سه الی 9 درصدی در استفاده از خدمات سرپایی عمومی در این سالها مواجه بودیم. بر این اساس ما در سالهای 89 و 90 اوج هزینه های سلامت به قیمت ثابت را شاهد بودیم و این درحالیست که در سالهای 91 و 92 شاهد کاهش معنادار و 15 درصدی هزینه های سلامت نسبت به سال 90 به قیمت ثابت بودیم. چرا که مردم کمتر خدمات سلامت را خریداری کرده و در نتیجه کمتر از این خدمات بهره مند می‌شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه کاهش هزینه های سلامت به این معنی است که فقرا از خدمات سلامت بهره مند نمی‌شوند، افزود: بر اساس سیاست‌های کلی نظام سلامت که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، میزان هزینه در سلامت و سهم سلامت از درآمد ناخالص ملی، باید بیش از متوسط منطقه باشد. حال در سال 89 سهم سلامت از درآمد ناخالص ملی 7.3 درصد بوده اما در سال 91 و 92 به 6.6 و 6.9 درصد کاهش یافت. بعد از طرح تحول سلامت نیز سهم سلامت از درآمد ناخالص ملی به 7.5 درصد افزایش یافت.

حریرچی با بیان اینکه پیش از آغاز طرح تحول نظام سلامت 16.8 درصد از مردم تحت پوشش بیمه قرار نداشتند، گفت: این در حالیست که اکنون 10 میلیون و 200 هزار نفر، تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. همچنین در قالب طرح تحول پرداخت از جیب را به میزان 33 درصد کاهش دادیم و این یعنی هم فرد روستایی و هم شهری می‌توانند از خدمات سلامت بهره مند شده و بر این اساس هزینه های کمرشکن سلامت کاهش یافته است.

حریرچی در همین زمینه گفت: به این ترتیب علیرغم افزایش تعرفه های پزشکی، پرداختی از جیب مردم در شهر و روستا به قیمت ثابت، به طرز معنی داری کاهش یافته است.

به گفته قائم مقام وزیر بهداشت، در سالهای 91 و 92، با توجه به کمبود تخت و پزشک، مصرف خدمات بهداشتی و درمانی پایین بود و پیش از سال 91 نیز میزان فقرزایی هزینه های سلامت چهار تا هفت درصد بود. اما در سال 91 این شاخص کاهش یافته است که این کاهش به دلیل عدم بهره مندی مردم از خدمات بود.

وی با بیان اینکه در سال 93 و 94 میزان فقرزایی هزینه های سلامت را با وجود بهره مندی مردم از خدمات به سه درصد کاهش دادیم، گفت: بعد از طرح تحول سلامت میزان مشارکت بیمه و دولت در هزینه های سلامت از 35 درصد به 51 درصد افزایش یافت.

قائم مقام وزیر بهداشت در ادامه صحبتهایش به اقدامات وزارت بهداشت در حوزه بهداشت در قالب طرح تحول نظام سلامت اشاره و اظهار کرد: در دهه 80، 4.5 درصد اعتبارات در حوزه بهداشت صرف شده بود، درحالیکه در سال 93 ما آن را به 9 درصد رساندیم و امسال نیز نسبت به سال گذشته هزینه های سلامت را به میزان 50 درصد افزایش دادیم. علاوه بر این هزینه های دارو و سایر تجهیزات خرده فروشی پزشکی را در سال 93 نسبت به 92 به میزان 25.6 درصد کاهش دادیم.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره اظهارنظر انجمن جراحان درباره زیرمیزی که چندی بعد تکذیب شد، گفت: ما از رسانه ها انتظار داریم که چنین مسایلی را تشدید نکنند. چرا که نمی‌خواهیم قبح موضوع شکسته شود. باید توجه کرد که ما در طرح تحول سلامت خدمات بستری را به صورت کامل تحت پوشش قرار دادیم و در بخش سرپایی نیز مداخله ما جهت تامین خدمات با قیمت مورد استطاعت مردم است. بنابراین ابتدا بابد میزان خدمت رسانی ما به حد قابل توجهی در این بخش برسد و سپس مداخله را جدی تر کنیم.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کاهش هزینه‌های فقرزای سلامت بعد از طرح تحول» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X