اختلاف تاریخی مدیریت شهری و وزات نیرو تمام شود

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا جاوید در نخستین کنفرانس ملی «احیا و ساماندهی رودخانه‌های شهری» با بیان اینکه چه در مدیریت شهری و چه در وزارت نیرو حواسمان باشد اولویت‌های پایتخت ایران در زیر زمین است، گفت: شهر تهران در نیم قرن اخیر بر مبنای طرح‌های توسعه‌ای و راهبردی اداره شده است.

وی با اشاره به اولین طرح جامع شهر تهران که به توسعه بزرگراهی در پایتخت تاکید داشت، ادامه داد: طرح سوم جامع شهر تهران به فتوگرافی اصلی شهر یعنی بازگشت به طبیعت و ساماندهی روددره‌ها و جمع‌آوری آب‌های سطحی تاکید ویژه داشته است.

دبیر کنفرانس احیا و ساماندهی رودخانه‌های شهری با بیان اینکه در تهران ۸ رودخانه اصلی از غرب تا شرق وجود دارد، بیان کرد: در غرب تهران روددره وردآورد و در شرق تهران روددره‌های دارآباد و سرخه‌حصار بر مبنای طرح جامع سوم پایتخت محوری برای توسعه شهر شدند.

وی با اشاره به اینکه در گذشته رودخانه‌های شهر محلی برای انباشت زباله و آسیب‌های اجتماعی بود، یادآور شد: در سال‌های گذشته روددره‌ها به محیطی نامطلوب در کلانشهر تهران تبدیل شده بود اما با محور قرارگرفتن آنها در طرح جامع سوم مدیریت شهری توانست در زمان کوتاهی این نگاه و رویه را تغییر داده و در بیشتر مواقع با اهتمام شهرداری و وزارت نیرو روددره‌ها به محیط‌های شهری عاری از زباله و نخاله تبدیل شد. ناهنجاری‌های زیست محیطی آن بهنجار و آسیب‌های اجتماعی واقع در این حوزه به مکانی برای تفریح و سرگرمی شهروندان مبدل شد.

جاوید با بیان اینکه ساخت بوستان‌ها در روددره‌های شهر تهران نمونه موفقی در ساماندهی این فضاهای بی‌دفاع شهری است، تاکید کرد: بعد از ابلاغ طرح جامع سوم شهر تهران اولین قدم مدیریت شهری در ساماندهی روددره فرحزاد ساخت بوستان نهج‌البلاغه بود. همچنین در طرح ساماندهی روددره کن بین دو منطقه ۵ و ۲۲ بوستان جوانمردان ایجاد شد. در رودخانه ولنجک، بوستان ساسان و در طرح ساماندهی رودخانه مقصود بیک، بوستان نیلوفر و همچنین در ساماندهی روددره دارآباد، بوستان ساحلی نیلوفر ساخته شد.

معاون فنی و عمران شهرداری تهران با اشاره به تجربه‌های جهانی کشورهایی مانند آلمان و ژاپن در مهار رودها و آب‌های سطحی در دل شهر، افزود: رویکرد کنونی کشورهای پیشرفته دنیا در این حوزه بازگشت به طبیعت است مدیریت شهری حتماً از این تغییر رویکرد برای آینده تهران استفاده خواهد کرد.

وی در بخش دیگر از صحبت‌های خود با اشاره به هزار متر فاصله بین خط‌ الرأس و خط‌ القعر تهران در فراز سکونتگاهی، خاطرنشان کرد: بارش‌های نامنظم در این کلانشهر همچنین شبکه آب‌های سطحی که در سال‌های گذشته برای تهران طراحی نشده بود اما در بیست سال اخیر ۵۰۰ کیلومتر از آن به بهره‌برداری رسیده است. بارش‌های مقطعی و وقوع سیلاب در تهران این هشدار را به ما و شهروندان می‌دهد که باید به ساماندهی رودها و رودخانه‌ها و شبکه‌های آب‌های سطحی توجه ویژه‌‌ای داشته باشیم.

جاوید با تاکید بر اینکه باید اختلافات تاریخی بین شهرداری و وزارت نیرو کنار گذاشته شود تا خطرپذیری رودخانه‌ها ساماندهی شود، گفت: این همایش یک تلنگر است. تجربه ۱۴ ساله بنده در حوزه مدیریت شهری نشان داد که  توجه به ۳ نکته مهم در تهران ضروری است. نخست تکمیل شبکه آب‌های سطحی و ایمن‌سازی رودخانه‌های تهران که اکثریت در زیر زمین است. دومین مساله تکمیل شبکه فاضلاب و سومین نکته تکمیل شبکه حمل و نقل سریع و ارزان مترو است.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اختلاف تاریخی مدیریت شهری و وزات نیرو تمام شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X