۲۵۰ میلیون پناهنده آب و هوایی در دنیا تا سال ۲۰۵۰

فرصت امروز نوشت در حال حاضر کشور‌های اروپایی با چالشی رو به هستند که برای حل این بحران مذاکرات پی‌در‌پی انجام می‌شود.

سیل پناهندگانی که از کشور‌های خود فرار می‌کنند نه تنها در اروپا، بلکه در تمام دنیا معضلی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است. صدها هزار مهاجر از دریای مدیترانه عبور می‌کنند و دیوارهایی پشت مرز‌ها برای متوقف کردن آنها کشیده شده است. مذاکرات برای جلوگیری از گسترش این معضل به نتیجه نرسیده است اما تنها موضوع نگران‌کننده این نیست.

«فرانسوا‌اولاند»، رئیس‌جمهوری فرانسه در آخرین کنفرانس خبری دوسالانه خود، به منظور تاکید بر مسائل مربوط به COP (کنفرانس تغییر اقلیم ۲۰۱۵ سازمان ملل متحد در پاریس) اعلام کرد که علاوه بر جنگ‌ها، فقر یا تنش‌های قومی و مذهبی، آشفتگی‌ها و تغییرات آب و هوایی نیز ممکن است باعث جابه‌جایی میلیون‌ها نفر روی این کره خاکی شود.

با توجه به اظهارات وزیر دفاع فرانسه، تغییرات آب و هوا خودش یک تهدید است و به‌عنوان یک عامل تشدید‌کننده تهدید عمل می‌کند. سازمان ملل متحد برای سال ۲۰۵۰ در جهان، ۲۵۰ میلیون پناهنده آب و هوایی پیش‌بینی می‌کند. در حال حاضر با توجه به اطلاعات و آمار جمع‌آوری شده از مرکز IDMC (مرکز کنترل جابه جایی داخلی)، میلیون‌ها نفر پناهنده آب و هوایی وجود دارد.

برای روشن کردن اهمیت این موضوع جزییاتی ارائه می‌شود. از سال ۲۰۱۱، ۴میلیون پناهنده سوری کشور خود را ترک کرده‌اند، در حالی که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴، حدود ۸۳ میلیون و ۵۰۰نفر پناهنده آب و هوایی به ثبت رسیده است. با این حال، برخی تصریح می‌کنند که باید با احتیاط میان پناهندگان جنگ و پناهندگان آب و هوایی تمایز قائل شد، چرا که معیار‌های این دو گروه از هم متفاوت هستند. علاوه بر این، این پناهندگان آب و هوایی که از وضعیت واحد قوانین بین‌المللی بهره‌مند نیستند، اغلب با عنوان «آواره» نامیده می‌شوند.

برخی از جابه‌جایی‌ها درون مرز‌های یک کشور رخ می‌دهد، مانند کشور ویتنام که توفان‌ها توزیع جمعیت کشور را تغییر داد یا کشور آنگولا که خشکسالی و سیل باعث جابه‌جایی جمعیت درون کشور شد (با توجه به گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت در سال ۲۰۱۴). برخی دیگر از پناهندگان آب و هوایی نیز به کشور‌های همسایه پناه می‌برند.

آنها از حوادث زمان خود و همچنین از تخریب آهسته زیستگاه خود فرار می‌کنند؛ شرایطی که سرشماری ظریف‌تر این جنبش جمعیتی را دشوار می‌کند. پناهندگان آب و هوایی، از سیل چهار برابر بیشتر از زمین لرزه می‌گریزند. توفان، سیل، بالا آمدن سطح آب دریا، درجه حرارت شدید، آتش سوزی، خشک‌شدن آب و همچنین زمین لرزه و فوران آتشفشان از جمله دلایل جا به جایی جمعیت هستند.

مرکز IDMC، میان علل مختلف (آب و هوایی و جغرافیایی) تفاوت قائل می‌شود. از سال ۲۰۰۸ بعد ۱۸۴.۶میلیون نفر مجبور به جابه‌جایی شده‌اند. اما به چه دلیل؟

هرچند زلزله قدرتمند سیچوان چین، هائیتی و شیلی (که محور زمین را تغییر داد) منطقی به نظر می‌آید اما این سیلاب‌ها و توفان‌ها هستند که اکثریت حوادث طبیعی را شامل می‌شوند و مردم از آنها فرار می‌کنند. باری، آشفتگی‌های آب و هوایی منجر به توالی و فراوانی این حوادث طبیعی می‌شود. به ازای یک نفر آواره به دلیل زمین لرزه، چهار نفر از سیل و دو نفر از توفان فرار کرده‌اند.

آسیا، قاره‌ای با بیشترین آسیب دیده و آواره

از هر پنج پناهنده آب و هوایی، چهار نفر در آسیا زندگی می‌کنند. با توجه به مرکز IDMC، هر ساله ۲۱.۵میلیون نفر از حوادث طبیعی فرار می‌کنند. چین، فیلیپین و هند بیشترین آسیب دیده را دارند. ۱۵ نفر از هر ۲۰ نفر بی‌سرپناه به ثبت رسیده در سال ۲۰۱۴ از این سه کشور هستند. در سال ۲۰۱۴، توفان راماسون، خود به تنهایی باعث آواره شدن ۶۲۸هزار نفر در چین و به‌خصوص ۲.۹۹ میلیون نفر در فیلیپین شد، جایی که توفان هاگوپیت نیز سبب آوارگی ۱.۸۲میلیون نفر شد.

در هند، مهم‌ترین حادثه سال سیل در ایالت اوریسا (ایالتی در شرق کشور هندوستان در کنار خلیج بنگال)، با ۱.۰۷ میلیون آسیب دیده و در منطقه کشمیر با ۸۱۲ هزار نفر آواره بود. سیل کشور‌های همسایه را نیز به‌شدت تحت تاثیر قرار داده است. ۷۴۰ هزار نفر در پاکستان و ۵۴۲ هزار نفر در بنگلادش بی‌خانمان شده‌اند.

به گزارش بانک جهانی و سازمان همکاری و توسعه، رادیو تلویزیون فرانسه اعلام کرد، در دهه‌های آتی، میلیون‌ها نفر بر اثر افزایش سطح آب، شوری خاک، سیل، حرکت زمین و ریزش کوه مربوط به ذوب شدن برف‌های رشته کوه هیمالیا بی‌خانمان خواهند شد. هند در حال حاضر اقدام به کشیدن دیوار مرزی به طول ۳۲۰۰ کیلومتر کرده است که آن را به نام دیوار آزادی می‌شناسند. با این حال، اروپا نیز از جابه‌جایی جمعیت در امان نیست، اگرچه با نسبتی غیر‌قابل مقایسه، کمتر (از آسیا) رخ می‌دهد.

در فرانسه، توفان «زینتیا» باعث جابه‌جایی جمعیت می‌شود، گرم شدن آب دریای مدیترانه سبب راه افتادن باران‌های سیل آسا از نوع «سون» و طغیان در این منطقه می‌شود که به وسیله دریا احاطه شده است. البته بالا آمدن سطح آبی که کشور هلند را نیز شدیدا تحت تاثیر قرار می‌دهد، نباید فراموش کرد.

خطر جدی بالا آمدن سطح آب

هلندکشوری است که جمعیت بسیاری به طور گسترده تحت تاثیر بالا آمدن سطح آب قرار می‌گیرند. طبق گزارش سازمان مرکزی آب و هوا در روزنامه نیویورک تایمز، از هر دو شهروند هلندی، یک نفر تا پایان قرن ۲۱ از عواقب افزایش سطح آب آسیب می‌بیند. بالا آمدن سطح آب و سیلاب‌های مناطق ساحلی، ۱۴۷ تا ۲۱۶ میلیون نفر را در سراسر دنیا نگران می‌کند.

بنابر نتایج کنفرانس تغییر اقلیم ۲۰۱۵ سازمان ملل متحد در پاریس، آسیا با بیش از ۵۰ میلیون نفر از مردم چین که تحت تاثیر پدیده گسترش و افزایش گازهای گلخانه‌ای و افزایش درجه حرارت متوسط هستند، آسیب‌پذیر‌ترین قاره جهان است.

[ منبع این خبر سایت الف-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «۲۵۰ میلیون پناهنده آب و هوایی در دنیا تا سال ۲۰۵۰» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت الف-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X