روايت تبرئه ورزشكاري كه راه خانه اش را گم كرد؛ از دو و ميداني زده شدم

ملدونيوم از آغاز سال 2016 ميلادي در فهرست مواد ممنوعه قرار گرفت و نام بسياري از ورزشكاران را به پرونده هاي دوپينگ باز كرد.
ماريو شاراپووا تنيسور روسي مشهورترين و نخستين ورزشكاري بود كه آزمايش دوپينگ او به دليل مصرف اين دارو اعلام شد و پس از آن پاي بسياري از ورزشكاران ديگر در جهان كه اكثر آنها روسي بودند نيز به اين پرونده كشيده شد. در ايران نيز تست دوپينگ مهدي زماني دونده 400 متر كشورمان و دارنده مدال طلاي 400متر و مدال نقره 4 در 400 متر داخل سالن آسيا، به علت استفاده از اين دارو مثبت اعلام شد.
پس از گذشت مدتي از مثبت اعلام شدن آزمايش دوپينگ زماني و به دنبال اعتراضات بسياري از ورزشكاراني كه دچار همين مشكل شده بودند، ستاد جهاني مبارزه با دوپينگ اعلام كرد كه اگر ميزان ملدونيوم موجود در آزمايش ورزشكاري كمتر از يك ميلي گرم باشد، آن ورزشكار تبرئه خواهد شد و به اين ترتيب زماني پس از نزديك به دو ماه، توانست به ميادين بازگردد اما با دلي پردرد و گلايه هاي بسيار.
زماني در رقابت هاي آغاز فصل دو و ميداني كه هفته گذشته در شيراز برگزار شد در ماده تخصصي خود ندويد و به جاي آن در دوي 100 متر شركت كرد. اگرچه اين ورزشكار در دوي 100 متر عنوان نهم را به دست آورد و با زمان 10 ثانيه و 90 صدم ثانيه نتيجه بدي نيز ثبت نكرد، به دليل نا آماده بودنش از حضور در دوهاي 200 و 400 متر انصراف داد.
اين دونده از پشت كردن دوستان دو و ميداني كارش در مدتي كه بحث دوپينگ او مطرح بود ناراحت است و مي گويد از دو و ميداني زده شده. از رسانه هايي كه به گفته خودش آبرويش را برده اند نيز به شدت گلايه مي كند و مي گويد حالا كه تبرئه شده ام هيچكدام از آن رسانه ها كاري به كارم ندارند.
زماني در گفت و گو با ايرنا درباره اتفاقاتي كه منجر به مثبت شدن آزمايش و سپس تبرئه اش شد، اظهار داشت: اتفاقات مربوط به دوپينگ، مرا از زندگي و ورزش خيلي عقب انداخت. اتفاقات عجيب و غريبي برايم رخ داد كه شايد براي نخستين بار در ايران براي كسي پيش آمده باشد. من از يك مكمل استفاده مي كردم كه مجاز بود و اكثر دو و ميداني كاران نيز از آن استفاده مي كردند. دقيقا در دوراني كه فدراسيون ما نه رئيس داشت و نه دبير و نه كميته پزشكي، ليست جديد داروهاي ممنوعه اعلام شد و كسي نبود كه به ما اطلاع دهد. پس از مدتي يكي از ورزشكاران كه خودش هم از اين دارو استفاده مي كرد از طريق اخبار رسانه ها متوجه شد كه اين دارو نيز در بين مواد ممنوعه قرار گرفته است و به من هم اين موضوع را اطلاع داد. من نيز بلافاصله به ديگران اطلاع دادم تا ديگر از اين دارو استفاده نكنند.
وي افزود: در مسابقات داخل سالن قهرماني كشور كه بهمن 94 برگزار شد، براي نزديك به چهلمين بار در دو سال اخير آزمايش دوپينگ دادم و خيلي هم از نتيجه آن مطمئن بودم. پس از اينكه از مسابقات داخل سالن قهرماني آسيا بازگشتم تمريناتم را براي كسب ورودي المپيك آغاز كردم اما پس از گذشت نزديك به يك هفته با من تماس گرفتند كه بايد در جلسه ستاد ملي مبارزه با دوپينگ شركت كنم. آنقدر اين تماس به من فشار آورد كه مسير خانه ام را گم كردم. تا صبح فرداي آن روز به اين موضوع فكر مي كردم كه چه دارويي استفاده كرده ام كه نتيجه آزمايش دوپينگ مثبت شده است تا اينكه در جلسه به من گفتند داروي ملدونيوم مصرف كرده ام. درحالي كه آخرين بار شهريور 94 اين دارو را مصرف كرده بودم و پس از نزديك به پنج ماه، نتيجه آزمايش دوپينگ مثبت شد.
اين دونده 400 متر درباره روند تبرئه شدنش گفت: بسياري از ورزشكاران بزرگ دنيا و به خصوص روسيه نيز درگير اين مشكل شدند. همين موضوع باعث شد مسئولين ورزش روسيه و وكلاي بسياري از ورزشكاراني كه تست دوپينگ آنها مثبت اعلام شده بود و حتي خود شركت توليد كننده داروي ملدونيوم اين موضوع را پيگيري كنند. در نهايت نيز ستاد جهاني مبارزه با دوپينگ اعلام كرد كه ورزشكاراني كه ميزان ملدونيوم موجود در آزمايش آنها كمتر از يك ميلي گرم باشد از اتهام دوپينگ تبرئه مي شوند. من هم اين مسئله را پيگيري كردم و مشخص شد ميزان ملدونيوم آزمايش من صد ميكرو كربن بود و شايد اگر دو ساعت ديرتر آزمايش مي دادم نتيجه منفي مي شد.
زماني در پاسخ به اين سوال كه در مدتي كه همه فكر مي كردند دوپينگي هستيد چه شرايطي داشتيد؟ خاطرنشان كرد: در مدتي كه بين مثبت اعلام شدن نتيجه آزمايش دوپينگ تا تبرئه من گذشت فقط دو سه جلسه و آن هم براي سلامتي خودم تمرين كردم و به كلي از ورزش حرفه اي دور بودم. افراد زيادي را هم شناختم. هميشه مي گويند در سختي مي توان ديگران را شناخت. خيلي ها بودند كه من به آنها گفتم كه اين دارو ممنوعه شده است اما وقتي تست دوپينگ من مثبت شد حتي با من تماس نگرفتند تا دلداري بدهند. از كل جامعه دو و ميداني شايد فقط سه يا چهار نفر به من زنگ زد. انقدر به من فشار آمد كه از دو و ميداني زده شدم. از طرف ديگر به هيچ عنوان رسانه هايي كه سعي كردند آبروي من را ببرند نمي بخشم. وقتي نتيجه آزمايش مثبت شد رسانه ها منتظر نماندند كه حكم محروميت من صادر شود اما خبر دوپينگي شدنم را اعلام كردند ولي از روزي كه تبرئه شدم هيچكس به اين موضوع توجه نكرده است.
زماني ادامه داد: در اين مدت انقدر عصبي بودم كه حتي نمي توانستم به خانه بروم و چند شب را تا صبح در خيابان ها مي چرخيدم. حالا هم كه تبرئه شده ام مي خواهم براي كسب سهميه المپيك تلاش كنم اما بعيد مي دانم فدراسيون هم از من حمايت كند.
زماني كه به شدت از رسانه ها گلايه دارد گفت: خبرنگاراني كه آبرويم را بردند نمي بخشم و آنها را به خدا واگذار مي كنم. جالب اينجاست كه وقتي تست دوپينگ مثبت اعلام شد 30 خبرنگار روزي 300 بار به من زنگ مي زدند اما حالا هيچ كاري با من ندارند.
ورزشي** 2024** 1701

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روايت تبرئه ورزشكاري كه راه خانه اش را گم كرد؛ از دو و ميداني زده شدم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-ورزشی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X