روز جهانی موزه و چشم انداز فرهنگی

شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) 29 اردیبهشت را روز جهانی موزه اعلام و به این مناسبت مراسم بزرگداشتی را برپا می کند.

لادن جعفری تهرانی مدیرکل دفتر امور بین الملل با اعلام این خبر افزود: موضوع روز جهانی موزه در سال 2016 "موزه و چشم انداز فرهنگی" خواهد بود، به همین منظور مقرر است در مجمع عمومی ایکوم موزه و ظرفیت های آن مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

هر موزه با توجه به چشم انداز خاص خود، از دانش و مهارت منحصر به فرد جهت نیل به مقصود استفاده می کند تا ماموریت اصلی خود را که حفاظت از میراث بشری چه در درون موزه ها و چه محیط بیرونی است، به نحو احسن تحت پوشش قرار دهد.

بر اساس منشور siena که از مصوبات کنفرانس siena در سال 2014 است چشم انداز فرهنگی به این صورت تعریف می شود، "کشوری که در آن زندگی می کنیم و تصاویر و نمادهایی که ما را احاطه کرده اند، به نوعی بیانگر این چشم انداز است و به آن شخصیت می بخشد". همچنین بر اساس این نظریه" چشم انداز در بطن جغرافیا، تاریخ، اقتصاد، اجتماع و فرهنگ جستجو می شود و این همان خروجی و عملکرد موزه است.

گفتنی است شورای بین المللی موزه ها ایکوم در سال 1946 با هدف افزایش آگاهی عمومی از نقش موزه ها در توسعه جامعه به وجود آمده است و متعهد به ترویج و حفاظت از میراث طبیعی و فرهنگی، حال و آینده، ملموس و ناملموس است، لذا این شورا برای رسیدن به هدف خود که همان حفاظت از میراث فرهنگی است از کلیه متخصصان میرا ث فرهنگی در سراسر جهان برای رویارویی با چالش های موزه در سراسر جهان کمک می گیرد.

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روز جهانی موزه و چشم انداز فرهنگی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت دنیای سفر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X