چرا برخی از کودکان زیر 3 سال سرشان را به دیوار می کوبند؟!/ در چه مواقعی باید به دکتر مراجعه کرد؟

سركوبیدن در بچه ها شایع است و آن طور كه آمار نشان می دهد 20 درصد از خردسالان سرشان را به عمد به این ور و آن ور می كوبند و در این میان پسر بچه ها سه برابر بیشتر از دختر بچه ها به این كارمبادرت می ورزند .سركوبیدن معمولا در نیمه دوم یك سالگی شروع می شود و در 18 و 24 ماهگی به اوج خود می رسد . عادت سركوبیدن در هر بچه ای ممكن است چند ماه تا یك سال طول بكشد ، اگر چه اكثر بچه ها این عادت را تا 3 سالگی كنار می گذارند .

علل رایج این عادت رفتاری
خود آرامی : شاید عجیب به نظر برسد اما اكثر خردسالان این عادت رفتاری را برای كسب آرامش انجام می دهند ، مثلا موقعی كه می خواهند بخوابند یا نیمه شب از خواب بیدار می شوند یا حتی زمانی كه در خواب هستند .به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران اراك؛ سركوبیدن بچه ها وقتی به شكل موزون انجام می شود به آنها احساس آرامش می دهد .

عصبانیت : اگر كودكتان موقع عصبانیت سرش را به جایی می كوبد احتمالا می خواهد احساسات ناخوشایند ش را بیرون بریزد . از آنجایی كه او هنوز یا د گرفته به كمك كلمات ، احساسات ناخوشایندش را بیرون بریزد . از آنجایی كه او هنوز یاد نگرفته به كمك كلمات ، احساسات ناخوشایندش را بیرون بریزد . از آنجایی كه او هنوز یاد نگرفته به كمك كلمات ، احساسات خود را بیان كند ، تنها راهی كه برایش می ماند ، انجام رفتارهای فیزیكی برای خالی كردن ناراحتی اش است .

جلب توجه : برخی خردسالان از سركوبیدن برای جلب توجه اطرافیان بخصوص والدین استفاده می كنند. هر پدر و مادری با مشاهده این رفتار ( خود ویرانگر ) كودكشان مضطرب می شوند و بچه ها هم همین را می خواهند ، بنابراین این رفتار را تكرار می كنند چون می دانند والدینشان دستپاچه شده و بیشتر به آنها توجه نشان می دهند .

در چنین مواقعی چه باید كرد ؟
به اندازه ی كافی به كودكتان توجه نشان دهید ، البته نه موقعی كه سرش را به جایی می كوبد سعی كنید توجه خاصی به او نشان ندهید چون توجه بی موقع شما ممكن است این رفتار را در او تقویت كند . هرگز اورا به خاطر این عادت رفتاری تنبیه نكنید .

نگران نباشید : ممكن است سركوبیدن یكی دو كبودی در سر یا پیشانی او ایجاد كند اما خیلی نگران نباشید چون سر كوبیدن یك رفتار ( خود تنظیم ) است یعنی كودكتان طوری سرش را به جایی نمی كوبد كه موجب جراحت شدید و در آن ناحیه شود . اوخودش می داند كه سركوبیدن سرآغاز درد است بنابراین سعی می كند شدت ضربه را كنترل كند.

روشهای دیگری را جایگزین كنید : اگر كودكتان به خاطر كسب آرامش وعلاقه به انجام یك حركت موزون سرش را به جایی می كوبد ، سعی كنید شیوه های نظیر ور زش ، قدم رورفتن وموسیقی زدن و ...... جایگزین آن كنید . اگر كودكتان در طول روز به اندازه كافی ورزش وفعالیت كند مقداری از انرژی مربوط به اعصاب او مصرف می شود و او هنگام عصبانیت كمتر به فكر سر كوبیدن می افتد .

برای خواب یك برنامه منظم تنظیم كنید : اگر كودكتان هنگام خواب سرش را می كوبد یا آن را به صورتی انجام می دهد كه نه خودش آسیب می رساند حتما او را نزد پزشك ببرید . در برخی موارد این عادت رفتاری ممكن است ناشی از وجود برخی اختلالات مربوط به رشد یا اوتیسم ( در خود ماندگی ) باشد .

[ منبع این خبر سایت نی نی نما می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چرا برخی از کودکان زیر 3 سال سرشان را به دیوار می کوبند؟!/ در چه مواقعی باید به دکتر مراجعه کرد؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت نی نی نما منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X