دانشجویان ایران در صدر بهترین دانشجویان دانشگاه های مالزی

'آنداناستوتي موچتار' مدير مركز تحصيلات تكميلي دانشگاه ملي مالزي روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا، با ستايش از ظرفيت دانشجويان ايراني، گفت كه مورد نادرست در بين دانشجويان ايراني انگشت شمار است و همه مشتاق تحصيل و پژوهش هستند.
وي گفت كه تمام دانشجويان ايراني اهداف ما را كه براساس ساختارهاي دانشگاهي تعيين مي شود، تامين مي كنند. اراده آنها همواره باعث شده است دانشجويان ايران در صدر برترين دانشجويان مالزي باشند.
اين مقام دانشگاه مالزي با اشاره به موفقيت دانشجويان ايران در مالزي، خاطرنشان كرد ما حتي دانشجوي ايراني در دوره كارشناسي ارشد داشته ايم كه برغم اينكه نيازي به انجام پروژه تحقيقي معتبري نداشته، اما با پيگيري جدي موفق شده نتايج اين پروژه را در مجلات علمي معتبر بين المللي (كيو وان) منتشر كند.
وي در خصوص سمينار همكاري هاي علمي – دانشگاهي ايران و مالزي كه هفته گذشته به همت رايزني علمي ايران در شرق آسيا به ميزباني اين دانشگاه برگزار شد نيز گفت كه برخي از ظرفيت هاي علمي ايران در اين سمينار معرفي شد كه مورد تحسين شركت كنندگان قرار گرفت.
سيمنار همكاري هاي علمي – دانشگاهي ايران و مالزي هفته گذشته به همت رايزني علمي ايران در شرق آسيا و به ميزباني دانشگاه ملي مالزي برگزار شد و 'عباس قنبري باغستان: رايزن علمي ايران به همراه هياتي علمي – دانشگاهي از كشورما به معرفي ظرفيت دانشگاه هاي ايران پرداخت.
مدير مركز تحصيلات تكميلي دانشگاه ملي مالزي در ادامه گفت كه معرفي پايگاه استنادي علوم جهان اسلام و ظرفيت هاي دانشگاه هاي تهران، اميركبير و علوم پزشكي كه در اين سمينار معرفي شدند، باعث افزايش آگاهي مقامات دانشگاهي مالزي نسبت به وضعيت علمي ايران شد.
وي با اشاره به انتشار مجلات معتبر علمي در ايران، گفت كه اين مجلات در نمايه هاي مختلف از جايگاه مهمي برخوردارند و پايگاه استنادي علوم جهان اسلام نيز با معرفي اين قبيل ظرفيت ها زمينه آشنايي را اين مجلات را فراهم كرده است.
وي تاكيد كرد كه اكنون نياز است مالزي جايگاه خود را در اين پايگاه كه مقر آن در شهر شيراز در ايران است ارتقا دهد و مقامات دانشگاهي مالزي مشتاق همكاري در اين زمينه هستند.
'روملاح جعفر' معاون مدير مركز تحصيلات تكميلي دانشگاه ملي مالزي نيز تاكيد كرد نگرش دانشجويان ايراني و تعهد آنها در قبال تحصيلات در بين دانشجويان ساير كشورها بي نظير است.
وي گفت كه از نظر فرهنگي، سبك رفتاري دانشجويان ايراني نسبت به ديگر كشورها متمايز است كه نشان مي دهد مردم ايران از فرهنگ بالايي برخوردارند. دانشجويان ايراني هنگام ملاقات با اساتيد خود در مقايسه با ساير كشورهاي بسيار با احتياط عمل كرده و هميشه آراسته هستند.
به گفته وي، دانشجويان ايراني به فرهنگ مالزي احترام گذاشته و اين مورد در روابط بين استاد و دانشجو از اهميت خاصي برخوردار است.
اين استاد دانشگاه مالزي با عنوان اين مطلب كه دانشجويان ايراني نقش قابل توجهي در انتشار مقالات دانشگاه هاي مالزي در مجلات معتبر علمي جهان داشته اند، گفت كه آنها اراده قوي براي يادگرفتن دارند و با تعهد براي برتري در تحصيلات كار خود را آغاز مي كنند.
'روملاح جعفر' گفت دانشجويان ايراني در مقايسه با دانشجويان ديگر كشورهاي جهان عملكرد بسيار بهتري داشته اند.
مالزي از سال 2000 براي جهاني كردن آموزش عالي خود اقدام كرد و دانشجويان ايراني تاكنون به اقتصاد اين كشور و جايگاه علمي دانشگاه هاي مالزي كمك زيادي كرده اند.
آمار نشان مي دهد تعداد دانشجويان ايراني دانشگاه هاي مالزي در سال 2008 ميلادي با رشد قابلي توجهي به هشت هزار نفر، در سال 2010 به 11 هزار و 823 نفر و در سال 2012 به 14 هزار دانشجو رسيد.
در دو سال آخر، ايرانيان در صدر پرجمعيت ترين دانشجويان خارجي مالزي قرار داشتند و اين زمان مصادف با معرفي پنج دانشگاه مالزي به عنوان 'دانشگاهاي تحقيقي' بود كه وزارت آموزش عالي مالزي يك ميليون و 800 هزار رينگيت (450 هزار دلار) به آن اختصاص داد.
براساس برخي آمارها تاكنون حدود 20 هزار دانشجوي ايراني در مالزي اقدام به تحصيل كرده اند كه 9 هزار نفر از آنها در دانشگاه هاي دولتي، بيش از سه هزار نفر در دانشگاه خصوصي با حمايت دولتي، سه هزار و 100 نفر در دانشگاه هاي خصوصي و بيش از پنج هزار نفر نيز در كالج هاي زبان و مراكز فني و حرفه اي آموزش ديده اند.
آمار نشان مي دهد دانشجويان متاهل و مجرد ايراني به طور ميانگين با توجه به آمار وزارت دارايي مالزي حدود شش ميليارد رينگيت (حدود يك ميليارد و 500 هزار دلار) به اقتصاد مالزي كمك كرده اند.
از نظر علمي نيز دانشجويان ايراني مشغول به تحصيل در دانشگاه هاي تحقيقاتي مالزي به طور ميانگين سه مقاله در مجلات علمي معتبر چاپ كرده و در پنج كنفرانس ملي و بين المللي حضور داشته اند.
آساق**241**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دانشجویان ایران در صدر بهترین دانشجویان دانشگاه های مالزی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X