اقتصاد عشايري- گردشگري استان به سمت اكو كمپ ها هدايت شود

به گزارش ايرنا، كريم حاجي زاده روز دوشنبه در نشستي با خبرنگاران استان اردبيل در زمينه برگزاري ششمين جشنواره ملي كوچ عشاير همچنين بر ضرورت بازشناسي آيين ها، سبك زندگي و تقويت اقتصاد جامعه عشايري تاكيد كرد.
وي گفت: فعاليت هاي جامعه عشايري جزو زيرشاخه هاي كشاورزي و در واقع اقتصاد تنزيلي است (با ظرفيت توليد كم) كه بايد با استفاده از اقتصادهاي تكميلي مانند صنعت گردشگري نسبت به تقويت آنها اقدام شود.
وي با تاكيد بر بازشناسي ارزش ها، فرهنگ، سبك زندگي و آيين هاي جامعه عشايري افزود: برگزاري برنامه هايي مانند جشنواره ملي كوچ عشاير با رويكرد اقتصادي مي تواند جامعه عشايري را تقويت و در كنار آن تعامل فرهنگي بين جامعه سنتي و صنعتي ايجاد كند.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل ادامه داد: اولويت اول زندگي بشر امروز حفظ زيست كره است و جامعه عشايري طي سال ها نحوه زندگي خود را با نظم طبيعت تنظيم كرده و از اين رو مي تواند در شرايط كنوني الگويي براي برنامه ريزي ها باشد.
او از زندگي عشايري به عنوان نمونه موفق رابطه انسان با طبيعت نام برد و بيان كرد: كوچ عشاير تابع اراده فرد نيست و وابسته به شرايط اقليمي است؛ حركت به سمت ييلاق و قشلاق به شرايط زيستي وابسته بوده و در واقع كوچ يك ضرورت است كه با توجه به طبيعت، انسان، حيوان و گياه سازمان مي يابد.
حاجي زاده اضافه كرد: در چنين شرايطي برگزاري آيين هاي مختلف از جمله جشنواره هاي عشايري با رويكرد اقتصاد محور مي تواند در جلب توجه پژوهشگران، گردشگران و مسوولان موثر واقع شده و از طرف ديگر آنها را در برابر شرايط دشوار اقتصادي بيمه كند.
وي همچنين عنوان كرد: در كنار اين اقدام ها بايد نسبت به تقويت زيرساخت ها نيز اقدام شود چرا كه اين استان براي ميزباني حجم عظيم گردشگران فراهم نيست اما مشاركت بيشتر بخش خصوصي، تشكل هاي غيردولتي و مركزهاي علمي مي تواند كمبودها را پوشش دهد.
ششمين جشنواره ملي كوچ عشاير 22 ارديبهشت ماه در منطقه جعفرآباد شهرستان بيله سوار برگزار مي شود.
شهرستان بيله سوار در 210 كيلومتري شمال اردبيل قرار دارد و منزلگاه ايل شاهسون (سومين ايل بزرگ كشور) است.
8123/6016

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اقتصاد عشايري- گردشگري استان به سمت اكو كمپ ها هدايت شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X