18 هزار مشاور در مدارس سراسر کشور فعال شدند

مرکز مشاوره رئیس اداره مشاوره تربیتی تحصیلی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به تعداد مشاوران مدارس کشور گفت: ۱۸ هزار مشاور در مدارس کل کشور وجود دارد که به امر هدایت دانش آموزان مشغول هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، علی اصغر ایزدی ظهر در نخستین کنگره استانی هدایت تحصیلی در بیرجند اظهار داشت: یکی از برنامه‌ها و مأموریت‌های مشاوران مدارس هدایت تحصیلی دانش آموزان است.

وی افزود: منظور از هدایت تحصیلی کمک به دانش آموزان در انتخاب رشته تحصیلی متناسب با استعداد، علاقه، نیاز و امکانات جامعه است و به همین منظور مشاوران مدارس طی برنامه‌ای که در مدرسه و نقشی که ایفا می‌کنند تلاش دارند که دانش آموزان بتوانند استعداد، علاقه، نیاز و امکانات جامعه را دریافت کنند.

رئیس اداره مشاوره تربیتی تحصیلی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: در این راستا دانش آموزان براساس یک تصمیم گیری منطقی در خصوص شاخه و رشته‌های تحصیلی باید داشته باشند و ما تلاش می‌کنیم که دانش آموزان انتخابی را انجام دهند که متناسب با علاقه باشد.

ایزدی با اشاره به بحث تورم در رشته‌های تحصیلی تصریح کرد: آنچه که حائز اهمیت است بحث تورم در برخی از رشته‌های تحصیلی است که آموزش و پرورش بنا دارد نسبت به رشته‌های تحصیلی توزیع متوازن داشته باشد.

وی با اشاره به تعداد کل مشاوران تحصیلی در کشور خاطرنشان کرد: تعداد 18 هزار مشاور در کل کشور وجود دارد که 230 مشاور در خراسان جنوبی هستند که به امر هدایت تحصیلی و مشاوره سازگاری و شغلی انجام وظیفه می‌کنند.

رئیس اداره مشاوره تربیتی تحصیلی وزارت آموزش و پرورش یاد آور شد: با توجه به اجرای نظام 633 آموزشی دانش آموزان باید در پایان سال نهم تحصیلی انتخاب رشته انجام دهند.

ایزدی اظهار داشت: در خراسان جنوبی قریب به 11 هزار نفر در پایه تحصیلی نهم اشتغال به تحصیل دارند و باید در رشته‌های تجربی، ریاضی، انسانی و رشته‌های کاردانش و فنی و حرفه‌ای هدایت شوند.

وی با اشاره به انتخاب رشته دانش آموزان افزود: با توجه به برنامه توسعه پنجم و ششم بنا است که بیشتر دانش آموزان با توجه به نیازی که جامعه به حوزه فنی و حرفه‌ای و کاردانش دارد به این رشته‌ها هدایت شوند.

رئیس اداره مشاوره تربیتی تحصیلی وزارت آموزش و پرورش گفت: ما تلاش می‌کنیم که دانش آموزان ابتدا هم خود و زمینه‌های استعدادی و علاقه را بشناسند و هم بتوانند با توجه به عوامل محیطی مانند نیاز جامعه و امکانات منطقه انتخاب رشته کنند زیرا در هرمنطقه امکان همه رشته‌ها وجود ندارد و دانش آموزان باید با توجه به امکاناتی که وجود دارد انتخاب رشته کنند.

وی افزود: همچنین کمیته هدایت تحصیلی مناطق استان باید به کف امتیاز برسد و براساس این کف امتیاز اولویت بندی رشته‌های تحصیلی دانش آموزان مشخص شود.

ایزدی با اشاره به تغییر رشته دانش آموزان بیان کرد: این انتخاب رشته اجبار نیست و چنانچه دانش آموز علاقه‌مند به این رشته نبود شرایط تغییر رشته تا پایان سال دهم برایش فراهم می‌شود.

وی تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم انتخاب مناسب برای دانش آموزان داشته باشیم ملاک‌های لازم باید انجام شود و در واقع بر اساس سند تحول بنیادی هدف تحصیلی تا پایان سال نهم عمومی است و عملکرد تحصیلی دانش آموزان به عنوان یک عامل در انتخاب رشته دانش آموزان تعریف می‌شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «18 هزار مشاور در مدارس سراسر کشور فعال شدند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X