دو هزار و 300 شركت دانش بنيان در كشور فعاليت مي كنند

به گزارش ايرنا محمدحسين صادقي روز دوشنبه در نشست با استادان دانشگاه هاي استان كه در دانشگاه بين المللي امام خميني(ره) برگزار شد افزود: صندوق نوآوري و شكوفايي در سال 91 تاسيس شد اما به دليل كمبود بودجه بلاتكليف ماند و از سال 92 با اعتقاد راسخ رييس جمهوري و هيات دولت به موضوع توسعه تكنولوژي و به ميدان آوردن بخش خصوصي، از همان ماه هاي اول با تشكيل هيات امنا و مشخص شدن اعضاي هيات عامل، فعاليت خود را آغاز كرد.
وي اضافه كرد: سرمايه اوليه اين صندوق 30 هزار ميليارد ريال است كه به تدريج حداكثر ظرف سه سال از محل صندوق توسعه ملي يا حساب ذخيره ارزي تامين مي شود و مانند تمام بانك ها صندوق با استفاده از سرمايه اوليه، كمك هاي دولت، سود تسهيلات و سرمايه گذاري هاي خود ملزم به حفظ سرمايه صندوق است.
صادقي ادامه داد: براساس قانون، دولت و مجلس پس از گذشت سه سال از تاسيس صندوق هر ساله نيم درصد از بودجه عمومي كشور را جهت كمك به صندوق اختصاص خواهند داد.
وي دستيابي كشور به جايگاه نخست اقتصاد مقاومتي و دانش بنيان در افق 1404، كمك به شكوفايي اقتصادي كشور، تحقق و توسعه اقتصاد دانش بنيان و افزايش سهم آن در اقتصاد كلان كشور از طريق دانش، فناوري، كمك به تبديل اقتصاد مبتني بر خام فروشي به اقتصاد مبتني بر دانش، فناوري و نوآوري و ارزش آفريني براي جامعه از طريق توسعه اقتصاد مبتني بر فناوري را چشم انداز و ماموريت اين صندوق عنوان كرد.
صادقي با اشاره به انواع خدمات و تسهيلات صندوق گفت: تسهيلات سه ساله جهت فعاليت هاي ثبت اختراع، كسب فناوري (دريافت حق امتياز) و نمونه سازي، وام قرض الحسنه براي توليد نمونه هاي صنعتي و شركت هاي پشتيبان تجاري سازي فناوري، تسهيلات ميان مدت جهت فعاليت هاي پيش توليد صنعتي، وام بلند مدت جهت فعاليت ها و طرح توسعه توليد صنعتي انبوه، سرمايه در گردش، تسهيلات خريد سهام شركت ها، مشاركت مدني در طرح ها، مشاركت حقوقي و خريد سهام شركت ها و سرمايه گذاري و مشاركت خطر پذير از جمله خدمات اين صندوق به واجدان شرايط است.
وي افزود: تنها فعاليت هايي كه از طريق ايجاد، انتقال و توسعه دانش فني و فناوري به توسعه اقتصادي منجر شوند مشمول حمايت شده و موارد ديگر مانند نمايندگي شركت هاي خارجي و شركت هاي وارد كننده محصولات دانش بنيان كه به امر تجارت مي پردازند، دانشگاه ها و تمام مراكز دولتي و نهادهاي عمومي غير دولتي و موسساتي كه بيش از 49 درصد سهام آنها متعلق به اين مراكز و نهادها باشد، برگزاري و شركت در همايش هاي علمي، خدمات كتابداري، آموزش و كارآموزي، ساير فعاليت هايي كه هدف آنها طراحي محصولات يا خدمات يا بهبود كيفيت آنها نيست، فعاليت هايي كه در حوزه فناوري هاي برتر شناخته نمي شوند و فعاليت هايي كه ارزش افزوده اقتصادي فراوان در بر ندارند از حمايت هاي صندوق محروم هستند.
وي ادامه داد: شركت هاي دولتي، موسسات و نهادهاي عمومي غيردولتي مانند شهرداري ها، بنيادها، نهادها، صندوق هاي بازنشستگي، موسسات خيريه و نيز شركت ها و موسساتي كه بيش از 50 درصد از مالكيت آنها متعلق به شركت هاي دولتي و موسسات و نهادهاي عمومي غيردولتي باشد مشمول حمايت هاي اين قانون نمي شوند و از حمايت هاي اين صندوق محروم هستند.
اين مسئول با اشاره به تفاوت هاي صندوق با بانك ها نيز گفت: نرخ تسهيلات اعطايي صندوق به شركت ها بسيار كمتر از بانك ها تا سقف 40 درصد پايين تر از نرخ مصوب شوراي پول و اعتبار بوده و سرعت استفاده از تسهيلات صندوق براي شركت هاي دانش بنيان نسبت به بانك ها بيشتر است.
وي ادامه داد: صندوق با اعطاي تسهيلات به طرح هايي كه ريسك بالايي دارند به رشد و توسعه و شكوفائي شركت هاي دانش بنيان كمك مي كند در حالي كه بانك ها بطئر معمول حاضر به سرمايه گذاري در اين طرح ها و پذيرش چنين ريسك هايي نيستند.
صادقي با اشاره به وضعيت موجود و بحران هاي سال هاي اخير، كمبود درآمدهاي دولت، بالا بودن هزينه ها، در اختيار نداشتن تكنولوژي و دانش فني روز دنيا براي توليد هر كالا را از مشكلات مهم در اين زمينه عنوان كرد و گفت: متاسفانه در بسياري از زمينه ها به دانش فني دنيا تسلط نداريم و كم توجهي به بازار فروش، واردات بي رويه كالا و قاچاق مشكلات زيادي در راه توسعه فناوري به وجود آورده است.
صادقي، مشكلات فرهنگي و نبود نگاه كلان و ملي به توسعه، ضعف اخلاق حرفه اي و افت كيفيت كالا را از ديگر چالش ها در اين زمينه عنوان كرد و افزود: دولت تدبير و اميد از زمان روي كارآمدن توسعه اقتصادي را به عنوان اولويت اول خود قرار داده است.
صادقي با بيان اينكه اقتصاد ايران سنتي و درصد اقتصاد دانش بنيان آن بسيار كم است، گفت: براي توسعه اقتصادي لازم است با استفاده از مزيت هاي نسبي و منطقه اي از جمله آمايش سرزمين، نعمت هاي خدادادي، موقعيت جغرافيايي، ترانزيت كالا، گسترش بازارها، توسعه صادرات، پرهيز از واردات بي رويه و همچنين تدوين استراتژي توسعه به توسعه فناوري كشور كمك كنيم.
وي با تاكيد بر پر رنگ سازي نقش دانشگاه در توسعه اقتصادي ادامه داد: بايد با اصلاح مسير حركت دانشگاه بدون تغيير در ماموريت آن تلاش كرد و در اين راستا دولت فقط بسترها را فراهم مي كند و هر بخش جامعه مانند دانشگاه و صنعت نيز حركت خود را انجام دهد.
صادقي افزود: امروز خوشبختانه با تسهيلاتي كه در پارك هاي علم و فناوري و مراكز رشد وجود دارد شرايط تبديل ايده ها به فناوري فراهم شده است.
وي افزود: در زمان تاسيس صندوق نوآوري و شكوفايي در سال 92 تنها 42 شركت دانش بنيان در كشور فعال بود، اما به تدريج تعداد اين شركت ها در پايان سال 93 به يكهزار و 400 و هم اكنون به دو هزار و 300 شركت دانش بنيان افزايش يافته است.
شركت هاي دانش بنيان به شركت يا موسساتي گفته مي شود كه در راستاي كمك به تحقق و توسعه اقتصاد دانش بنيان و شكوفايي اقتصادي كشور از راه توسعه دانش و فناوري فعاليت كنند.
7388/ 6128

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دو هزار و 300 شركت دانش بنيان در كشور فعاليت مي كنند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X