سرپرست فرمانداري: راه اندازي فعاليت كوله بري موجب رونق اقتصادي قصرشيرين شده است

مرادعلي تاتار روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اشتغال حدود سه هزار و 500 كوله بر و همچنين رونق بازار قصرشيرين و ادامه فعاليت 200 راننده خودروي نيسان از نتيجه هاي مثبت راه اندازي دوباره تجارت چمداني در اين شهرستان مرزي است.
وي با بيان اينكه خروج تجميعي كالاهاي وارداتي از راه كوله بري به خارج از شهرستان ممنوع است بيان كرد: همه كوله بران در اين خصوص توجيه شده اند كالاهايي كه از قبل فعاليت كوله بري وارد شهرستان مي شود بايد در مغازه هاي سطح شهر به فروش برسد و با آغاز دوباره فعاليت تجارت چمداني شاهد رونق دوباره قصرشيرين و رفت و آمد خودروهايي از جاي جاي كشور براي خريد كالاهاي وارداتي در اين منطقه مرزي هستيم.
سرپرست فرمانداري قصرشيرين اظهارداشت: با از سرگيري فعاليت كوله بري از مرز رسمي پرويزخان كوله بران مجاز به واردات 71 قلم كالاي مشخص شده هستند و مسافران و گردشگران مي توانند با خريد اين نوع كالاها آن را به هر جاي استان و كشور منتقل كنند.
تاتار اضافه كرد كه تجارت كوله بري نقش مهمي در رونق اقتصادي مناطق مرزي، كاهش قاچاق كالا و بهبود وضعيت معيشتي مرزنشينان دارد و اين فرصتي از سوي نظام براي بهره مندي ساكنان منطقه مرزي براي استفاده از مرز است.
وي گفت: فعاليت كوله بري كه از 31 مرداد ماه سال 94 در قصرشيرين ممنوع شده بود از روز شنبه چهارم ارديبهشت ماه جاري در مرز رسمي پرويزخان از سرگرفته شد تا كوله بران طبق روال سابق بتوانند نسبت به واردات كالاها و فروش آنها در اين شهرستان اقدام كنند.
وي ادامه داد: شماري از تاجران و كوله بران فعال با حضور در فرمانداري قصرشيرين از تلاش ها و پيگيري هاي استاندار كرمانشاه براي از سرگيري تجارت چمداني تقدير كردند و در اين راستا نيز در چند نقطه سطح شهر بنرهايي تجليل و تقدير از نماينده عالي دولت در استان نصب شده است.
كولر گازي، تلويزيون هاي ال اي دي و ال سي دي، انواع لوازم خانگي و آشپزخانه از جمله كالاهايي است كه توسط كوله بران در قالب تجارت چمداني از كشور عراق (اقليم كردستان) از مرز رسمي پرويزخان وارد شهرستان قصرشيرين مي شود.
از فروردين تا پايان مرداد ماه سال گذشته در مجموع سه هزار كوله با انجام 30 هزار تردد مرزي در مجموع يك هزار و 483 ميليارد و 800 ميليون ريال كالا از طريق فعاليت كوله در مرز پرويزخان كالا وارد اين شهرستان كردند.
پرويزخان اكنون يكي از مرزهاي راهبردي و مهم كشورمان است كه 54 درصد صادرات غيرنفتي كشورمان به عراق را به خود اختصاص داده و نقش كليدي و حياتي در جذب بازار اين كشور همسايه دارد.
مرز پرويزخان كه در مسير راه ابريشم قرار داشته نزديكترين راه ارتباطي و مواصلاتي از طريق عراق و سوريه به طول 900 كيلومتر به كشورهاي اروپايي است و در زمان كنوني كه كشور عراق در زمينه زيرساخت ها و اقتصاد وضعيت خوبي ندارد بهترين مسير براي سرمايه گذاري در اين كشور و كردستان عراق است.
شهرستان مرزي قصرشيرين با بيش از 27 هزار نفر جمعيت در غرب استان كرمانشاه با عراق 186 كيلومتر مرز مشترك دارد كه در امتداد اين مرز دو معبر رسمي پرويزخان و خسروي قرار دارد كه مبادلات اقتصادي، تجاري و صادرات كالا به اقليم كردستان و حكومت مركزي عراق از اين دو مرز انجام مي شود.
روازنه 800 تا يك هزار و 200 دستگاه كاميون كالاهاي صادراتي از مرز رسمي پرويزخان به اقليم كردستان عراق و همچنين 500 دستگاه كاميون كالا از طريق مرز رسمي خسروي به حوزه حكومت مركزي عراق (بخش مركزي) صادر مي شود.
همچنين روزانه به طور ميانگين 600 دستگاه تانكر سوخت رسان عراقي و ايراني از مبدا اقليم كردستان عراق از طريق مرز رسمي پرويزخان به مقصد بنادر جنوبي كشورمان وارد خاك جمهوري اسلامي ايران مي شوند.
7079/3012/8066

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرپرست فرمانداري: راه اندازي فعاليت كوله بري موجب رونق اقتصادي قصرشيرين شده است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X