حوزه سلامت نیازمند برنامه ریزی برای مواجهه با آلزایمر

دكتر مصطفي غفاري روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علمي ايرنا، با بيان اينكه، هر جامعه اي كه جمعيت سالمندي آن افزايش پيدا مي كند بيماري آلزايمر نيز در آن رشد خواهد داشت، گفت: پديده آلزايمر از يك رابطه مستقيم با سن افراد برخوردار است و هرچقدرافراد به دهه هاي پنج و شش عمر نزديك تر مي شوند در معرض ابتلا به بيماري آلزايمر قرار خواهند گرفت.
وي با بيان اينكه، در حال حاضر آمار جمعيت بالاي 65 سال در برخي از استان ها همچون گيلان و خراسان جنوبي از مرز ١٠ درصد جمعيتي اين استان ها عبور كرده است افزود: با توجه هرم جمعيتي كشورمان كه جمعيت سالمند آن به سرعت در حال افزايش است بايد از هم اكنون راهكارها و تمهيدات لازم براي شناسايي، پيشگيري و مهمتر از همه به تاخير انداختن روند پيشرفت بيماري آلزايمر در جامعه انديشيده شود.
غفاري با تاكيد براينكه، كشورمان در 25 سال آينده با موجي از جمعيت سالمند مواجه خواهد بود، گفت:اين انجمن در بسياري از كميته هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و همچنين ساير وزارتخانه ها به منظور وضع قوانين و سياست گذاري صحيح جمعيتي حضوري فعال دارد.
وي با اشاره به اينكه، در خيلي از كشورها متاسفانه بيماران آلزايمري در كنار خيابان رها مي شوند، دليل آن را صدمه پذيري و نياز مراقبتي شديد اين نوع بيماران دانست و گفت: يك بيمار آلزايمر به طور معمول يك يا دو نفر از اعضاء خانواده را بصورت كامل درگير خود مي كنند.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي دانشگاه تهران افزود: بيماران آلزايمر را نمي توان تنها گذاشت چراكه به علت بيماري فراموشي به خود و ديگران صدمه مي زنند بعنوان مثال هنگامي كه شير گاز را باز مي گذارند بستن آن را فراموش مي كنند، به راحتي گم مي شوند لذا اعضا خانواده پس از مدتي از نگهداري اين نوع بيماران خسته مي شوند.
رئيس هيات مديره انجمن آلزايمر با اشاره به اينكه، اين انجمن از حدود 14 سال پيش و به همت فعالان حوزه سلامت راه اندازي شده است، وظيفه اين انجمن را آموزش و اطلاع رساني عمومي در سطح سياست گذاران كشور به منظور آمادگي براي مواجه و برخورد با ظهور پديده آلزايمر عنوان كرد.
وي با اشاره به روند رو به رشد بيماران آلزايمري تاكيد كرد: سياست گذاري در حوزه نظام سلامت كشور به منظور پيش بيني هاي لازم براي پاسخگويي و مواجهه سيستمي با تعداد زيادي از بيماران آلزايمر در سال هاي آينده ضروري است.
غفاري همچنين با تاكيد براينكه برخورد با بيماران آلزايمر صرفا احساسات نيست و علاوه بر سيستم هاي درماني جامعه نيز بايد از آمادگي لازم براي پذيرايي از بيماران آلزايمر برخوردار باشد، گفت : اين يك كار پزشكي اجتماعي است و فرزندان و نوه ها بعنوان افراد تاثير گذار بايد ضمن داشتن اطلاعات لازم از اين بيماري با شيوه و نحوه برخورد با يك بيمار آلزايمر آشنايي كامل داشته باشند.
وي، برگزاري دوره هاي آموزشي براي تربيت افرادي كه مي خواهند به بيماران آلزايمر سرويس دهند را يكي از اقدامات بسيار مناسب انجمن آلزايمر در كنار اطلاع رساني و آموزش هاي عمومي عنوان كرد.
غفاري افزود:انجمن آلزايمر همت كرده است كه دانش عمومي در راستاي نحوه برخورد با بيماران آلزايمر را در خانواده ها افزايش داده و با كمك خانواده ها از تشديد اين بيماري جلوگيري كند.
رئيس هيات مديره انجمن آلزايمر با بيان اينكه، آموزش هاي علمي و كاربردي شناسايي و چگونگي برخورد با يك بيمار آلزايمر را بصورت كلاس هاي درسي براي خانواده ها در نظر گرفته ايم، درعين حال گفت: البته ما در اين كار نيازمند ياري و كمك جمعي بسياري از نهادها و سازمان ها از جمله بهزيستي، شهرداري هستيم.
وي افزود:همچنين سيستم هاي آموزشي و رسانه ها نيز بايد براي مبارزه با بيماري آلزايمر بعنوان يك مشكل اجتماعي دهه هاي پيش رو پيش قدم شده و نبايد در مواجه با اين پديده وحشت داشته باشيم با تست گيري از افراد بالاي پنجاه سال و افزايش مهارت ها ذهن افراد را درگير كرده و روند اين بيماري هرچه بيشتر به تاخير اندازيم.
غفاري اظهار كرد:سيستم نظام سلامت نيز بايد كمك كند كه بعضي از ايام بيماران آلزايمر را در مكان هايي نگهداري كند و در حال حاضر ما اين كار را انجام مي دهيم به طوريكه بيماران را از خانواده تحويل گرفته و در محلي مراقبت مي كنيم و روش هايي داريم كه سرعت پيشرفت بيماري را كاهش دهيم.
وي ضمن تاكيد بر اطلاع رساني و حساس سازي بخش هاي مختلف حوزه سلامت كشور براي ايجاد مراكز و سيستم هاي تخصصي در جهت نگهداري بيماران آلزايمر در كشور گفت: تمام سازمان هاي حوزه سلامت بايد از آمادگي لازم بايد برخورد با اين پديده بصورت گسترده در سال هاي آتي برخوردار باشند.
آلزايمر شايع‌ترين علت دمانس(dementia) يا همان زوال عقل است، دمانس همان تخريب پيش رونده توانايي هاي شناختي است كه به تدريج حافظه و عملكرد ذهني فرد را تحت تاثير قرار مي‌دهد، به گونه اي كه فرد در انجام وظايف روزانه زندگي با مشكل مواجه مي شود.
آلزايمر يك اختلال پيشرونده با سير آهسته است كه در طول زمان وخيم تر مي شود و نخستين علامت آن از دست دادن حافظه كوتاه مدت است و به مرور زمان فرد در استدلال، يادگيري و ارتباط برقرار كردن با محيط و ديگران، دچار مشكل مي شود و آگاهي خود را نسبت به زمان و مكان از دست مي‌دهد، بروز آلزايمر در افراد بالاي 60 سال شايع‌تر است و در زنان بيشتر از مردان ديده مي‌شود.
پيش بيني ها حاكي است كه با توجه به افزايش جمعيت سالمند در جهان، آمار مبتلايان به آلزايمر تا سال 2050 به 115 ميليون نفر و مبتلايان به پاركينسون نيز به 9 ميليون نفر خواهد رسيد.
1836*علمي**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حوزه سلامت نیازمند برنامه ریزی برای مواجهه با آلزایمر» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X