نخست وزیر ژاپن به زودی به ایران سفر می‌کند

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدعباس عراقچی در اولین سمپوزیوم مشترک ایران و ژاپن با عنوان «زنان، صلح و توسعه پایدار» که صبح امروز (دوشنبه) با حضور مولاوردی،‌ معاون رئیس جمهور و امور زنان و خانواده، آکیه آبه، همسر نخست‌وزیر ژاپن برگزار شد، با بیان اینکه ایران و ژاپن هر دو در جهت رشد و توسعه پایدار با یکدیگر همکاری می‌کنند، گفت: توجه به رشد و توسعه پایدار، رشد چشمگیر مشارکت زنان در تمام بخش‌های اجتماعی و سیاسی را باعث شده است.

عراقچی گفت: از این که روابط دو اندیشکده بنیاد صلح ساساکاوا و دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی به این درجه از بلوغ و شکوفایی رسیده است که نشست های خود را با حضور مقامات بلندپایه از دو کشور برگزار می کنند بسیار خوشوقتم. خوشحال هستم که این روابط در زمان سفارت اینجانب در توکیو ایجاد و آغاز گردید.

وی ادامه داد: کمتر از سه هفته پیش پس از آن که خانم دکتر کیوکو هوریه مراسم چای سنتی ژاپن را در یکی از موزه های تهران اجرا نموده و نحوه پوشیدن کیمونو را نمایش داد، ایشان را در منزل سفیر ژاپن ملاقات نمودم. با خانم هوریه اولین بار از طریق شاهزاده میکاسا عموی محترم امپراطور ژاپن که از علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ و هنر ایران می باشد آشنا شدم.

عراقچی گفت: محققان ژاپنی در زمینه مسائل اجتماعی و فرهنگی ایران تحقیقات وسیعی انجام داده اند و جالب آن که در این میان نقش استادان و ایران شناسان خانم بسیار شاخص است. در راس این اساتید خانم امیکو اوکادا قرار دارد که از پیش کسوتان این حوزه است و شامل جوان ترهایی همچون خانم آیانو ساساکی و خانم بوکو فوجیموتو می شود که از آثار سعدی و نظامی و خیام و شاهنامه فردوسی گرفته تا آثار نویسندگان معاصر همچون صادق هدایت، جمالزاده و جلال آل احمد را به زبان ژاپنی ترجمه کرده اند.

سفیر سابق ایران در ژاپن اضافه کرد: روابط دو ملت ایران و ژاپن قدمتی بیش از هزار سال دارد و تعاملات انسانی آنها به واسطه جاده ابریشم همواره برقرار بوده است و به همین دلیل است که قرابت های فرهنگی بین دو ملت بسیار است.

وی گفت: علی رغم قرار گرفتن در دو انتهای شرق و غرب آسیا، فرهنگ اصیل شرقی در هر دو ملت بروز و ظهور دارد و اشتراکات زیادی را بین دو طرف ایجاد کرده است. فرهنگی که از ویژگی های آن تلاش برای حفظ هویت شرقی، استحکام خانواده، حاکمیت اخلاق و از همه شناخته شده تر نوع دوستی و صلح طلبی است. از مثال های بارز این شباهت فرهنگی، روحیه حق طلبی و حمایت از ضعیفان است که در ژاپن سامواریی ها را پدید آورد و در ایران عیاران و جوانمردان را.

عراقچی گفت: تاکید می کنم مناسبات نزدیک و خوب ایران و ژاپن ریشه هایی بس عمیق تر از نفت و انرژی ایرانی و یا خودرو و تکنولوژی های نوین ژاپنی دارد. روابط اقتصادی دو کشور که اکنون و پس از رفع تحریم ها در مسیر یک تحول بنیادین قرار گرفته است.

وی با قریب الوقوع بودن سفر نخست وزیر ژاپن به ایران اظهارد داشت: سفرها و ملاقات های وزرای خارجه، جناب آقای ظریف و جناب آقای کیشیدا، روال مستمری پیدا کرده و مناسبات سیاسی دو کشور را تثبیت نموده است و با تشکیل شورای همکاری ایران و ژاپن، امضای سند حمایت متقابل از سرمایه گذاری، سفر وزیر اقتصاد ایران به توکیو و بسیاری رفت و آمدهای دیگر، مسیر بالفعل شدن ظرفیت های بالقوه در روابط دو کشور، که بی شمار هستند، آغاز گردیده است.

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: آرمان برقراری توسعه پایدار به عنوان برآیند نهایی اهداف ۲۰۳۰ بر مبنای توسعه اقتصادی، توسعه اجتماعی و محیط زیست پایدار استوار است و این سه هر کدام به نوبه خود به سطح مشارکت فعال جمعیت زنان تکیه دارند و بی شک دستیابی به این سه هدف به صورت موازی و همزمان، بدون حضور فعال، متناسب، و متوازن این جمعیت در هر سه عرصه ناممکن خواهد بود.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر پشتوانه اعتقادی خود مبنی بر برابری زن و مرد در شأن و کرامت انسانی، که در اصول ۲۰ و ۲۱ قانون اساسی تجلی یافته است، طی سی و هفت سال گذشته به ارتقای جایگاه زنان و توانمندسازی آنان اهتمام بسیاری نموده و در برنامه های توسعه‌ای خود همواره این امر را مورد توجه قرار داده است و حاصل این توجه، رشد چشمگیر سطح مشارکت زنان در تمامی حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بوده است.

عراقچی گفت: در اجرای کامل و مؤثر دستورکار ۲۰۳۰ توسعه پایدار، دو ملت ایران و ژاپن فرصت های خوبی برای همکاری دارند و تجربیات دو ملت از آثار و نتایج جنگ بر زنان و کودکان و سیاست های صلح طلبانه دو کشور علیه اشاعه سلاح های کشتار جمعی، زمینه خوبی را برای همکاری های ایران و ژاپن در سطوح دولتی، مردمی، و سازمان های غیردولتی فراهم آورده است و در این میان افق همکاری در حوزه زنان و کودکان روشن تر است.

وی ادامه داد: جای تاسف بسیار است که اکنون خشونت و افراط گرایی به عنوان بزرگترین دشمن توسعه پایدار باعث شده است تا پیشرفت و ارتقای زنان در مناطق درگیر مناقشه در خاورمیانه و به ویژه در فلسطین، سوریه، ‌ عراق و ‌یمن افول پیدا کرده، و در برخی موارد حتی متوقف گردد. در آستانه برنامه ریزی و تلاش جامعه بین الملل برای نیل به "آینده ای که می خواهیم"، زنان این کشورها شاهد متلاشی شدن خانواده های خود در جریان حملاتی هستند که با نابودی زیرساخت های ملی و گسترش ناامنی، آنان و کودکانشان را بی خانمان و سرگردان نموده و در معرض مرگ، معلولیت، گرسنگی، محرومیت از آموزش، فقر و مهاجرت اجباری قرار داده است و اینها چالش هایی است که تاثیرات منفی خود را تا سال ها و حتی نسل ها بر زنان و کودکان این کشورها بر جای خواهد گذارد.

عراقچی اظهار داشت: واقعیت آن است که توسعه پایدار جهانی منوط به صلح پایدار است و در فضای جنگ و ناامنی، خشونت و افراطی گری، و فقر و عقب ماندگی، فرصتی برای توسعه و توانمند سازی انسان ها باقی نخواهد ماند و جمهوری اسلامی ایران معتقد است تقویت همکاری های دوجانبه و چندجانبه به منظور مقابله با موانع توسعه پایدار را یک اولویت اصلی در سیاست خارجی خود می داند و بدین لحاظ آمادگی خود را برای تقویت همکاری با دیگر کشور ها، بخصوص ژاپن، اعلام می دارد.

وی گفت: اطمینان دارم که زنان حامی صلح در ایران، زنان ژاپنی را در کنار خود خواهند یافت. و اکنون حضور سرکار خانم آبه در این نشست گویای پیام همکاری بین دو کشور برای صلح و دوستی در عصر مدرن است.

 

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نخست وزیر ژاپن به زودی به ایران سفر می‌کند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X