با وجود گرانی لبنیات؛ شیر خام ارزان شد

در شرایطی که به گفته رییس اتحادیه مرکزی دامداران قیمت لبنیات طی سال گذشته و به بهانه‌های مختلف افزایش یافته است، نرخ خرید شیر خام از سوی صنایع لبنی کاهش پیدا کرده و کسی پاسخگوی این همه زیان دامداران نیست اما بر اساس وزارت جهاد کشاورزی باید خرید تضمینی شیر خام را با روشی جدید آغاز کند.

به گزارش ایسنا، حسین نعمتی اظهار کرد: حدود دو سال از تعیین و تصویب قیمت ۱۴۴۰ تومانی برای خرید شیر از دامداران می‌گذرد و طی این بازه زمانی علیرغم افزایش قیمت همه کالاها و خدمات نرخ خرید شیر خام از سوی صنایع لبنی کاهش پیدا کرده و طی ماه‌های اخیر به کیلویی ۸۰۰ تا ۱۲۵۰ تومان رسیده است در حالی که در سال گذشته قیمت انواع لبنیات به بهانه‌های مختلف افزایش پیدا کرد.

وی افزود: حتی در شرایطی که قرار بود قیمت لبنیات خود را با افزایش ۱۰۰ تومانی شیر خام افزایش دهند باز هم قیمت لبنیات افزایش یافت و نرخ خرید شیر خام تغییری نکرد و امروز شرایط به گونه‌ای شده که برخی کارخانه‌ها شیر خام دامدران را پس می‌زنند و با سخت‌تر کردن شرایط پرداخت بهای شیر خام عملا کاری کرده‌اند تا قیمت این محصول مجدادا در سال جاری کاهش یابد.

رییس اتحادیه مرکزی دامداران تصریح کرد: در چنین شرایطی که دامداران همواره در حال زیان‌دهی هستند و محصولشان روی دستشان باقی مانده است دولت باید به این موضوع ورود پیدا کند و بر اساس قانون با خرید تضمینی شیر خام اجازه سود جویی برای برخی صنایع و زیان تولیدکنندگان را ندهد.ژ

نعمتی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند در راستای حمایت از دامداران و برای جلوگیری از ورود شیر خام مازاد به بازار پس از خرید تضمینی شیر خام از دامداران آن را به محصولات لبنی مدت‌دار مانند پنیر، شیر پاستوریزه و ... تبدیل کند و با برچسب رایگان آن را درمیان طبقات جامعه که توان خرید لبنیات را ندارند و جزو مشتریان لبنیات هم به حساب نمی‌آیند توزیع کند تا از این طریق از ورود و فروش محصول خریداری شده با بازار جلوگیری شود و هم در راستای ارتقای سلامت جامعه و مصرف شیر و لبنیات در میان طبقات پایین‌دستی حرکت کرده باشد.

وی گفت: دامدارانی که محصول تولیدی‌شان خریداری ندارد مدتی می‌توانند تحمل کنند اما پس از گذشت بازه زمانی که هر چه دارند را برای گرسنه نماندن دام‌شان می‌فروشند، صدای اعتراضشان در می‌آید و دست به تجمع می‌زنند چرا که دیگر نه پولی برایشان مانده و نه خریدار مطمئنی که با قیمت و شرایط منطقی و مناسبی تولیدشان را خریداری کند.

[ منبع این خبر سایت الف-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «با وجود گرانی لبنیات؛ شیر خام ارزان شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت الف-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X