رصد پديده نجومي گذر عطارد از مقابل خورشيد در مراغه

رئيس مركز تحقيقات نجوم و اختر فيزيك مراغه روز دوشنبه به خبرنگار ايرنا گفت: پديده نجومي گذر عطارد از مقابل خورشيد در تمام شهرهاي ايران قابل رويت بوده و اولين نقطه قرارگيري آن مقابل خورشيد در ساعت 15 و 41 دقيقه روي مي دهد و در مناطق غربي كشور مدت زمان بيشتري اين پديده قابل رصد است.
حسين عبادي، افزود: اين پديده نجومي از اولين لحظه آغاز در آسمان مراغه با تلسكوپ و دوربين هاي دوچشمي مجهز به فيلتر خورشيدي قابل مشاهده است.
وي اظهار كرد: اين پديده در اين شهرستان همزمان با غروب خورشيد در ساعت 20 و 22 دقيقه به اتمام مي رسد و آخرين لحظه قابل مشاهده آن در كشور مربوط به شهرستان بانه در استان كردستان خواهد بود كه حدود 10 دقيقه پس از غروب خورشيد در مراغه است.
رئيس مركز تحقيقات نجوم و اختر فيزيك مراغه گفت: پديده گذر سياره عطارد از مقابل خورشيد همانند كسوف بوده كه در مقياسي كوچكتر اتفاق مي افتد كه در آن خورشيد، عطارد و زمين در يك مسير مستقيم قرار مي گيرد.
عبادي، افزود: گذر معمول سيارات زهره و عطارد در زمان‌هايي رخ مي دهد كه اين سيارات در گره مداري خود با زمين قرار مي‌گيرد و در اين حالت اين سيارات از مقابل ديسك خورشيد عبور مي‌كنند.
وي گفت: تعداد گذرهاي سياره عطارد نسبت به سياره زهره بيشتر بوده و هر قرن حدود 13 تا 14 بار شاهد گذر اين سياره از مقابل خورشيد هستيم.
رئيس مركز تحقيقات نجوم و اختر فيزيك مراغه يادآوري كرد: در قرن كنوني نيز گذر سياره‌ عطارد در ماه‌هاي ارديبهشت و آبان روي مي‌دهد كه در آبان، عطارد در حال عبور از گره‌ صعودي بوده و در مدار بيضوي خود به خورشيد نزديكتر و قطر ظاهري اين سياره هنگام عبور ۱۰ ثانيه‌ قوسي است.
عبادي، ادامه داد: در ارديبهشت ماه، اين سياره از گره‌ نزولي با اندازه‌ ظاهري ۱۲ ثانيه‌ قوسي عبور و به زمين نسبت به خورشيد نزديكتر است.
پديده نجومي گذر سياره عطارد (تير) از مقابل خورشيد در آسمان ايران از ساعت 15 و 41 دقيقه آغاز و تا 19 و 58 دقيقه غروب خورشيد در تهران قابل رويت است و هرچه به طرف غرب كشور حركت شود به اين مقدار افزوده مي شود و پس از آن نيز در كشورهاي غربي ايران از جمله ليبي و مصر در ساعت 23 و 30 به اتمام مي رسد.
گذرهاي ارديبهشتي در فاصله زماني 13.7 يا 33 سال و گذرهاي آباني هر 13 يا 33 بار رخ مي دهد.
از آخرين باري كه گذر عطارد از ايران قابل رويت بود، 13 سال مي گذرد كه اين واقعه در 17 ارديبهشت سال 82 روي داده است.
تير يا عطارد كوچك‌ترين و نزديك‌ترين سياره به خورشيد در منظومه خورشيدي بوده كه سطح رو به خورشيد آن، به‌دليل نزديكي به خورشيد، بسيار داغ و رويه پشت به خورشيد آن نيز بسيار سرد است.
مركز نجوم و اختر فيزيك مراغه در ارديبهشت سال 1381 با موافقت شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به عنوان يك مركز پژوهشي تأسيس شد.
فعاليت هاي پژوهشي اين مركز از سال 1382 آغاز شده كه علاوه بر محققان دانشگاه هاي داخل كشور محققاني از موسسات پژوهشي خارجي چون موسسه پژوهشي ايزميران روسيه، رصدخانه كوت دازور فرانسه، رصدخانه بويراكان ارمنستان و دانشگاه باكو در قالب قراردادهاي پژوهشي با اين مركز همكاري داشته اند.
تاكنون اجراي ٤٤٥ طرح پژوهشي توسط محققان در اين مركز پيشنهاد شده كه نتيجه آن چاپ بيش از 320 مقاله ISI ، ارايه 42 مقاله در كنفرانس هاي علمي بين المللي و ارايه 32 مقاله در همايش هاي علمي ملي است.
اين مركز از مهرماه سال 1392 نيز فعاليت آموزشي خود را با پذيرش چهاردانشجو در دوره كارشناسي ارشد و دكتري رشته فيزيك نجومي آغاز كرده است.
مراغه با حدود 250 هزار نفر جمعيت در 147 كيلومتري جنوب تبريز مركز استان آذربايجان شرقي واقع است.
3034/8023/6183

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رصد پديده نجومي گذر عطارد از مقابل خورشيد در مراغه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X