هجوم جمعیت آینده به پردیس تشنه

پردیس برای ۵۰ هزار نفر آب دارد، اما قرار است در آینده‌ای نزدیک ۵۳۰ هزار نفر در این شهر ساکن شوند.

به گزارش ایسنا، لغو مراسم افتتاح فاز ۱۱ پردیس که طی روزهای اخیر برای سومین بار اتفاق افتاد، فقط یک پیام داشت؛ پردیس برای افق جمعیت خود آب کافی ندارد.

خبرنگاران روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت برای سومین بار آمدند تا شاهد قیچی شدن روبان محله ایرانشهر توسط محسن نریمان باشند. خبرنگاران آمدند، نریمان نیامد. علت را که جویا شدیم گفتند مدیرعامل آبفای استان تهران طی نامه‌ای به استاندار گفته است آب محله ایرانشهر مشکل دارد و این فاز نباید افتتاح شود؛ ایرادی که به طور رسمی تایید نشد اما وقتی نماینده تام‌الاختیار وزیر نیرو در اجرای زیرساخت‌های بخش آب، برق و فاضلاب مسکن مهر گفت که تامین آب مسکن مهر پردیس منتظر تایید وزارت بهداشت است متوجه شدیم زمزمه‌های "مورد تایید نبودن آب پردیس" چندان هم بی مورد نبوده است.

با این‌که تنها علت سریال "افتتاح نشدن‌های پردیس" به مشکل آب مربوط نیست و بخشی از آن به سهم نیاورده متقاضیان و عدم همکاری دستگاه‌های خدمات‌رسان برای انشعابات مربوط می‌شود، اما نباید فراموش کرد که تشنگی پردیس را باید جدی گرفت و شاید به همین دلیل است که می‌گویند اگر دولت قبل به جای پردیس در بافت فرسوده تهران اقدام به ساخت و ساز مسکن مهر می‌کرد هزینه‌ها کمتر و خدمات‌رسانی بیشتر می‌شد.

تامین آب مسکن مهر پردیس قرار بود به صورت سیار صورت بگیرد اما به دلیل مشکلات بهداشتی این کار منتفی شد و بر اساس آخرین گفته‌ها قرار است از روش دیگری که در آن خط انتقال وجود دارد، با بررسی و آزمایشی که توسط وزارت بهداشت در خصوص نحوه تأمین آب انجام می‌پذیرد این امر اجرایی شود.

با این وجود یک عضو هیات مدیره شهرهای جدید مشکل بهداشت آب پردیس را تکذیب می‌کند.

میرمحمد قراوی درباره علت نامه مدیرعامل آبفای استان تهران مبنی بر لزوم جلوگیری از افتتاح فاز ۱۱ گفت: وقتی یک جای جدید افتتاح می‌شود ابتدا شبکه و مخزن را با آب خام تست می‌کنند که نگرانی آقای پرورش به همین دلیل بود. منطقی نیست که آب تصفیه شده را داخل مخزن بریزیم، بعد به شبکه برسانیم؛ چرا که اگر شبکه در جایی ایراد داشت آب هدر می‌رود. بنابراین ابتدا مخازن و شبکه را با آب خام تست می‌کنند که این تست در محله ایرانشهر پردیس انجام شده است.

قراوی این را هم گفت که سالهاست پیمانکاران و ۱۵-۱۶ کارگر و پرسنل پردیس از این آب کارگاهی استفاده کرده‌اند و هیچ مشکلی ندارند!

اما پردیس برای اسکان چه جمعیتی پیش‌بینی شده است؟ از ابتدا قرار بود ۱۸۰ هزار نفر در پردیس ساکن شوند اما این شهر با یک اصلاحیه در شورای عالی شهرسازی معماری برای ایجاد مسکن مهر مواجه شد که حدود ۳۲۰ هزار نفر به ظرفیت جمعیت‌پذیری آن اضافه کرد و هم‌اکنون افق جمعیتی این شهر حدود ۵۳۰ هزار نفر است؛ در حالی که به اذعان عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، پردیس تنها برای ۵۰ هزار نفر آب دارد؛ این یعنی آبرسانی به پردیس از چالش‌های جدی وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و نیرو خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت الف-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هجوم جمعیت آینده به پردیس تشنه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت الف-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X