كارشناس آمريكايي:واشنگتن احتمالا ظرف چند سال تحريم هاي ايران را لغو خواهد كرد

به نوشته شماره امروز (دوشنبه) روزنامه لبناني ديلي استار، ديفتريوس در مصاحبه اي اختصاصي با اين روزنامه گفت: معتقدم كاملا محتمل است كه وزارت خزانه داري آمريكا تا اوايل سال 2017 تحريم هاي ايران را بردارد و اگر راستش را بخواهيد در اين زمينه مطمئن هستم.
اين مجري و كارشناس سي ان ان تاكيد كرد كه ايران تازه ترين بازار پيشتاز در جهان است كه جمعيتي 80 ميليوني متشكل از مشتريان تحصيل كرده دارد و بالاترين ذخاير نفت و گاز جهان را در خود جاي داده است.
دفتريوس گفت: ايران تقريبا يك تريليون دلار مواد معدني دست نخورده دارد و خواهان پيوستن به اقتصاد جهاني است.
اين روزنامه نگار آمريكايي مقيم ابوظبي كه در شش ماه گذشته دو بار به ايران سفر و با وزير نفت ايران مذاكره كرده است، گفت: برخي در ايران اميدوارند اقتصاد اين كشور در 10 سال آتي سالانه 6 تا 7 درصد رشد داشته باشد.
به گفته وي، سرمايه گذاران و شركت ها از وزارت خزانه داري آمريكا درباره مجوز بانك ها براي مراوده با ايران و امكان سرمايه گذاري بر پروژه هاي بزرگ در اين كشور راهنمايي مي گيرند.
وي افزود: شركت هاي بزرگ خارجي بسيار مشتاق سرمايه گذاري در ايران هستند و اين كشور جديدترين بازار نوظهوري است كه باز نشده است.
كارشناس سي ان ان خاطرنشان كرد كه ايران داراي ذخاير گازي بهره برداري نشده فراواني است و به همراه عربستان و عراق مي تواند با روسيه و آمريكا در خصوص توليد عظيم نفت رقابت كند.
اين كارشناس همچنين ابراز اميدواري كرد ايران و عربستان دست كم به لحاظ اقتصادي بتوانند با هم كنار آيند.
وي احتمال افزايش قيمت نفت به 100 دلار در هر بشكه را در آينده نزديك رد كرد، زيرا به گفته او بسياري از توليد كنندگان ظاهرا با قيمت 70 دلار راضي شده اند.
دفتريوس گفت: قاعده بازي تغيير كرده است كه در وهله نخست بخاطر تحولي است كه عمدتا در نتيجه توليد نفت ساحل در آمريكا شاهد هستيم و آمريكا اكنون يكي از سه توليد كننده جهان علاوه بر عربستان وروسيه است.
وي خاطرنشان كرد هيچ كس راضي نيست كه سهم خود را در بازار واگذار كند و به همين خاطر و البته به دليل تمايل نداشتن توليد كنندگان براي كاهش توليد خود، وارد مرحله جديد شده ايم كه قيمت سه رقمي 100 دلار در بشكه ديگر آرزويي براي حفظ سهم بازار نيست.
دفتريوس گفت كه متقاعد شده توليدكنندگان نفتي با رقم 50 تا 70 دلار در هر بشكه راضي خواهند بود.
اين مجري سي ان ان افزود: ' افت شديد قيمت نفت در دو سال گذشته عربستان، امارات و كويت را به محاسبه دوباره بودجه خود به منظور غلبه بر واقعيتي جديد وادار كرد و اين كشورها بودجه خود را با نفت 50 تا 60 دلار در هر بشكه تنظيم كرده اند.
' برخي از كشورهاي شوراي همكاري با كاهش يارانه ها، افزايش بهاي نفت و اعمال ماليات هاي جديد به دنبال جبران درآمدهاي خود هستند و كمربندها را براي دوره طولاني تر كاهش بهاي نفت سفت كرده اند'.
وي گفت كشورهاي غني از نفت خليج فارس به سرمايه گذاري بيشتري در بخش زيربناها ندارند زيرا اين وظيفه را در پنج سال گذشته كه قيمت نفت 100 دلار بود، انجام داده اند .
دفتريوس با تاكيد بر اينكه كارزار آينده در 10 سال آينده بازار آسيا خواهد بود، گفت: مساله اين است كه آنها مي خواهند بازار آسيا را كنترل كنند زيرا هيچ كس آماده نيست دست از سهم خود در بازار بردارد. نفت نشان دهنده قدرت سياسي است و به همين دليل عربستان نمي خواهد سهم خود را به ايران واگذار كند كه در چهار سال به دور از اين بازار بوده است.
وي با اين حال افزود، در سفرش به ايران مقامات اين كشور مصمم به توليد نفت بيشتري بوده اند و برنامه هايي را براي توليد چهار ميليون بشكه نفت تا پايان سال 2016 دارند.
اروپام**9158**1479

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كارشناس آمريكايي:واشنگتن احتمالا ظرف چند سال تحريم هاي ايران را لغو خواهد كرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X