همايش هاي تخصصي فرصتي براي ارائه بهتر خدمات نوين بيماران سرطاني است

به گزارش خبرنگار ايرنا،صديقه تنگستاني زاده در اين همايش در گفت وگو باخبرنگار ايرنا افزود: بيمارستان شهيد رجايي ياسوج به عنوان ميزبان اين همايش تنها مركز شيمي درماني و روان پزشكي در كهگيلويه و بويراحمد است كه خدمات شيمي درماني به بيماران سرطاني ارائه مي دهد
وي بيان كرد: با توجه به شيوع انواع بيماري سرطان در كشور و كهگيلويه و بويراحمد مسئولان بيمارستان شهيد رجايي ياسوج برنامه هايي در زمينه جلوگيري از گسترش آن در استان دارند.
تنگستاني زاده اظهار كرد: از جمله اين برنامه ها مي توان به ارائه آموزش هاي لازم به مردم كهگيلويه و بويراحمد و نيروهاي درماني بيمارستان شهيد رجايي ياسوج اشاره كرد كه به طور جدي نيز در دستور كار قرار دارد.
وي عنوان كرد: بيش از 200 نفر آقا و خانم شامل استادان و دانشجويان پزشكي، متخصصان زنان، داخلي، جراحي و كارشناسي راديولوژي، علوم آزمايشگاهي، پرستاري و مامايي از بيمارستان ها و مراكز بهداشتي و درماني ياسوج در اين همايش يك روزه حضور دارند.
تنگستاني زاده ابراز داشت: براي شركت كنندگان عضو گروه هدف اين همايش امتياز بازآموزي لحاظ شده و براي علاقمندان و افراد غير گروه هدف نيز گواهي حضور در همايش صادر و به آنان داده مي شود.
وي افزود: در اين همايش 11 استاد و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي كهگيلويه و بويراحمد در زمينه بيماري سرطان رحم، علائم و نشانه ها، عوامل و دلايل بروز، روش هاي درماني و جراحي ها و داروهاي قابل تجويز براي درمان آن به ايراد سخنراني علمي و آموزشي پرداختند.
تنگستاني زاده گفت: مهمترين اهداف برگزاري اين همايش شامل به روز رساني اطلاعات پرسنل بيمارستان شهيد رجايي و ديگر مراكز بهداشتي و درماني اين شهر براي ارائه خدمات هر چه مطلوبتر به بيماران سرطاني و آموزش نيروهاي انساني مورد نياز مركز جامع غربالگري تشخيص سرطان بيمارستان شهيد رجايي ياسوج است.
به گفته رئيس دانشگاه علوم پزشكي كهگيلويه و بويراحمد گفت: سالانه بيش از 400 نفر در استان به انواع سرطان مبتلا مي شوند كه از اين تعداد بين 250 تا 300 نفر جان خود را از دست مي دهند.
رضا چمن افزود: سرطان و تومورها سومين عامل مرگ و مير در كشور و كهگيلويه و بويراحمد است.
وي بدون اشاره به آمار، بيان كرد: سرطان معده و پوست در مردان و سرطان پستان در زنان مهمترين و شايع ترين سرطان ها در كهگيلويه و بويراحمد محسوب مي شود.
چمن اظهار كرد: در كهگيلويه و بويراحمد به ازاي هر 100 هزار نفر بين 50 تا 60 نفر به بيماري سرطان مبتلا مي شوند در حالي كه اين آمار در كشور بين 100 تا 120 نفر به ازاي هر 100 هزار نفر است.
وي با اشاره به شناسايي 405 بيمار سرطاني در كهگيلويه و بويراحمد، عنوان كرد: بيشترين آمار بيماران سرطاني در اين استان مربوط به سرطان معده است.
چمن ورزش روزانه، اصلاح عادت هاي نادرست غذايي و استفاده مستمر و روزانه از ماهي، سبزي، ميوه و لبنيات را از مهمترين عوامل موثر در پيشگيري از بروز بيماري سرطان اعلام كرد.
وي ابراز داشت: دانشگاه علوم پزشكي كهگيلويه و بويراحمد برنامه هايي مهم براي كنترل و مقابله با شيوع بيماري سرطان در اين استان دارد.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي كهگيلويه و بويراحمد افزود: از مهمترين اين برنامه ها مي توان به جذب پزشكان متخصص، ارتقاي دانش و توانمندي تيم درماني درگير دانشگاه علوم پزشكي استان با سرطان، تجهيز و فعاليت مركز پزشكي هسته اي، شيمي درماني و اشعه درماني اشاره كرد.
چمن گفت: آموزش مردم و تشخيص زودرس و بموقع مي تواند تا حد زيادي ابتلا به بيماري سرطان را بين مردم كشور و كهگيلويه و بويراحمد كاهش دهد.
وي بيان كرد: ماشيني شدن زندگي و جايگزيني غذاهاي پركالري و كم حجم شامل فست فودها به جاي غذاهاي پرحجم و فيبردار از عوامل اصلي افزايش ميزان ابتلا به بيماري سرطان در كشور و كهگيلويه و بويراحمد است.
چمن اظهار كرد: بر اساس آمار مركز تحقيقات سرطان ايران سالانه 90 هزار مورد جديد ابتلا به بيماري سرطان در كشور ثبت مي شود.
وي عنوان كرد: بهره برداري از مركز جامع غربالگري تشخيص سرطان و مركز پزشكي هسته اي تا حد زيادي به كاهش آمار مبتلايان به سرطان، درمان اوليه و بموقع انواع سرطان ها در كهگيلويه و بويراحمد و كاهش ميزان بيماران ارجاعي استان به ديگر استان هاي همجوار كمك خواهد كرد.
عمليات اجرايي نخستين مركز جامع غربالگري تشخيص سرطان كهگيلويه و بويراحمد به عنوان يكي از نيازها و دغدغه هاي جدي در حوزه سلامت و درمان اين استان 21 فروردين ماه امسال در بيمارستان شهيد رجايي ياسوج آغاز شد.
ميزان اعتبار اوليه براي آغاز عمليات اجرايي اين طرح آموزشي، تشخيصي و درماني را افزون بر 10 ميليارد ريال اعلام كرد.
اين طرح در زميني به مساحت حدود 600 مترمربع آغاز شد و مدت زمان اجراي آن نيز دو سال است.
عمليات اجرايي نخستين مركز پزشكي هسته اي كهگيلويه و بويراحمد نيز اسفندماه 94 در زميني به مساحت 200 مترمربع و با اعتبار اوليه حدود 54 ميليارد ريال در بيمارستان امام سجاد (ع) ياسوج آغاز شد.
7535/6162

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همايش هاي تخصصي فرصتي براي ارائه بهتر خدمات نوين بيماران سرطاني است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X