خريد و فروش جو امسال از طريق بازار بورس انجام مي شود

خالد جعفري روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: طبق هماهنگي هاي انجام شده بين صندوق تعاون روستايي و بازار بورس كشور، امسال قرار است جو مازاد بر نياز كشاورزان از طريق اين بازار خريداري مي شود.
وي اضافه كرد: كشاورزان جوكار از هم اكنون در سامانه ويژه جهاد كشاورزي، ميزان سطح كشت و توليد تقريبي خود را ثبت كنند تا در زمان برداشت براي تحويل محصول خود با مشكل مواجه نشوند.
وي اظهار كرد: با راه اندازي اين سامانه و قيمت تضميني جو در بازار بورس، تنها كشاورزاني كه در اين سامانه ثبت نام كردند مي توانند محصول جو خود را تحويل دهند.
معاون بهبود توليدات گياهي جهاد كشاورزي كردستان گفت: بازار بورس پس از خريد محصول كشاورزان و كشف قيمت در بازار، جو مورد نياز اتحاديه هاي دامداران و ديگر مصرف كنندگان را عرضه مي كنند.
وي هدف از اجراي اين طرح را حذف واسطه ها و كمك به توليد كنندگان و خريداران جو عنوان كرد و گفت: در صورت اختلاف قيمت موجود در بازار دولت براي حمايت از اتحاديه هاي دامداران يارانه مصرف نهاده هاي دامي را با آنها پرداخت مي كند.
جعفري افزود: كشاورزان مي توانند محصول خود را به انبارهاي ويژه بورس در شهرستان هاي مختلف تحويل دهند و مبلغ فروش محصول را دريافت كنند.
معاون بهبود توليدات گياهي جهاد كشاورزي كردستان گفت: با توجه به هماهنگي هاي انجام شده انبارهاي نگهداري محصولات كشاورزي در استان هاي تهران، قزوين و كردستان كه داراي مسوول فني هستند نيازي به رويت محصول ندارند و محصول با مسووليت بازار بورس خريداري مي شود.
وي در خصوص ميزان سطح زير كشت جو در كردستان نيز گفت: در سال زراعي جاري 26 هزار و 775 هكتار از اراضي كشاورزي استان به كشت جو اختصاص يافته كه از اين مقدار سه هزار و 524 هكتار به صورت آبي و 23 هزار و 250 هكتار نيز به صورت ديم شت شده است.
وي اضافه كرد: با توجه به پيش بيني ميانگين برداشت سه تن محصول در مزارع آبي و ميانگين برداشت 1.1 تن در مزارع ديم، ميزان محصول جو امسال كردستان 36 هزار و 150 تن برآورد شده است.
جو در استان كردستان هر ساله در فصل پاييز كشت مي شود و در اوايل خرداد سال بعد برداشت مي شود و مراحل كاشت و برداشت آن در نواحي مختلف به صورت سنتي و مكانيزه انجام مي شود.
استان كردستان با داشتن بيش از يك ميليون و 110 هزار هكتار زمين قابل كشت يكي از قطب هاي كشاورزي در غرب كشور به شمار مي آيد.
3020/1904

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خريد و فروش جو امسال از طريق بازار بورس انجام مي شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X