گرامیداشت روز «غلبه» در تاجیكستان

نهم ماه می هر سال (19 اردیبهشت) مصادف با سالروز پایان جنگ جهانی دوم، در تاجیكستان به عنوان «عید غلبه» نامگذاری و تعطیل عمومی اعلام شده است.
در مراسم تجلیل از هفتاد ویكمین سالگرد پیروزی اتحاد شوروی بر آلمان نازی ؛ 'امامعلی رحمان' رئیس جمهوری، اعضای پارلمان، اعضای هیات دولت، مقامات دیپلماتیك مقیم تاجیكستان و همچنین معلولان و بازماندگان آن جنگ حضور داشتند.
در این مراسم خاطره قربانیان این جنگ با اجرای یك دقیقه سكوت گرامی داشته شد و 'امامعلی رحمان' رئیس جمهوری تاجیكستان نیز به همین مناسبت در باغ غلبه شهر دوشنبه، تعدادی نهال گل كاشت.
'رحمان' در این مراسم ؛ جنگ دوم جهانی را «فاجعه ‌بار‌ترین جنگ‌ ها» عنوان كرد.
«امامعلی رحمان» روز گذشته (یكشنبه) در پیام تلویزیونی اش به مناسبت هفتاد و یكمین سالگرد پیروزی متفقین بر آلمان گفته بود: «این جشن برای هر فرد وطن ‌دوست و صلح جو بیشتر از همه، از آن جهت مهم است كه آن پیروزی عدالت بر جهالت و غلبه نیكی بر بدی است».
وی سهم مردم تاجیكستان در پیروزی این جنگ را یاد‌آور شد و گفت: «ا‌گر در سال‌های جنگ فداكاری مردم نبود، هرگز چنین پیروزی بزرگی بدست نمی آمد».
اتحاد جماهیر شوروی سابق كه تاجیكستان نیز جزئی از آن بود، در سال‌های 1941 تا 1945 میلادی علیه آلمان فاشیستی جنگید.
270 هزار نفر یا تقریبا یك پنجم از جمعیت وقت جمهوری تاجیكستان در جنگ جهانی دوم شركت كردند كه نزدیك به 90 هزار نفر از آنان در جنگ كشته شدند.
همه ‌ساله دولت تاجیكستان به بازماندگان شركت كننده در جنگ جهانی دوم و خانواده آن‌ها كمك مالی می‌كند.
بازماندگان جنگ جهانی دوم و خانواده آنها در تاجیكستان از برخی امتیاز‌ها از جمله معافیت از مالیات، هزینه های درمانی و مجانی بودن سكونت در آسایشگاه ها برخوردار هستند.
امسال نیز به همین مناسبت مقامات تاجیك به 639 نفر از بازماندگان آن جنگ در سراسر این كشور، مبلغ 500 دلار كمك مالی پرداخت كردند.
در این جنگ كه ‌بخشی از جنگ جهانی دوم و در پهنای پساشوروی با نام «جنگ بزرگ وطنی» معروف است، براساس آمارها، بیش از 50 میلیون نفر از جمله 27میلیون شهروندان شوروی سابق جان باختند. جنگ جهانی دوم با ده ها میلیون قربانی خونین ‌ترین جنگ در تاریخ بشریت به شمار می‌رود.
54 شهروند تاجیكستان در این نبرد‌ها به عنوان «عالی» قهرمانان اتحاد شوروی دست یافتند.
آساق**1663**1392

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گرامیداشت روز «غلبه» در تاجیكستان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X