احتمالا داماد اردوغان نخست وزیر تركیه می شود

'مسعود رضايي' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا،در خصوص گمانه زني ها براي انتخاب جانشين داوود اوغلو اظهار داشت : با بررسي هاي انجام شده و طبق رايزني هايي كه در حزب عدالت و توسعه صورت گرفته، به نظر مي رسد جايگزين احتمالي داوود اوغلو، داماد اردوغان 'برات آلبايراك' سياستمدار 38 ساله باشد.
وي افزود: به طور يقين با ادامه چنين روندي شاهد يكدست شدن نظام سياسي تركيه با محوريت شخص رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري تركيه خواهيم بود، به شكلي كه قدرت تصميم گيري او در اركان مختلف كشور بيش از پيش احساس خواهد شد.
احمد داوود اوغلو ،نخست ‌وزير تركيه روز پنجشنبه گذشته (16 ارديبهشت/پنجم ماه مي) از رهبري حزب عدالت و توسعه كناره گيري و اعلام كرد كه در نشست فوق‌العاده اين حزب براي تعيين رهبر جديد نامزد نخواهد شد.
استعفاي داوود اوغلو از نخست وزيري و رياست حزب عدالت و توسعه به عنوان حزب حاكم در تركيه، علاوه بر آشكارسازي شكاف هاي سياسي ميان رئيس جمهوري و نخست وزير اين كشور، عرصه سياسي بين المللي را نيز به چالش كشيد.

***چشم انداز فضاي سياسي تركيه
قائم مقام مركز مطالعات خليج فارس در مورد چشم انداز فضاي سياسي تركيه گفت: عرصه براي فعاليت هاي رسانه اي و مطبوعاتي با توجه به پرونده هاي اخيري كه برخي دست اندركاران رسانه اي تركيه گشوده شده است، بيش از پيش تنگ تر خواهد شد و تقابل بيشتر با كردها و ادامه عمليات نظامي در جنوب شرق تركيه و نبرد با 'پ ك ك' كه در افق سياسي تركيه هيج راه حلي براي آن موجود نيست، افزايش خواهد يافت.

***ريشه هاي اختلاف ميان داوود اوغلو
رضايي در مورد ريشه اختلاف داوود اوغلو و اردوغان گفت: ريشه اختلاف هاي اين دو مقام سياسي تركيه، مربوط به تئوري سياسي است كه اردوغان به شدت آن را پيگيري مي كند و آن تئوري همانا ايجاد نظام رياستي به جاي پارلماني در تركيه است.
وي افزود:اردوغان در تلاش است تا نظام پارلماني تركيه را به نظام رياستي تغيير دهد و داوود اوغلو مخالف چنين برنامه‌اي است.
وي ادامه داد: در حال حاضر تركيه بر مبناي نظام پارلماني اداره مي شود. بر اساس اين نظام پس از برگزاري انتخابات پارلماني ، در صورتي كه حزب پيروز در انتخابات نتواند 50 درصد آرا را به دست بياورد، ملزم به ايجاد ائتلاف با ساير احزاب است.
اين نظام كه در آن تقسيم قدرت سياسي پيش بيني شده با نقطه نظرهاي اردوغان، همخواني ندارد و او در پي تغيير نظام سياسي كشور به نظام رياستي است .
رضايي افزود: مسلما اين نوع ديدگاه خاص و تنگ نظرانه به هيچ وجه با نظام پارلماني هماهنگي ندارد، مخصوصا كه ساير احزاب تركيه مانند حزب جمهوري خواه خلق، حزب حركت ملي و حزب دموكراتيك خلق ها به هيچ وجه با اين سياست همراه نيستند.
در نظام رياستي همانند آمريكا، حزب پيروز در انتخابات با هر ميزان راي مي تواند دولت را در دست گيرد و با توجه به اين كه در سالهاي اخير همواره حزب عدالت و توسعه داراي اكثريت نسبي از آرا در انتخابات تركيه بوده، پس اين نوع از نظام سياسي مطلوب نظر اردوغان است.
اما، عمده اختلاف نخست وزير با رئيس جمهور در اين است كه با تحقق چنين نظامي جايگاه و پايگاه شخص داوود اوغلو به عنوان رئيس قوه مجريه به شدت تقليل خواهد يافت و اين قاعدتا براي فردي چون داوود اوغلو كه سال ها مناصب بالا را پي در پي پشت سر گذاشته تا به اين مرحله از قدرت برسد به هيچ وجه خوشايند نيست.

***عامل كناره گيري داوود اوغلو از قدرت
مسعود رضايي در مورد عامل كناره گيري داوود اوغلو از قدرت گفت:استعفاي نخست وزير تركيه را بايد با نگاه وسيع تري نسبت به حزب عدالت و توسعه و روابط بين اعضا و ياران سابق اين حزب با رجب طيب اردوغان بررسي كرد.
وي گفت: مي توان از فتح الله گولن ياد كرد كه يك فعال سياسي و مذهبي بزرگ تركيه محسوب مي شود و روزگاري از هم پيمانان اردوغان به شمار مي رفت، اما به دليل اختلاف هاي وي با اردوغان ، گولن دست به تبعيد خودخواسته زد و هم اكنون در پنسيلوانيا به سر مي برد و از دو سال پيش اختلاف هاي ميان اين دو، شدت بيشتري پيدا كرده است.
عبدالله گل رئيس جمهوري سابق تركيه، نمونه ديگري از حلقه ياران نزديك اردوغان طي سال هاي متمادي است كه تابستان سال گذشته ضمن انتقاد از سياست هاي منطقه اي اردوغان، خواهان بهبود روابط با كشورهاي خاورميانه و از جمله مصر و ليبي، همچنين بازنگري در سياست هاي منطقه اي تركيه و اتخاذ نگاهي واقع بينانه در اين باره شد.
قائم مقام مركز مطالعات خليج فارس افزود: اين موضع گيري ها با واكنش شديد اردوغان مواجه شده تا جايي كه به صورت غيرمستقيم به وي اهانت كرده و او را فردي بزدل و خائن در پي منافع شخصي خود خطاب كرد.

*** پيامدهاي كناره گيري داوود اوغلو
قائم مقام مركز مطالعات خليج فارس در مورد پيامدهاي كناره گيري داوود اوغلو گفت:با آشكار شدن اختلاف هاي ميان داوود اوغلو و اردوغان شاهد بوديم كه كميته اجرايي حزب حاكم عدالت و توسعه تركيه هفته گذشته به جهت همين اختلاف ها و با توجه به نفوذ بسيار بالاي اردوغان، اختيارات داوود اوغلو را در تعيين مسئولان محلي حزب از او سلب كرد كه اين امر ضربه سختي بر جايگاه و موقعيت شخص وي به شمار مي رفت.
رضايي افزود: يكي از پيامدهاي عمده كناره گيري داوود اوغلو از قدرت، مساله پيمان اخيري بود كه دولت تركيه با اتحاديه اروپا پيرامون پناهجويان منطقه منعقد كرده است .
بر اساس اين پيمان كه داوود اوغلو آن را با اتحاديه اروپا منعقد كرده، مقرر شد تا در ازاي لغو رواديد سفر شهروندان تركيه به اروپا و پرداخت مبلغ شش ميليارد دلار به تركيه، تعدادي از پناهجويان در اروپا دوباره به تركيه برگردانده شوند و همين طور در مقررات ضد تروريسم تركيه نيز تغييراتي ايجاد شود.
رضايي گفت: از سوي ديگر پس از اعلام داوود اوغلو مبني بر كناره گيري از پست نخست وزيري، اردوغان در اجتماع هواداران خود عنوان كرد كه به هيچ وجه خواهان تغيير در مقررات ضد تروريسم تركيه نيست كه اين خود مي تواند افق توافقنامه مذكور را تيره و تار كند.
وي در مورد پيامدهاي كناره گيري داوود اوغلو از قدرت در منطقه نيز اظهار داشت: با يكپارچگي صورت گرفته در راس هرم حزب عدالت و توسعه و به تبع آن حاكميت تركيه پس از اين جريان، شاهد تداوم هرچه بيشتر سياست هاي مخرب و غير سازنده خواهيم بود.
قائم مقام مركز مطالعات خليج فارس گفت :بر مبناي اين سياست و نگاه، تركيه همچنان در شمال سوريه داراي نقش محوري در حمايت هاي لجستيكي و نظامي از گروه هاي معارض سوري را خواهد داشت.نمونه بارز اين سياست، حضور عمر عبدالله فرمانده گروه تروريستي معروف به سلطان عبدالحميد يكي از گروه هاي وهابي تركمان هاي سوريه است كه با جبهه النصره همپيماني وسيعي دارد.
وي چندي پيش به دعوت انجمن آناتولي سلجوقي و در سالن شهرداري شهر ملطيه سخنراني كرد و اين انجمن با اعطاي لوح يادبودي از وي تقدير به عمل آورد!

*** واكنش هاي ابر قدرت ها به اين كناره گيري
رضايي در مورد واكنش قدرت هاي جهاني به كناره گيري داوود اوغلو گفت : سخنگوي وزارت خارجه آمريكا هم درباره تصميم داوود اوغلو مبني بر كناره گيري از پست نخست وزيري گفت كه او شريك خوبي براي آمريكا بود و ما از وي تشكر مي كنيم.
الكسي پوشكف رئيس كميته سياست خارجي پارلمان روسيه نيز اظهار داشت، اين استعفا هيچ تاثيري بر روابط آنكارا - مسكو نخواهد داشت، زيرا كه تصميم ها و اقدام هاي رجب طيب اردوغان همواره كليدي بوده و بحران موجود به سبب تصميم گيري هاي شخص رئيس جمهوري ايجاد شده است.
خاورم**7074**1579

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «احتمالا داماد اردوغان نخست وزیر تركیه می شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X