وزارت دفاع افغانستان: «2016، سال شكست طالبان است»

به گزارش ایرنا از كابل «دولت وزیری» روز دوشنبه در نشستی مطبوعاتی افزود: از زمان آغاز این عملیات تاكنون صدها نفر از طالبان از جمله تعدادی از فرماندهان كلیدی آنان كشته و یا توسط نظامیان افغان بازداشت شده اند.
وی در پاسخ به این پرسش كه چرا با وجود راه اندازی عملیات شفق، هنوز طالبان در مناطق مختلف به ویژه استان هلمند افغانستان دست به حملات می زنند، گفت كه معنای عملیات شفق این نیست كه طی یك هفته بتوان تمامی نیروهای مخالف مسلح را از بین برد.
عملیات نظامی موسوم به شفق در افغانستان، دوم فروردین ماه امسال یك روز پس از راه اندازی عملیات جدید طالبان موسوم به «عمری» با هدف سركوب گروه های مسلح مخالف به ویژه گروه طالبان و شبكه حقانی در استان های هلمند، فاریاب، غزنی، پكتیكا، ارزگان، قندوز، بغلان، كنر، لوگر، زابل و قندهار آغاز شد.
به اعتقاد برخی تحلیلگران سیاسی ارتش افغانستان از پایان سال 2014 میلادی زمان خروج حدود 130 هزار نظامی خارجی تاكنون توانسته است به تنهایی مانع پیشروی طالبان در بسیاری از استان های این كشور شود.
دولت افغانستان همچنین با تجهیز نیروی هوایی این كشور و دریافت بالگرد نظامی از هند و آمریكا، نیروهای مسلح نسبتا كارآمدی را سر و سامان داده است.
سخنگوی وزارت دفاع افغانستان با بیان اینكه تهدید در استان هلمند نسبت به استان های دیگر كه در آنها درگیری میان طالبان با نیروهای ارتش و امنیتی وجود دارد، بیشتر است، گفت: این تهدید نگران كننده نیست چون طالبان توان تصرف این استان را ندارند و بیشتر اقدام های آنان تبلیغاتی و بازی با افكار عمومی مردم است.
شهرستان های «موسی قلعه» و «نوزاد» استان هلمند در تصرف طالبان است و نبرد میان نیروهای این گروه بانیروهای دولتی در شهرستان های «نادعلی»، «خانشین»، «ناوه»، «سنگین» و «گرشك» این استان جریان دارد.
برخی منابع نظامی گفته اند كه با وجود راهبرد تهاجمی دولت برای سركوب طالبان، هنوز در برخی از این مناطق دستور حمله به طالبان برای نظامیان صادر نشده و آنان تنها سرگرم دفاع از تحركات نیروهای طالبان هستند.
وزیری با غیرواقعی خواندن یك گزارش «نیویورك تایمز» مبنی بر تغییر نقش نظامیان خارجی در افغانستان از مستشاری به حضور مستقیم در نبردها گفت كه نیروهای ناتو تنها به نظامیان افغان مشورت می دهند و در صورت درخواست ما، در حمله های هوایی مشاركت می كنند.
سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در باره چگونگی مشاركت نظامیان ناتو در حمله های هوایی گفت كه آنان از طریق مانیتورینگ (نظارت)، مواضع و نیروهای مخالفان مسلح را رصد می كنند و اطلاعاتشان را در اختیار ارتش و پلیس افغان برای انجام عملیات نظامی قرار می دهند.
آساق**1610**1663**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزارت دفاع افغانستان: «2016، سال شكست طالبان است»» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X