تزریق پنج میلیون مترمكعب گاز شیرین شده فاز 19پارس جنوبی به شبكه سراسری آغاز شد

به گزارش وزارت نفت، مجري طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبي گفت: بزودي ميزان برداشت و شيرين سازي سكوي SPD٢ اين طرح به ١٤ ميليون مترمكعب در روز مي رسد.
«حميدرضا مسعودي» افزود: اكنون عمليات حفاري همه چاه ها، خطوط انتقال گاز ترش زيردريايي اصلي و درون ميداني براي ارسال گاز به پالايشگاه و تاسيسات خشكي، فعاليت هاي مربوط به واحدهاي دريافت گاز، تثبيت و صادرات ميعانات گازي، رديف ٤ شيرين سازي و خطوط تزريق گاز شيرين به شبكه سراسري در پالايشگاه به پايان رسيده است.
مسعودي اضافه كرد: تا پايان ارديبهشت ماه با ورود سكوي SPD١٩C به چرخه توليد و افزوده شدن گاز اين سكو به توليد سكوي SPD٢، ٢٨ ميليون مترمكعب گاز در روز معادل يك فاز استاندارد از اين طرح بزرگ ملي توليد مي‌شود.
مجري طرح توسعه فاز 19 گفت: پيش بيني مي‌‌شود در نيمه نخست تيرماه سكوي SPD١٩A آماده بارگيري و ارسال به سمت دريا شده و نيمه دوم تيرماه نيز نصب آن پايان يابد.
به گفته وي، زمستان امسال توليد يك ميليارد فوت مكعب گاز در روز (معادل ٢٨ ميليون مترمكعب) در مرحله نخست فاز ١٩ محقق مي‌شود.
وي ادامه داد: مرحله دوم فاز ١٩ نيز با نصب و راه‌اندازي سكوي SPD١٩A و سكوي اقماري SPD١٩B به بهره برداري مي رسد.
مسعودي گفت: با نصب سكوي SPD١٩A پيش بيني مي شود تا اوايل آذرماه، روزانه ٤٠ ميليون مترمكعب گاز در طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبي به شبكه سراسري ارسال شود.
به گفته وي، سكوي اقماري SPD١٩B نيز تا پايان شهريورماه تكميل شده و اوايل دي ماه با افزودن گاز اين سكو به سكوي SPD١٩A، روزانه ٢٨ ميليون مترمكعب گاز در مرحله دوم فاز ١٩ توليد شده و دو فاز استاندارد به بهره برداري برسد.
فاز ١٩ در ناحيه غربي مخزن مشترك پارس جنوبي قرار گرفته و تاسيسات خشكي اين فاز در منطقه تمبك (حدود ٢١٠ كيلومتري جنوب شرقي بندر بوشهر) با مساحت ٢١٨ هكتار بين پالايشگاه هاي فازهاي ١١ و ١٢ پارس جنوبي در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس واقع شده است.
در پالايشگاه گازي فاز ١٩ پارس جنوبي روزانه حدود ٥٧ ميليون مترمكعب مخلوط گاز ترش، ميعانات گازي، آب و ساير ناخالصي‌ها از تاسيسات دريايي دريافت و پس از پالايش به محصول هاي قابل مصرف تبديل مي‌‌شود.
طرح توسعه فاز ١٩ ميدان گازي پارس جنوبي در خردادماه سال ١٣٨٩ از سوي شركت نفت و گاز پارس (POGC) و در قالب يك قرارداد EPC قيمت مقطوع به كنسرسيومي متشكل از شركت هاي پتروپارس ليميتد و پتروپارس ايران (براي اجراي تاسيسات خشكي و عمليات حفاري) و شركت IOEC (براي ساخت و اجراي سكوهاي دريايي و خطوط لوله زيردريايي) به مديريت شركت پتروپارس واگذار شد.
اقتصام**2078**1961

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تزریق پنج میلیون مترمكعب گاز شیرین شده فاز 19پارس جنوبی به شبكه سراسری آغاز شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X