ترامپ-كلينتون؛ از رقابت هاي حزبي تا مشاجره هاي لفظي

ترامپ در آخرين اظهار نظر خود موضوع رسوايي اخلاقي بيل كلينتون را به پيش كشيد و هيلاري را به عنوان شريك اين رسوايي معرفي كرد.
از همان ابتدا مشخص بود كه جمهوري خواهان مساله رسوايي اخلاقي بيل كلينتون و موضوع حادثه بنغازي و استفاده از ايميل هاي شخصي عليه هيلاري كلينتون استفاده خواهند كرد، اما انتظار مي رفت، انتقادها از كلينتون در اين خصوص زماني شديد تر شود كه نامزد نهايي دو حزب مشخص شده و دو طرف وارد رقابت هاي نهايي شده باشند.
به نظر مي رسد كه ترامپ از اينكه جمهوري خواهان در نهايت چاره اي جز حمايت از او نخواهند داشت، خيالش آسوده است و به دنبال جذب آراي بخشي از افكار عمومي است كه احساس مي كند، هنوز با او همراه نشده اند.
تغيير عقيده ترامپ درباره افزايش ماليات ثروتمندان يكي ديگر از رفتارهاي انتخاباتي ترامپ به منظور جذب آراي بيشتري از طبقه متوسط آمريكا است كه حدود 85 درصد از آنان خود را متعلق به اين طبقه مي دانند.
ترامپ همچون ساير جمهوري خواهان از ابتدا مخالفت خود را با افزايش ماليات ثروتمندان و افزايش دستمزد كارگران اعلام كرد زيرا جمهوري خواهان معتقدند اين دو امر موجب فرار سرمايه ها و شركت هاي بزرگ به خارج از آمريكا مي شود.
اين نامزد جنجالي به تازگي به منظور جذب آراي بيشتري از افكار عمومي آمريكا در گفت وگو با شبكه خبري اي.بي.سي گفت : ' موافق افزايش ماليات ثروتمندان هستم، راستش را بخواهيد من بيشتر نگران اقشار فقير و متوسط جامعه هستم'.
كارشناسان اين اقدام را ترامپ را اين گونه تفسير مي كنند كه او خيالش از بابت انتخاب به عنوان نامزد نهايي حزب راحت شده است و فكر مي كند كه وارد مرحله نهايي كارزار انتخابات با حزب رقيب شده به همين دليل دامنه انتقادات خود را به حزب رقيب و هيلاري كلينتون بيشتركرده است.
روند مبارزات درون حزبي براي انتخاب دو نامزد نهايي دمكرات ها و جمهوري خواهان نشان مي دهد كه اين دوره تفاوت هاي اساسي و بنيادي با ادوار گذشته دارد، زيرا دو جريان متضاد چپ و راست به رهبري برني سندرز و ترامپ توانسته اند از نارضايتي افكار عمومي نسبت به گفتمان و شعارهاي حزبي نهايت استفاده را برده و قشر عظيمي از هواداران ناراضي حزبي و غير حزبي را با خود همسو كنند.
سندرز منطقه اقتصادي وال استريت، سوپر پك ها و بانك هاي بزرگ را كه اتفاقا از حاميان اصلي هيلاري كلينتون هستندمورد انتقاد شديد قرار داده و اين سه عامل را دليل اصلي مشكلات داخلي آمريكا مي داند.
ترامپ نيز مدعي است كه اگر به مقام رياست جمهوري برسد، احياگر دوباره قدرت آمريكا در عرصه جهاني خواهد بود، او همچينين با اطلاع از تغيير ذائقه افكار عمومي در آمريكا، انتقادهاي تندي را عليه سياست هاي دولت فدرال مطرح مي كند.
نظر سنجي هاي معتبر نشان مي دهد كه حدود 60 درصد مردم آمريكا از عملكرد دولت فدرال ناخشنود هستند.
هر چند صاحبنظران پاشنه آشيل ترامپ را ناآگاهي و بي اطلاعي او از 'قواعد حاكم بر نظام بين الملل و روابط ديپلماتيك' مي دانند، اما رفتار انتخاباتي ترامپ نشان مي دهد كه موضع گيري هايش دقيقا مطابق با نتيجه نظرسنجي ها درباره موضوعات مختلف است.
به همين دليل است كه به رغم همه تلاش هاي حزبي و رسانه اي و همچنين موضع گيريهاي منفي افراد و شخصيت هاي ذي نفوذ در آمريكا و حتي رهبران برخي كشورها ديگر عليه ترامپ، همچنان افكار عمومي اين كشور به او و برنامه هايش علاقه نشان مي دهند.
بر اساس برخي تحقيقات انجام شده اكثر افكار عمومي در كشورهاي صنعتي علاقه و اعتماد چنداني به برنامه احزاب محافظه كار ندارند و بيشتر به سمت ليبرال ها تمايل دارند و با توجه به انشقاقي كه در ميان سران حزب جمهوري خواه درباره انتخاب نامزد نهايي حزب صورت گرفته است، ترامپ و مشاورانش اين گونه فكر مي كنند كه سران حزب در نهايت چاره اي جز انتخاب او نخواهند داشت.
به همين دليل، ترامپ خود را نامزد نهايي حزب مي داند و باتوجه به اينكه در اردوگاه دمكرات ها نيز در مورد كلينتون اجماع نظر است، او برنامه هاي انتخاباتي خود را متوجه حزب و نامزد رقيب كرده است و به همين دليل در روزهاي آينده بايد شاهد انتقادهاي گسترده و شديدتر ترامپ عليه دولت اوباما،كلينتون و دمكرات ها باشيم.
انتخابات رياست جمهوري 2016 آمريكا، پنجاه و هشتمين دوره انتخابات چهارساله رياست جمهوري اين كشور براي انتخاب چهل و پنجمين رييس جمهوري و چهل و هشتمين معاون اول رييس جمهور است. انتخابات رياست جمهوري آمريكا بر پايه نظام دو حزبي اين كشور برگزار مي شود و مراحل مقدماتي آن تقريبا يكسال پيش از هر انتخابات آغاز مي شود.
مراحل مقدماتي انتخابات رياست جمهوري آمريكا مجموعه اي از انتخابات مقدماتي و انجمن هاي حزبي در درون دو حزب دمكرات و جمهوري خواه از اول فوريه تا 14 ژوئيه 2016 ، در ميان 50 ايالت و ناحيه كلمبيا و قلمرو ايالات متحده برگزار مي شود. درواقع در انتخابات پيچيده درون حزبي و مقدماتي اين كشور مردم آمريكا ضمن راي دادن به شخص كانديداي منتخب حزب خود، اعضاي هيات هاي انتخاباتي را نيز براي راي گيري عمومي مشخص مي كنند و سرانجام روز هشتم نوامبر 2016 اين نمايندگان هيات هاي انتخابي كه نبايد سمت دولتي داشته باشند در كنگره آمريكا به پاي صندوق هاي راي رفته و آراي خود را به صندوق هاي راي مي اندازند.
اروپام 1908**1599

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ترامپ-كلينتون؛ از رقابت هاي حزبي تا مشاجره هاي لفظي» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X