ديپلماسي فرهنگي تنها راه برون رفت از بحران هاي سياسي است

شعله آيگون مديركل انتشارات وزارت گردشگري تركيه روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: ديپلماسي فرهنگي امروز مي تواند بهترين ابزار براي برون رفت از بحران هاي سياسي باشد كه در نتيجه آن سوء تفاهمات رهبران سياسي كشورها برطرف شود.
وي كه كشورش به عنوان ميهمان ويژه در بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران شركت كرده است، رويدادهايي چون برگزاري نمايشگاه كتاب را يكي از ابزارهاي ديپلماسي فرهنگي خواند و گفت: كتاب و و كتابخواني و برگزاري نمايشگاه هاي بين المللي كتاب براي معرفي فرهنگ يك كشور مي تواند از ابزارهاي كارآمد باشد.
آيگون تصريح كرد: اين راه قادر خواهد بود براي ايجاد تفاهم ميان ملت ها موثر واقع شود تا بهتر بتوانند يكديگر را درك كرده و از تعارض احتمالي ميان خود بپرهيزند.
وي كه وزاتخانه اش با بش از يكصد عنوان كتاب و ده ها نشريه در نمايشگاه بين المللي كتاب تهران شركت كرده، ادبيات دو كشور ايران و تركيه را بسيار غني و مملو از وجوه مشترك خواند و افزود: ملت هاي ايران و تركيه با مراجعه به ادبيات يكديگر بهتر مي توانند به درك درستي از يكديگر نائل آمده و با استفاده از اين ابزار (كتاب و ادبيات) به عنوان ابزار ديپلماسي فرهنگي در تقريب هرچه بيشتر ميان خود و دولت هايشان بكوشند.
ْآيگون، از گردشگري نيز به عنوان ابزار ديگر در حوزه ديپلماسي فرهنگي نام برد و خاطرنشان كرد: ملت ها، علاوه بر مطالعه آثار ادبي يكديگر، با سفر به كشورهاي هم و بازديد از دستاوردهاي كهن و نوين نيز مي توانند؛ بر درك و تفاهم ميان خود افزوده، آلام و دردهاي ناشي از بحران و نابساماني هاي برآمده از سوء تفاهات سياسي را التيام بخشند.
مديركل انتشارات وزارت گردشگري تركيه در اين خصوص افزود: ادبيات هر كشور همانگونه كه در گسترش فرهنگ بردباري، عشق و انسان دوستي و نيز ارزش هاي انساني در ميان مردم آن كشور موثر است، مي تواند اين حس و نياز مشترك انساني را در ديگر ملت ها نيز برانگيخته و از خشم، خشونت و خصومت ميان ملت ها نسبت به يكديگر بكاهد.
آيگون، با تشكر از دولت جمهوري اسلامي ايران براي دعوت ويژه از حوزه نشر تركيه براي شركت در نمايشگاه بين المللي كتاب تهران، برگزاري اين نمايشگاه را ابزاري قوي براي ايجاد تفاهم ملت ها، به ويژه دو ملت تركيه و ايران خواند و افزود: دولت تركيه با علم به قدرت ديپلماسي فرهنگي كتاب و نقش آن در ايجاد تفاهم ملت ها، هر ساله در نمايشگاه تهران شركت مي كند.
بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران از 15 تا 25 ارديبهشت در شهر آفتاب برپا شده است.
اروپام**1378**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ديپلماسي فرهنگي تنها راه برون رفت از بحران هاي سياسي است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X