با ادامه روند کارشکنی‌های عربستان، امکان اعزام زائران به حج فراهم نیست

سخنگوی وزارت خارجه از ارائه گزارش کمیته پیگیری اموال مصادره شده ایران در آمریکا به رئیس‌جمهور خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین جابری انصاری، در نشست خبری خود با خبرنگاران ادامه داد:این کمیته بررسی های خود را انجام داده و جلساتش برگزار شده است و این گزارش علاوه بر ارائه به رئیس‌جمهور در جلسه امروز شورای عالی امنیت ملی نیز ارائه شده است.

هیچ گونه سفر رسمی از سوی مقتدی صدر به ایران انجام نشده است

سخنگوی وزارت خارجه با بیان این که در مقطع فعلی هیچ گونه سفر رسمی از سوی مقتدی صدر به ایران انجام نشده گفت: هیچ دیدار رسمی بین مقتدی صدر و مقامات ایران نیز انجام نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در مورد آخرین مباحث مربوط به حج و اخباری که در این ارتباط منتشر شده است، گفت: روز گذشته جلسه شورای عالی حج تشکیل شد و آخرین تحولات مربوط به حج مورد بررسی قرار گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: متأسفانه کارشکنی‌های عربستان سعودی در مورد روند اجرایی که باید جهت شرکت زائران ایرانی به حج طی شود ادامه دارد. این کارشکنی‌ها از مدتی قبل آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

با ادامه روند کارشکنی‌ها در روزهای آتی عربستان سد راه اعزام زائران ایرانی به حج می‌شود

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان تأکید کرد: اگر روند این کارشکنی‌ها تا روزهای آتی که روزهای آخر امکان پیگیری مسائل مربوط به حج است ادامه پیدا کند باید گفت عملا عربستان سد راه اعزام زائران ایرانی از سوی ایران به حج شده است.

وی گفت: ما تا آخرین لحظات امیدواریم که عربستان از این سیاست و رویه اشتباه دست بردارد و به وظایف بدیهی و طبیعی خود به عنوان میزبان حج متعهد باشد و عمل کند.

جابری انصاری بار دیگر تأکید کرد: اگر رویه چند ماه اخیر از سوی عربستانی ها همچنان ادامه پیدا کند متأسفانه امکان اعزام حجاج ایرانی به حج فراهم نخواهد شد.

منظومه موشکی ایران مسأله‌ای خارج از گفت‌وگو با هر بازیگری است

جابری انصاری در پاسخ به این سوال که برخی از رسانه‌های غربی اعلام کرده‌اند که آمریکایی‌ها این شرط را مطرح کرده‌اند که اگر ایران در ارتباط با فعالیت‌های موشکی خود وارد مذاکره شود آنها این امکان را فراهم می‌کنند که ایران به دلار آمریکا دسترسی پیدا کند، گفت: موضع ایران در ارتباط با منظومه دفاعی موشکی کشورمان کاملاً روشن و مشخص است و ما همواره بر این موضوع در عرصه ها و مذاکرات مختلف تأکید کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه سیاست ایران در مورد منظومه موشکی‌اش یک سیاست ثابت است و تکرار مواضع و سیاست‌های طرف مقابل هیچ تغییری در این سیاست اصولی ایران ایجاد نمی‌کند، خاطرنشان کرد: منظومه موشکی ایران تابع نیازهای امنیتی کشور است و مسأله‌ای خارج از گفت‌وگو با هر بازیگری است.

جابری انصاری با تأکید بر اینکه منظومه فعالیت‌های موشکی ایران دفاعی است و ایران همواره این موضوع را ثابت کرده است، گفت: ایران هیچ‌گاه تهاجمی انجام نداده بلکه با مرور تاریخ متوجه می‌شوید که در معرض تهاجم بوده است و بر اساس این تجربیات و نیازهای طبیعی کشور سیاست‌های کشور در ارتباط با منظومه دفاعی تبیین می‌شود و همانطور که گفتم منظومه فعالیت‌های موشکی ایران دفاعی است.

رایزنی‌هایی جهت برگزاری دور جدید گفت‌وگوهای گروه تماس سوریه در جریان است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با برگزاری نشست گروه‌های تماس سوریه در طی هفته‌های آینده در وین و اینکه آیا ایران به این نشست خواهد رفت، گفت: رایزنی‌هایی جهت برگزاری دور جدید گفت‌وگوهای گروه تماس سوریه در جریان است و این موضوع به ایران نیز منتقل شده است و در حال بررسی است.

وی با بیان اینکه ایران عضو فعال کمیته تماس بین‌المللی سوریه بوده است، ادامه داد: ما بر اساس سیاست‌های کشور در ارتباط با حل بحران سوریه در این روند مشارکت کردیم. البته در کنار آن مشکلات این روند را نیز بیان کردیم و ما در دیدارهای دوجانبه و چندجانبه نیز این مشکلات را اعلام کردیم.

وی با بیان اینکه ما به این مسیر ادامه می‌دهیم، به مصوبات نشست‌های پیشین این گروه در وین و آمریکا اشاره کرد و گفت: موفقیت مصوبات مطرح شده منوط به این است که ما مشکلاتی را که در مسیر آتش‌بس،‌ایجاد وحدت ملی، گفت‌وگوهای سوری- سوری و رجوع به آرای مردم سوریه برای تعیین سرنوشت‌شان وجود دارد را ببینیم و این مشکلات رفع شود.

جابری انصاری افزود: ایران با سیاست‌های اصولی خود رایزنی و گفت‌وگو با گروه‌های بین‌المللی از جمله گروه تماس سوریه را برای حل بحران این منطقه ادامه می‌دهد.

هیچ‌گونه سفر رسمی از سوی مقتدی صدر به ایران انجام نشده است

وی در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر سفر مقتدی صدر به ایران در طی روزهای اخیر نیز گفت:‌ در محدوده زمانی که مورد اشاره شد هیچ‌گونه سفر رسمی از سوی مقتدی صدر به ایران انجام نشده و هیچ‌گونه دیدار رسمی نیز با مقامات ایرانی نداشته است.

وی در عین حال افزود: البته برخی از بستگان ایشان در شهرهای ایران مستقر هستند و به شکل غیررسمی این رفت و آمدها انجام می‌شود ولی تأکید دارم که هیچ‌گونه سفر رسمی برای رایزنی با ایران از سوی مقتدی صدر انجام نشده است.

رایزنی‌های مستمری بین ایران و روسیه در جریان است

جابری انصاری در پاسخ به این سوال که روز گذشته خبری منتشر شد که ایران و روسیه در مورد نقض آتش‌بس در سوریه رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایی داشتند، اظهار کرد: رایزنی‌های مستمری بین ایران و روسیه در ارتباط با مسائل روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای در جریان است.

وی توضیح داد: در آخرین گفت‌وگوها بین مقامات وزارت امور خارجه دو کشور آخرین تحولات صحنه سوریه مورد بررسی قرار گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به موضوع آتش‌بس در سوریه و نقض آن از سوی گروه‌های تروریستی در این کشور، گفت: بر اساس نشست‌های وین در سوریه در این کشور اعلام آتش‌بس شد ولی سازوکار مناسب برای ضمانت آن پیش‌بینی نشد. ما از همان ابتدا گفتیم که یکی از مشکلات طرح‌های صلح و آتش‌بس در سوریه این است که یک طرف بحران سوریه دولت سوریه است که آدرس مشخصی دارد و باید به تعهداتش عمل کند ولی طرف مقابل دولت سوریه در این جریان آدرس مشخصی ندارد و عملاً چه تضمینی وجود دارد که توافقات صورت گرفته را مراعات کند و آن را اجرایی کند؟

وی گفت: ما در بحث آتش‌بس و توافق‌هایی که در این ارتباط شد این پیش‌بینی و ارزیابی را داشتیم که التزامی از سوی جریانات مقابل دولت سوریه در زمینه آتش‌بس وجود ندارد و این یکی از مشکلات اساسی است که روند صلح در سوریه با آن مواجه است.

جابری انصاری در این گفت‌وگوی مطبوعاتی با خبرنگاران همچنین با اشاره به سفر قریب‌الوقوع نخست وزیر ژاپن به تهران در مورد زمان قطعی این سفر، گفت: موقعی که زمان انجام این سفر قطعی شد در مورد آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

اخبار تکمیلی متعاقباً ‌ارسال می‌شود.

[ منبع این خبر سایت ایسنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «با ادامه روند کارشکنی‌های عربستان، امکان اعزام زائران به حج فراهم نیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X