دومين اجلاس جهاني «شهر اسلامي» امسال در دوحه قطر برگزار مي شود

به گزارش ايرنا مسعود نصرتي روز دوشنبه در حاشيه گشايش دبيرخانه دائمي خانه مجمع جهاني شهرهاي اسلامي در گفت و گو با خبرنگاران كاشان اظهار كرد: مجمع جهاني شهرهاي اسلامي پنج سال قبل در يكي از اجلاس هاي سران خود تصميم گرفت اجلاس دو سالانه اي بين كشورهاي عضو با عنوان اجلاس (شهر اسلامي) برگزار كند.
نخستين اجلاس جهاني شهر اسلامي با حضور سفيران 23 كشور اسلامي در شهريور ماه سال 92 در قزوين برگزار شد و قرار بود دومين اجلاس در بغداد برگزار شود كه به دليل شرايط اين شهر محقق نشد.
وي با اشاره به عضويت 350 شهر از 58 كشور اسلامي در اين مجمع افزود: مجمع جهاني شهرهاي اسلامي درنظر دارد به ويژگي و كالبد شهرها بخصوص تك بناها به عنوان محل رشد و نمو انسان ها و انظباق آن با شرايط امروزي بپردازد.
نصرتي گفت: حدود 100 سال در حوزه شهرسازي و معماري غفلت كرديم و اكنون شاهد گسترش شهرها و بناهايي هستيم كه برخوردار از رنگ و لعابي است كه شرايط رشد و نمو نسل امروز را ندارد.
رئيس مجمع جهاني شهرهاي اسلامي تاكيد كرد: مهم ترين اصل براي فراهم كردن شرايط رشد و نمو نسل جديد كالبد است اگر اين كالبد براي نسل امروزي درست برنامه ريزي شود، خواهيم دانست نسل آينده را چگونه پرورش دهيم.
نصرتي به انعقاد 10 تفاهم نامه مجمع جهاني شهرهاي اسلامي با سازمان و وزارتخانه هاي مرتبط در كشور از جمله راه و شهرسازي، محيط زيست، مجمع جهاني اهل بيت (ع) و نشست ها با مجلس شوراي اسلامي اشاره و خاطرنشان كرد: اهداف و ماموريت هاي ملي توسط مجمع دنبال مي شود.
وي تصريح كرد: در كنار اين وزارتخانه ها در ايران، با شهرهاي 58 كشور جهان به عنوان اعضاي مجمع در ارتباط هستيم.
وي با اشاره به استقرار دبيرخانه خانه مجمع در كاشان گفت: صنعت پيشرو در اهداف دولت در سال 2016 صنعت گردشگري است و اين نوع خانه هاي امن و آميخته با آميزه هاي اسلامي يكي از تاثيرگذارترين و مناسب ترين شرايط براي جذب گردشگر است.
نصرتي گفت: دبيرخانه خانه شرح وظايفي در سطح ملي و فراملي دارد كه مي تواند خانه هاي تاريخي را به محل سكونت امن، جايگاه آموزشي براي مهندسان شهرسازي و دانشمندان علوم ديني و مجريان شهري جهت انطباق گيري با شرايط تربيت نسل امروز معرفي كند.
وي تاكيد كرد: اجرا و تحقق اين امر تنها از عهده مديران شهري بر نمي آيد و همكاري مسئولان شهري را مي طلبد.
3009/6021

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دومين اجلاس جهاني «شهر اسلامي» امسال در دوحه قطر برگزار مي شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X