ضرورت تعامل در انتخاب اركان مجلس دهم

روزنامه ايران در گزارشي كه در شماره امروز(دوشنبه) انتشار داد نظرات برخي منتخبان مجلس دهم را درمورد انتخاب هيات رئيسه انعكاس داده است. در ادامه اين گزارش مي خوانيم:
گروه‌هاي سياسي به اندازه وزن و تعداد كرسي‌هاي خود در هيأت رئيسه سهيم باشند.
با شفاف‌تر شدن طيف‌بندي‌هاي دروني مجلس، منتخبان مجلس دهم بيشتر از گذشته درباره چگونگي انتخاب اركان بهارستان سخن مي‌گويند. به طور معمول مهم‌ترين بحث‌ها در ابتداي هر دوره مجلس، حول و حوش تعيين اركان اعم از رئيس، هيأت رئيسه و رؤساي كميسيون‌هاي تخصصي است. محمدرضا عارف منتخب اول تهران و سر ليست جبهه اميد در كنار علي لاريجاني رئيس مجلس نهم، گزينه‌هاي اصلي رقابت براي نشستن بر كرسي رياست هستند.
با وجود اين، رقابت‌هاي احتمالي محدود به جايگاه رئيس نخواهد بود و 11 عضو ديگر هيأت رئيسه و بخصوص 2 نايب رئيس و رياست كميسيون‌ها، مركز پژوهش‌ها و ديوان محاسبات هم در نوع خود حائز اهميت است كه مجموعه‌هاي سياسي حاضر در بهارستان به آنها هم چشم دارند.
نشست‌هاي دو ائتلاف اصلي انتخاباتي در روز شنبه نشان داد كه اصولگرايان و جبهه اميد اعم از اصلاح‌طلبان و اعتدالي‌ها دو فراكسيون اصلي بهارستان را تشكيل خواهند داد و در تحولات دروني آن و بخصوص انتخابات هيأت رئيسه بيشترين تأثيرگذاري را خواهند داشت. از اظهار نظرهاي منتخبان نيز چنين برمي‌آيد كه علي لاريجاني نامزد مورد حمايت اصولگرايان و محمدرضا عارف هم نامزد اصلي فراكسيون اميد هستند.
اگرچه اعلام حمايت‌هاي اطرافيان از هفته‌هاي پيش آغاز شده است، اما دو گزينه يادشده خود تاكنون سخن مستقيمي مبني بر رقابت با يكديگر نداشته‌اند. اين سخن علي لاريجاني در جمع منتخبان اصولگرا «نيازي به پدربزرگ‌هاي سياسي بيرون مجلس نداريم» را مي‌توان نشانه‌اي از آن دانست كه وي هم معتقد به ساز و كارهاي درون مجلس براي انتخاب هيأت رئيسه است.
محمدرضا عارف نيز روز گذشته به ايسنا گفت: «اين مجلس دهم است كه بايد در مورد رياست تصميم‌گيري كند.» منتخب اول مردم تهران در پاسخ به اين پرسش كه چنانچه رياست مجلس برعهده فرد ديگري به جز جنابعالي قرار بگيرد چه رفتاري از خود نشان مي‌دهيد، با تأكيد بر اينكه اين فراكسيون اكثريت است كه رئيس مجلس را تعيين مي‌كند، اظهار كرد: «ما نيز همان‌گونه كه شعارمان قانونمداري است، به قانون تمكين مي‌كنيم؛ هركس كه رئيس مجلس شد، سايرين بايد از قانون تمكين كنند.» وي همچنين درباره نحوه تعامل با علي لاريجاني گفت: «ما هر دو در دو فراكسيون مختلف هستيم كه بايد با يكديگر تعامل داشته باشيم. بايد تلاش داشته باشيم كه در مجلس با تفاهم حركت و كار كنيم.»
در چارچوب همين ادبيات تعاملي است كه برخي از كارشناسان و منتخبان هم تأكيد دارند فضاي عمومي مجلس دهم نبايد وارد حاشيه‌هاي سياسي شود و از آنجا كه هر دو گزينه مطرح شايستگي رياست و اداره مجلس را دارند، شايسته‌تر آن است كه بين فراكسيون‌ها و حتي نامزدهاي مطرح رايزني‌هايي انجام شود. برخي در اين ميان پيشنهاد كرده‌اند كه در جريان انتخاب اركان مجلس، فراكسيون‌ها و طيف‌هاي سياسي موجود در مجلس كه هر كدام بخش‌هايي از جامعه را نمايندگي مي‌كنند، در آن سهيم باشند. اين پيشنهاد ناظر بر شيوه‌اي مرسوم است كه جريان حائز اكثريت در مجلس با استفاده از برتري عددي خود مهم‌ترين مسئوليت‌ها را از آن خود مي‌كند و مجموعه‌هاي سياسي و فكري ديگر حتي به اندازه وزن و جايگاه خود نيز تأثيري درخور در تحولات مجلس پيدا نمي‌كنند.

حمايت اصولگرايان از لاريجاني
محسن كوهكن، از چهره‌هاي برجسته منتخب اصولگرا طرح چنين پيشنهادي را مثبت ارزيابي كرد و به «ايران» گفت: «هر چه تعامل و همكاري بين مجموعه‌هاي مجلس بيشتر باشد، كارآمدي مجلس هم بيشتر مي‌شود.» اين عضو مركزي جبهه پيروان خط امام و رهبري لاريجاني و عارف را گزينه‌هاي اصلي رقابت رياست دانست و اعلام كرد كه اصولگرايان از رئيس فعلي حمايت خواهند كرد. او توانمندي‌هاي مديريتي را فاكتور لازمي براي اعضاي هيأت رئيسه خواند و تصريح كرد كه فراكسيون‌ها و جناح‌هاي حاضر در مجلس هم بايد در معرفي نامزدهاي خود به اين مهم توجه داشته باشند.
كاظم جلالي، رئيس فراكسيون رهروان ولايت مجلس و از نزديكان علي لاريجاني هم با اشاره به انتخابات مجلس تأكيد كرده است: «حالا كه شرايط عقلانيت به رسميت شناختن يكديگر و تعامل با يكديگر به وجود آمده، نبايد به اين فضا آسيب بزنيم.» وي درباره رئيس مجلس دهم هم با بيان اينكه در اردوگاه لاريجاني قرار دارد، افزود: «اما معتقدم مجلس بايد افكار متعادل و متمدنانه‌اي از خود نشان دهد و از گذشته نيز درس بگيرد.» منتخب مردم تهران در مجلس دهم به ايسنا گفت: «رياست مجلس دهم بايد برعهده‌ كسي باشد كه در مبارزه با جريان غيرعقلاني، منحرف و مخرب ايستادگي كرده و در اين راه از همه‌ چيز خود مايه گذاشته و كفايت خود را ثابت كرده است و من معتقدم اين فرد كسي جز آقاي لاريجاني نيست اگرچه قائلم كه در اين مسير بايد با تعامل پيش رفت و از گذشته تجربه آموخت و نبايد گذاشت كه فضا به نفع افراطي‌ها يا منحرفين رقم بخورد.»
در سوي مقابل اعضاي فراكسيون اميد هم اگر چه از نامزدي عارف حمايت مي‌كنند و او را شايسته رياست مي‌دانند، اما بر حفظ تعامل و پرهيز از حاشيه‌سازي در اين مسير تأكيد دارند.
عليرضا رحيمي، منتخب مردم تهران در همين باره به «ايران» گفت: «براي تصميم‌گيري درباره اركان مجلس دهم كه از مهم‌ترين موضوعات است، رعايت دو نكته را لازم مي‌دانيم؛ يكي اينكه هم براي انتخاب رئيس و هم هيأت رئيسه نياز به آرامش و همدلي داريم بخصوص كه در ابتداي شروع به كار مجلس هستيم و ما اعضاي فراكسيون اميد در انتخابات به مردم وعده اميد و آرامش داده‌ايم.
نكته دوم از نظر وي توجه به خواسته و انتظارات مردم در جريان انتخابات است كه تحت عنوان تغيير و ايجاد تحول در اركان و ساختار مجلس خود را نشان داده است.» رحيمي با بيان اينكه فراكسيون‌هاي مجلس هنوز فعاليت رسمي خود را شروع نكرده‌اند، تصريح كرد: «با شكل‌گيري فراكسيون‌ها، قدم‌هاي بعدي منتهي به انتخاب هيأت رئيسه روشن‌تر مي‌شود كه به نظر مي‌رسد هم امكان تعامل و رايزني بين مجموعه‌هاي سياسي مجلس وجود دارد و هم امكان رقابت سازنده و سالم. اين عضو فراكسيون اميد همچنين سهيم شدن سلايق مختلف مجلس در مسئوليت‌ها و اركان آن براساس وزن و تعداد كرسي‌هاي خود را مثبت ارزيابي كرد.»
بهرام پارسايي، ديگر عضو فراكسيون اميد و منتخب شيراز نيز با بيان اينكه سلايق مختلفي در مجلس حضور دارند، به «ايران» گفت: «با اين حال دو طيف اصلي نمايندگان فراكسيون اميد و اصولگرايان هستند كه رقابت هيأت رئيسه هم بين آنها رقم خواهد خورد.» وي با بيان اينكه هر دو گزينه مطرح شايسته رياست هستند، اظهار اميدواري كرد كه عارف و لاريجاني خود با تعامل و رايزني به يك جمع‌بندي برسند چرا كه براي حل مشكلات موجود نيازمند تعامل بيشتر در بين طيف‌هاي سياسي و همچنين مجلس و دولت هستيم. او همچنين با بيان اينكه هيأت رئيسه فقط در شخص رئيس خلاصه نمي‌شود، گفت: «شيوه منطقي آن است كه طيف‌هاي مختلف حاضر در مجلس براساس جايگاه خود در هيأت رئيسه هم نماينده داشته باشند. چرا كه در غير اين صورت عملاً بخش‌هايي از نمايندگان حذف مي‌شوند.»
محمدرضا تابش، از نمايندگان شاخص اصلاح‌طلب مجلس دهم اما خيلي صريح‌تر مواضع تعاملي فراكسيون اميد را مطرح كرد و به «عصر ايران» گفت: «ما براساس عدالت و انصاف و سهمي كه دوستان اصولگرا دارند، مسئوليت‌هاي مهم در مجلس دهم را تقسيم مي‌كنيم و البته تحقق اين موضوع به تعامل اصولگرايان هم بستگي دارد.» منتخب مردم اردكان با بيان اينكه فراكسيون اميد اكثريت را در مجلس آينده خواهد داشت، در مورد اينكه آيا اين فراكسيون براي همه پست‌هاي هيأت رئيسه مجلس نامزد معرفي مي‌كند يا خير گفت: «اين موضوع بستگي به تعامل اصولگرايان با ما دارد زيرا ما دل‌مان مي‌خواهد انصاف و عدالت را رعايت كنيم و نمي‌خواهيم كسي حذف شود.» تابش تأكيد كرد: «استراتژي اصلاح‌طلبان در مجلس دهم تعامل است و اميدواريم اصولگرايان نيز اين تعامل را مد نظر داشته باشند.» بدين ترتيب به نظر مي‌رسد با وجود رقابت‌هاي دو طيف اصلي موجود در مجلس دهم بر سر كسب كرسي‌هاي بيشتر در اركان مهم بهارستان، هر دو طرف بر رعايت انصاف، به رسميت شناختن يكديگر و پرهيز از حاشيه‌هاي اختلاف‌انگيز تأكيد دارند و اين نقطه قوتي است براي مجلس.
* منبع: روزنامه ايران
** اول ** 1337

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ضرورت تعامل در انتخاب اركان مجلس دهم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X