دبیرخانه «خانه» شهرهای اسلامی در كاشان گشایش یافت

به گزارش ایرنا رئیس مجمع جهانی شهرهای اسلامی در این آیین اظهار كرد: عنوان دبیرخانه دائمی خانه شهرهای اسلامی، براساس پروتكل سه جانبه میان مجمع جهانی شهرهای اسلامی
(WAIC)، بنیاد جهانی رهبران شهری (ICL) و شهرداری كاشان سال گذشته در اجلاس شهرداران با موضوع شكوفایی شهری در دفتر سازمان ملل اجلاس وین امضا و كاشان به عنوان محل استقرار این دبیرخانه انتخاب شد.
مسعود نصرتی افزود: كاشان براساس برخورداری از ویژگی خانه های اسلامی تنها برای ایران نیست و در مجمع به دنبال آن هستیم این ویژگی ها را به جهان معرفی كنیم.
وی وجود 800 خانه تاریخی شناسایی شده در این شهرستان را پتانسیلی ارزشمند برای این شهر برشمرد و تاكید كرد: 130 باب از این خانه ها در برنامه مرمت و برنامه ریزی برای احیا قرار دارد.
شهردار كاشان نیز در این آیین هدف از ایجاد دبیرخانه «خانه» در شهر كاشان را شناسایی و احیای ارزش ها و بازخوانی هویت اسلامی در معماری خانه و منظر شهرهای جهان اسلام، استفاده از ظرفیت های شهر تاریخی، فرهنگی و مذهبی كاشان برای معرفی در عرصه ملی و جهانی و ارائه الگوهای شهرسازی و معماری اسلامی پایدار عنوان كرد.
سید محمدناظم رضوی افزود: ایجاد شرایطی مناسب برای تبادل تجربه ها و دانش علمی، اسلامی و بنیادین به منظور تسریع حركت شهرهای جهان اسلام به سوی توسعه پایدار با محوریت معماری خانه و مفاهیم بنیادین آن در دین مبین اسلام از دیگر اهداف ایجاد دبیرخانه در كاشان است.
مجمع جهانی شهرهای اسلامی (WAIC) با حمایت برنامه اسكان بشر ملل متحد با هدف ارتقای ارزش های مربوط به توسعه پایدار و كیفیت زیست، ارتقای هویت اسلامی و درك ارزش های بنیادی تاریخی، ساختاری و كالبدی آن در سال 1392 شكل گرفت.
ایجاد انجمنی برای تبادل رویكردهای مربوط به شهرهای اسلامی پایدار از نقطه نظر فن آوری، علمی، مدیریتی، فرهنگی و معنوی، ایجاد زمینه هایی برای آموزش پژوهش محور و بررسی ماهیت تكاملی شهرهای اسلامی از دیگر اهداف ایجاد این مجمع بود.
350 شهر از 58 كشور عضو این مجمع هستند.
3009/6021

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دبیرخانه «خانه» شهرهای اسلامی در كاشان گشایش یافت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X