كلاهبرداري با ترفند دوستيابي در شبكه هاي اجتماعي

به گزارش روز دوشنبه ايرنا، سرهنگ دوم عليرضا آذردرخش گفت: متاسفانه بسياري از كاربران شبكه هاي اجتماعي به هر درخواست دوستي پاسخ مثبت مي دهند و با توجه به پروفايل ها و عكس هاي موجود در شبكه هاي اجتماعي براي بسياري از كاربران درخواست دوستي مي فرستند.
وي تاكيد كرد: مهم ترين نكته اي كه كاربران در بستر شبكه هاي اجتماعي بايد رعايت كنند محدود سازي دوستي هاست، چرا كه بسياري از اسامي و عكس هاي موجود در شبكه هاي اجتماعي جعلي و سرقتي است و حتي در خصوص جنسيت خود نيز صادق نيستند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس فتا،‌ آذردرخش افزود: با توجه به اين موضوع، ضرورت دارد كاربران به هر درخواست دوستي پاسخ مثبت ندهند و براي هر كسي درخواست دوستي نفرستند.
اين مقام مسئول انتظامي در تشريح اين موضوع گفت: با جواب مثبت دادن براي دوستي ها در برخي گروه هاي شبكه هاي اجتماعي، نمايش تمام اطلاعات و كامنت هاي شما براي اين افراد مقدور مي شود و اين افراد مي توانند از اطلاعات شما سوءاستفاده كنند.
آذردرخش تصريح كرد: كاربران در درخواست دوستي ها بايد بسيار مراقب باشند تا در دام مجرمان سايبري گرفتار نشوند. در پليس فتا شاهد تشكيل پرونده هايي هستيم كه همين دوستان در شبكه هاي اجتماعي براي ديگران ايجاد كرده اند و اين جرائم از سوءاستفاده از عكس و هويت شخصي تا اخاذي بوده است.
وي گفت: برخي كاربران فكر مي كنند هر چه دايره دوستان آنها در شبكه هاي اجتماعي گسترده تر باشد بهتر شناخته مي شوند كه اين امر ، اشتباه است.اين شناخته شدن براي كاربر چه سودي دارد؛ در حالي كه زيان هاي اين امر بسيار بيشتر از منفعت هاي آن است.
آذردرخش افزود: كاربران بايد بدانند در شبكه هاي اجتماعي نيز دوستي هاي آنان همچون فضاي حقيقي شناخته شده و محدود باشد و با هر كسي دوست نگردند.
رئيس اداره پيشگيري از جرائم سايبري پليس فتا ادامه داد : اين تفكر كه مطالب و عكس هاي قرار داده شده من در شبكه هاي اجتماعي از طريق دوستان به اشتراك گذاشته مي شود مبناي درستي ندارد؛ چرا كه اين امر مي تواند ناقض حقوق ديگر كاربران باشد. به عنوان مثال يك مطلب يا عكس شما مي تواند از نظر برخي كاربران ديگر توهين آميز بوده باشد وعليه شما شكايت كنند و شما بايد در محاكم قضايي پاسخگو باشيد.
وي ادامه داد: زماني كه شما با چند تن، عكس مي گيريد و در شبكه هاي اجتماعي انتشار مي دهيد و از طريق دوستان آن را به اشتراك مي گذاريد حريم خصوصي ديگر حاضران در آن عكس را رعايت نكرده ايد و آنها مي توانند از شما شكايت كنند.
سرهنگ آذردرخش در توصيه به كاربران شبكه هاي اجتماعي گفت: به هيچ عنوان به درخواستهاي كاربران ناشناس پاسخ مثبت ندهيد و براي كاربران ناشناس درخواست دوستي نفرستيد؛ در انتشار و به اشتراك گذاري مطالب و عكس ها مراقب باشيد كه به حريم خصوصي افراد تعرض نكنيد و مطالب توهين آميز منتشر نكنيد.
وي اضافه كرد : پليس فتا از تمام كاربران مي خواهد در صورت مواجهه با موارد مشكوك، آن موارد را از طريق سايت پليس فتا به نشاني Cyberpolice.ir بخش مركز فوريت هاي سايبري، لينك ثبت گزارشات مردمي به پليس فتا اعلام كنند.
اجتمام(1)9105**1776

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-حوادث می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كلاهبرداري با ترفند دوستيابي در شبكه هاي اجتماعي» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-حوادث منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X